Zavrieť

Porady

Rajčiaky od jari po jeseň

Ahojte

v pestovaní rajčiakov som začiatočník, tento rok sadím vlastne po prvý krát. No ale zakladám túto tému aby som sa s vami podelil o rady a skúsenosti z praktického pohľadu, no a očakávam, že dostanem veľa rád od vás, skúsenejších záhradkárov. Poloha je sever Slovenska - Žilina. Budem sem pridávať fotky ako sa mi postupom času darí alebo nedarí a ku každému kroku čo to aj popíšem. Vzhľadom na to, že pestujem po prvý krát, rozhodol som sa, že vyskúšam viacero možností ako pestovať rajčiaky a na konci zhodnotím, aká bola úroda z danej alternatívy. Preto si každú možnosť označím fixkou, aby som na to nezabudol :-)

použité semienka - BEJBINO F1 (jeden sáčok)
pužitá zemina na výsev - rašelinový substrát
Naposledy upravil arizona : 16.03.11 at 18:47
Usporiadat
ganna ganna

ganna je offline (nepripojený) ganna

Dakujem za odpovede. Ale mam aj daľšie. Mám už rozsadené paradajky . Vidím, že sa ujali, lebo začínajú púšťať nové lístky. Treba ich preložiť do nevykurovanej miestnosti, kde je cca 13-17 st.. Alebo majú byť v izbe kde je 22 st.. Ja som ich mala najskôr v izbe pri 22 a teraz som ich preložila na chladnejšie miesto. Je to správne??
0 0
yyakuzaa yyakuzaa

yyakuzaa je offline (nepripojený) yyakuzaa

Prikladám nové foto fotené dnes, 29.3.2011. Chcem sa opýtať, na tej detailnejšej fotke je vidno na hline taku jemnú bielú pleseň. Neviem kde sa tam vzala, polievam každých 4-5 dní, keď je hlina na vrchu už suchá. Pužitý bol obyčajný rašelinový substrát z obchodu.


http://www.imgupload.org/images/932_29032011052.jpg
http://www.imgupload.org/images/59_29032011053.jpg
0 0
robovi robovi

robovi je offline (nepripojený) robovi

Ja pestujem rajciny uz roky. Vo velkom. A teda rajciak je vlastne ako taka burina. Cim ho hlbsie zasadis, tym bude viac korenov vyhanat do zeme zo stonky a tym bude rastlina aj masivnejsia. Tym ze rastlinky das do chladnejsieho prostredia, ubrzdis ich rast do vysky a zacnu sa prisposobovat drsnejsim podmienkam. A to do tej miery, ze zacne hrubnut stonka a bude mat viacej listov, ale mansich. Je to dobre pre buduci vyvoj, pretoze taka rastlina musi v buducnosti uniest hafo plodov. Tym, ze jej zhrubne stonka sa vyvynie aj vacsi cievny system, ktory bude dobre zasobovat zivinami vzdialenejsie partie rastlinky. Ak mas zaujem tahat rastlinky na vysoke vedenie je potrebne vylamovat z pazuch kmenovych vyhonkov jalove vyhonky tzv. fagany. Ak chces , aby rastlina nebola vysoka, kludne ich mozes nechat tam. V neskrsom case, ked uz kmenove vyhonky odrodia, zacnu sa aj na tychto tvorit plody. Nevyhodou je vsak huste zalistenie rastliny, ktore je v pripade rajciaka vdacnym miestom pre vyvoj plesni a hubovych ochoreni. Ked budes mat na nich plody, je potrebne rajciny zalievat pravidelne a hojne, aby narastli plody velke, ale aby nepraskali. Ja to zvyknem vecer, pretoze rastlina sa cez noc napije vody, a na druhy den vydrzi cely cas na slnku bez uhony. Zatial tolme. Vela zdaru . :-)
5 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

... je koniec marca a rajčiny mám vyrastené "do polovice" okna... sú pevné a zdravé, zjavne sa im na tom okne páči... to mám čakať ešte mesiac a pol, kým ich vysadím do záhrady? ... obávam sa do akej obrej veľkosti dovtedy narastú...
0 0
yyakuzaa yyakuzaa

yyakuzaa je offline (nepripojený) yyakuzaa

sisima Pozri príspevok
... je koniec marca a rajčiny mám vyrastené "do polovice" okna... sú pevné a zdravé, zjavne sa im na tom okne páči... to mám čakať ešte mesiac a pol, kým ich vysadím do záhrady? ... obávam sa do akej obrej veľkosti dovtedy narastú...
Vážne? Kedy si ich sadila? Mne do polovice okna ešte zdaleka nesiahajú. Viem, že je ešte čas, kým pôjdu do záhrady a že ešte povyrastú, ale je zaujímavé, že ja mám maximálne 8 centimetrové rastlinky a to robím čo sa dá. Môžeš priložiť nejaké foto?
0 0
kamoska1 kamoska1

kamoska1 je offline (nepripojený) kamoska1

sisima Pozri príspevok
... je koniec marca a rajčiny mám vyrastené "do polovice" okna... sú pevné a zdravé, zjavne sa im na tom okne páči... to mám čakať ešte mesiac a pol, kým ich vysadím do záhrady? ... obávam sa do akej obrej veľkosti dovtedy narastú...
Preto,ja sadím rajčiny až 19.3.aby som ich nemala,zožltnuté,kym pôjdu von.Ak maš skleník,môžeš ich dať aj tam v polovici apríla do nevykurovaného.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

kamoska1 Pozri príspevok
Preto,ja sadím rajčiny až 19.3.aby som ich nemala,zožltnuté,kym pôjdu von.Ak maš skleník,môžeš ich dať aj tam v polovici apríla do nevykurovaného.
hej, vela ludi ale nechape, ze najlepsie a najvhodnejsie priesady rajcin a papriky na sadenie nie su po pas, ale ovela nizsie, ktore su pri vysadbe pevnejsie, zelensie - a hlavne mladsie a nie uz v podstate ostarky cielom nie je mat priesady co najskor, ale take ake maju byt na cas sadenia ;-)
Naposledy upravil Chokma : 31.03.11 at 06:45 Dôvod: doplnenie
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

pre vysvetlenie...
minulý rok som sadila semiacka do čistej rašeliny niekedy začiatkom marca... v máji, keď som ich šla vysadiť von mali tak 10-15cm, boli také krpaté a vôbec nevyzerali dobre/zdravo... bolo mi povedané, že substrát musím zmiešať s hlinou zo záhrady (napríklad), lebo to do čoho som sadila ja vraj bolo "silné"...
tento rok, som tú istú rašelinu zmiešala s tou hlinou, podľa rady dlhoročnej tety pestovateľky... a sadila som ich v polovici februára, pred sadením som semiačka namočila na deň do vody... dala som ich na JZ okno... v polovici marca som ich presadila každú zvlášť do samostatného črepníčka...
rajčiny sú vysoké, ale úplne zdravé, krásne zelené a majú aj hrubé stonky...
bud. týždeň pridám foto

PS... minulý rok, mi nakoniec aj tie krpaté rodili... ale o dosť neskôr v porovnaní s kupovanými plantami
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Sisi, to zmiesanie s hlinou je velmi dobre. Mozno ten substrat ani nebol prisilny, ale v nom bola primiesana nejaka gebuzina - my sme raz kupili substrat na vysev od jedneho nemenovaneho a obsahoval motorovy olej a ine veci, rozne odpadove latky, ktorych sa vyrobca takymto nechutnym sposobom zbavoval, rastlinky po nom odchadzali. Osmekol nas aj na osivo, ktore predaval ako hybridy, a hybridom nebolo. Spolupraca s nim ukoncena. To len pre ilustraciu, ze nie kazdy substrat je to, co sa na nom deklaruje.
Hlina je hlina. Sice nie kazda, aj ta musi mat svoju kvalitu. Jeden pestovatel od nas si dokydal podu, ze do nej ladoval postreky hlava-nehlava, ci to bolo potrebne alebo nie a teraz tam nevie nic dopestovat, presiel teda na hydroponiu a teraz tym, co pestuju v pode nadava, ze to vie kazdy hlupak... chudak z teplej muky.
Este mi neda - potom nam daj vediet aj ako dlho rajcinky rodili a v akom mnozstve. Ja by som v kazdom pripade buduci rok vysievala az v marci, aby si nemala s rastlinkami do vysadby ostaru.
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

bola to obycajna raselina, jedna z tych lacnejsich, bola tusim nemecka, mali sme toho xy vriec, miesala som ju ku všetkym rastlinam v zahrade, aj k tujam, rozbor sme nerobili, nenašla som v nej nič ako spominas a všetko rastie bez problemov...

myslim, že tym mojim rajcinam sa tam paci prave preto, že je to JZ okno a maju tam cely den slniecko...

no buduci rok sa určite budem snažiť vydržať až do marca, a nič nesadiť...))) ale nesľubujem že vydržím )))))
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Zmrzla mi posledna rajcina. Zasadil som zemiaky.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Coze? Co ti zmrzlo? Si uz sadil von rajciny? Dnes som odfotila tu kapustu, vecer ju supnem do albumu ;-)
0 0
milka 60 milka 60

milka 60 je offline (nepripojený) milka 60

Som dôchodca ,mám 2 synov a 4 vnúčence a manž. ...viac
yyakuzaa Pozri príspevok
Prikladám nové foto fotené dnes, 29.3.2011. Chcem sa opýtať, na tej detailnejšej fotke je vidno na hline taku jemnú bielú pleseň. Neviem kde sa tam vzala, polievam každých 4-5 dní, keď je hlina na vrchu už suchá. Pužitý bol obyčajný rašelinový substrát z obchodu.


http://www.imgupload.org/images/932_29032011052.jpg
http://www.imgupload.org/images/59_29032011053.jpg
Ja by som prisypala priesady až po prvé lístky , aby spevneli , a dala by som ich von
0 0
yyakuzaa yyakuzaa

yyakuzaa je offline (nepripojený) yyakuzaa

milka 60 Pozri príspevok
Ja by som prisypala priesady až po prvé lístky , aby spevneli , a dala by som ich von
no ja som to chcel spravit az ked budem vysadzat do zahrady, ale kedze skusam vela moznosti , tak by som niekolko priesad mohol prihrnut uz teraz a uvidime ci sa budu lepsie drzat. Von ich este isto davat nebudem, v noci este velka zima, este minimalne mesiac, aj ked neviem ci mi dovtedy nezatienia cele okno. Rozrastli sa totiz ako blazon, od poslednych foto su niektore uz aj 2x vacsie... no ale dik za radu
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nie je neskoro na výsadbu kríčkových jahôd?
alebo sa mám poobzerať po plantoch?
ale bežne sa planty na balkonove pestovanie asi nepredáva, že?
.........normálne ste ma navnadili.
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
chcela ba som sa opýtať na divý rajčiak - kde sa dajú zohnať semená?
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

bettylou Pozri príspevok
chcela ba som sa opýtať na divý rajčiak - kde sa dajú zohnať semená?
V strednej amerike - zemi pôvodu
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

alabut Pozri príspevok
Zmrzla mi posledna rajcina. Zasadil som zemiaky.
To nie je možné to by musela zem premrznúť do hĺbky, to len nadzemná časť odmrzla, koreň by s pamätal a vyhnal by nové výhonky.
0 0
milka 60 milka 60

milka 60 je offline (nepripojený) milka 60

Som dôchodca ,mám 2 synov a 4 vnúčence a manž. ...viac
Neskúšali ste niekto na ochranu rajčín a uhoriek proti hubovým chorobam -KOLOIDNÉ STRIEBRO ?
Naposledy upravil milka 60 : 07.04.11 at 18:42 Dôvod: oprava
0 0
kamoska1 kamoska1

kamoska1 je offline (nepripojený) kamoska1

Ja som neskúšala,ani som o tom nepočula,priblíž to bližšie,o čo ide.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať