Zavrieť

Porady

Rajčiaky od jari po jeseň

Ahojte

v pestovaní rajčiakov som začiatočník, tento rok sadím vlastne po prvý krát. No ale zakladám túto tému aby som sa s vami podelil o rady a skúsenosti z praktického pohľadu, no a očakávam, že dostanem veľa rád od vás, skúsenejších záhradkárov. Poloha je sever Slovenska - Žilina. Budem sem pridávať fotky ako sa mi postupom času darí alebo nedarí a ku každému kroku čo to aj popíšem. Vzhľadom na to, že pestujem po prvý krát, rozhodol som sa, že vyskúšam viacero možností ako pestovať rajčiaky a na konci zhodnotím, aká bola úroda z danej alternatívy. Preto si každú možnosť označím fixkou, aby som na to nezabudol :-)

použité semienka - BEJBINO F1 (jeden sáčok)
pužitá zemina na výsev - rašelinový substrát
Naposledy upravil arizona : 16.03.11 at 18:47
Usporiadat
yyakuzaa yyakuzaa

yyakuzaa je offline (nepripojený) yyakuzaa

ach jaj, tvrdka hned v nazve. Viem o tom ale neviem ako o zmenit, tak ma hned neukamenujte ;-)
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
avonboy avonboy

avonboy je offline (nepripojený) avonboy

28/185/88:-) este nieco? :-) ...viac
zaujimava tema ale podla mna bude mat uspech:-) my rajciaky priesady kupujeme a potom ked uz su v zahrade tak ja vzdy olamujem spodne listy a vyhony a vyvezujem rajciaky vyssie a vyssie...a uroda je pre konzumaciu dostacujuca
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

yyakuzaa Pozri príspevok
ach jaj, tvrdka hned v nazve. Viem o tom ale neviem ako o zmenit, tak ma hned neukamenujte ;-)

"Tvrdka" opravená


Veľa rád najdeš v starších témach,stačí použiť vyhľadávač.

Napr. http://www.porada.sk/gsearch.php?do=...f4e637e888#919

atd.
2 0
yyakuzaa yyakuzaa

yyakuzaa je offline (nepripojený) yyakuzaa

som teraz na mobile a nevsimol som si to, ale niekto to uz opravil. Tak diky

Od teraz uz len k teme, vecer pridam dalsie veci ked budem na pocitaci
0 0
yyakuzaa yyakuzaa

yyakuzaa je offline (nepripojený) yyakuzaa

3.3.2011
semienka zasadené do obdĺžnikového kvetináča z polystyrénu (40cm x 20cm) cca 4 cm od seba a asi 1 cm pod povrch hliny (nehnojil som). Na jedno miesto k sebe uložené po 3 semienka. Do celého kvetináča sa vošlo 24 takýchto trojíc semienok. Kvetináč uložený pod južné okno na vnútornú parapetu (20 cm nad radiátorom), priemerná teplota v miestnosti 22 stupňov. V ten istý deň som si nachystal 16 PET fliaš. Odrezal som ich od dola asi 10 cm, na neskoršie použitie ako črepníky.


5 kusov "črepníkov" som naplnil substrátom bez pridaného hnojiva
11 kusov som dal substrát s asi 1 rovnou kávovou lyžičkou práškového hnojiva na zeleninu
1 kus som dal dve lyžičky toho istého hnojiva


Každy "črepník" som zalial vodou aj keď v ňom nič ešte nie je, aby sa rozložilo hnojivo kým mi rajčiny vyklíčia do potrebnej výšky.
Každý deň som 1x polieval semienka rozprašovačom, nie prúdom vody, aby ich nevyplavilo.


08.03.2011
Prvý klíčok

11.03.2011
presadený prvý klíčok do osobitného črepníka s prihnojenou zeminou, veľkosť rastliny cca 2,5cm.

14.03.2011
presadené dalších 15 ks paradajok (3,5cm) do samostatného črepníka, dalších 10 rastlín ponechaných v "klíčiarni" zabalené potravinárskou fóliou

16.3.2011
FOTO
http://www.imgupload.org/images/729_r_16032011046.jpg
http://www.imgupload.org/images/362_...sadena0803.jpg
0 0
monte monte

monte je offline (nepripojený) monte

nezabudol si vysterilizovať si pred sejbou zeminu?
0 0
Fanny62 Fanny62

Fanny62 je offline (nepripojený) Fanny62

monte Pozri príspevok
nezabudol si vysterilizovať si pred sejbou zeminu?
robíš si srandu
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Fanny62 Pozri príspevok
robíš si srandu
No vieš ak chceš predísť padaniu rastlín a nechceš používať chémiu nič iné ti ani neostáva, len zapnúť rúru na pečenie a šup tam s tou zeminou(aspoň dva týždne pred výsevom).
0 0
yyakuzaa yyakuzaa

yyakuzaa je offline (nepripojený) yyakuzaa

pavol54 Pozri príspevok
No vieš ak chceš predísť padaniu rastlín a nechceš používať chémiu nič iné ti ani neostáva, len zapnúť rúru na pečenie a šup tam s tou zeminou(aspoň dva týždne pred výsevom).
To teda prvy krat pocujem. A k comu to je dobre? Co to s tou zeminou a nasledne s rastlinami spravi? Myslel som ze ked kupim v obchode original substrat tak je to pripravene na siatie. Ako nic v zlom ale ke budem sadit do zahrady tak aj tam to mam urobit s celou ornicou? Skus prihodit link na nejaky odborny clanok. Dik
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

yyakuzaa Pozri príspevok
To teda prvy krat pocujem. A k comu to je dobre? Co to s tou zeminou a nasledne s rastlinami spravi? Myslel som ze ked kupim v obchode original substrat tak je to pripravene na siatie. Ako nic v zlom ale ke budem sadit do zahrady tak aj tam to mam urobit s celou ornicou? Skus prihodit link na nejaky odborny clanok. Dik
Sterilizacia substratu pripadne hliny v rure sa bezne robi aj pri sadeni takych africkych fialiek, v rure sa to da, pokial nerobis toho vela. V inaksom pripade treba nejaky pripravok, oco tusim pouziva previcur... ide o hubu, ktora preziva zimu v pode vo forme vytrusov a potom napada korene, krcok rastlinky a ta pada. Pri vyseve ide o tzv. padanie kliciacich rastlin. A mozes sa aj po... nezachranis nic. Cize tepolom v rure alebo chemicky sa nicia choroboplodne zarodky tejto plesne. Pri vysadbe na pole sa robia tiez nejake opatrenia, ale myslim, ze rastlinka by mala byt uz odolnejsia ako take male kliciace chuda a skor prekona plesen, resp. sa s nou trapi dlhsie ako taka kliciaca rastlinka.

Medzi nami, neviete o nejakej dobrej publikacii, encyklopedii s kvalitnymi fotografiami o skodcoch, chorobach zeleniny a ovocia? My mame este take stare a su tam kreslene obrazky. Chcela by som pre oca kupit, myslim, ze by sa hodila do kniznice, aj ked dnes zijeme v internetovej ere.
Naposledy upravil Chokma : 18.03.11 at 15:30 Dôvod: doplnenie
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Pre chokma: minule (pred troma rokmi)som bol na DOD(deň otvorených dverí) na uksupe v NZ, boli tam prednášajúci z ústredia s celkom peknými materiálmi, ale skúsim sa popýtať ak to bude reálne podám informáciu kde sa to dá nájsť.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

yyakuzaa Pozri príspevok
To teda prvy krat pocujem. A k comu to je dobre? Co to s tou zeminou a nasledne s rastlinami spravi? Myslel som ze ked kupim v obchode original substrat tak je to pripravene na siatie. Ako nic v zlom ale ke budem sadit do zahrady tak aj tam to mam urobit s celou ornicou? Skus prihodit link na nejaky odborny clanok. Dik
Preto sa vonku na priamy výsev používa väčšie množstvo osiva skrátka prežije len ten najsilnejší jedinec, preto sa môže kľudne stať že ti nevzíde skoro nič, ale vonku máš strašne veľa faktorov od živočíšnych cez hubovité až po vírusovité, ešte aj samotné rastliny útočia jedna na druhú v snahe o prežitie(skús napríklad vytrhať burinu v uzavretom priestore, aký je tam zrazu cítiť nepríjemný smrad, tieto rastliny ho vylučujú aby zlikvidovali vo svojom okolí iné kultúry)
0 0
ganna ganna

ganna je offline (nepripojený) ganna

Chcem sa spýtať, či treba paradajky rozsadiť hneď ako majú dva lístky, alebo ak majú dasť miesta tak možem ešte počkať, kým zosilnejú??. Ak sa paradajky presádzajú do akej zeminy? Stačí záhradný substrát alebo ešte stále výsevný substrát. Ako je to z prihnojovaním rastliniek?? dik za rady
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

-Radsej pockaj pokym zosilneju
-ja uprednostnujem zahradny,lebo ten substrat na vysev je dost prachovy
-Crystalon start
2 0
kamoska1 kamoska1

kamoska1 je offline (nepripojený) kamoska1

Pre ganna:Tak ako Ti radí arizona,počkaj až zosilnejú.Ja keď presadzam rajčiny,malo kedy,lebo sadím po dve do kelimku,ked zídu dve,jednu vytrhnem alebo,presadím,kde nezišli.Do kelimku davam do polovice môj kompost,doplním aj výsevnym subtratom,proste,aky mam.Rajčiny ako rastú,dostanú sa neskoršie korienky na kompost,to je poprask,ako idú a silnejú.Vždy sa modlím,aby sa už dali vysadzať von.Hnojivo teraz velmi propagujú,aj ja ho mam,lignohumat.Nemusi sa merat,skratka sa naleje do flaše tolko,aby bola farba ako slabý čaj,čiže bledunko hnedý.Rastlinky,dobre silnejú.
0 0
yyakuzaa yyakuzaa

yyakuzaa je offline (nepripojený) yyakuzaa

ja som to presadil ked mali dva listky (foto na 1. strane) no a chvilku potom mali taky klud, ze sa nic nedialo, ale teraz sa zas rozbiehaju. uz maju cca po 6 cm a rastu z nich aj dalsie listky. Ani jedna rastlinka po presadeni neuhynula. Tak uvidime co dalej... Kompost nemam, da sa kupit aj v zahradkarstve? Poradite nieco konkretne?
0 0
kamoska1 kamoska1

kamoska1 je offline (nepripojený) kamoska1

Ten Lignohumát je miesto kompostu.
0 0
kamoska1 kamoska1

kamoska1 je offline (nepripojený) kamoska1

Inak,ja som včera davala teprv semienka do kelímkov,už 8 rokov sadím až na Jozefa,19.3.Ked som sadievala prv,tak moc žltly,než išli von.Ked neskoršie,boli aj neskoršie rajčiny.
0 0
yyakuzaa yyakuzaa

yyakuzaa je offline (nepripojený) yyakuzaa

Tak ja som bol u nis v zahradnictve ale to co ty spominas tam nemaju. Stravil som tam hodnu chvilu aby som to nasiel, ale kupil som nakoniec toto, uvidime co z toho bude:

http://www.florasystem.sk/terrasan-zelenina-1kg
0 0
kamoska1 kamoska1

kamoska1 je offline (nepripojený) kamoska1

Také podobné hnojivo používam až pri sadení von.Pridávam ho do jamiek k rajčinám.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať