Zavrieť

Porady

Kúpa vraku auta,opr. a zaradenie do majet.

Ahojte všetci,
poraďte mi,prosím. Kúpim osobné auto zo zahraničia ako vrak, vo vlastnom servise ho opravujem a zaradím do majetku. Z nakupovaných nahradných dielov a súčiastok mám nárok na DPH, alebo to beriem ako príslušenstvo auta, zaúčtujem to bez DPH a navýšim obstarávaciu cenu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

    Erika-ežka
    Ak to auto kúpiš ako "auto" - normálne s TP a jeho vlastnosti sa nezmenia, že len vymeníš poškodené súčiastky za nové - môžeš to dať podľa môjho názoru do opráv, tým pádom aj z ND si môžeš uplatniť DPH. Iba s príslušenstva, ktoré je uvedené v § 49 ods. 7 písm. b) si nemôžeš uplatniť DPH.
    Len treba dať pozor, či sa to auto len opravuje alebo mení svoje vlastnosti. Potom by to muselo ísť do obstarávacej ceny.
    Zatiaľ pekný deň.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Podľa § 49 ods. 7 zák. o DPH nie je nárok na odpočet DPH z kúpy osob auta a z kúpy príslušenstva osobného auta a montáže tohto príslušenstva. Príslušenstvo je taxatívne vymenované:el.ovlád. okien, centrál. zamyk. dverí, klíma, autorádio aj s prehrávačmi, reproduktory, anténa, poplašné a zabezpeč. zariadenie, airbag, strešné okno, protiblokovacie zariadenie., .
    Zo všetkých ostatných náhradných dielov a opráv je nárok na odpočet dane.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Kačena I.
    Ahojte všetci,
    poraďte mi,prosím. Kúpim osobné auto zo zahraničia ako vrak, vo vlastnom servise ho opravujem a zaradím do majetku. Z nakupovaných nahradných dielov a súčiastok mám nárok na DPH, alebo to beriem ako príslušenstvo auta, zaúčtujem to bez DPH a navýšim obstarávaciu cenu?
    Pridám sa k téme. Mám za to, že vrak nie je auto. T.j. či v JÚ alebo PÚ nie je ho možné zaradiť do užívania. Zaradiť je ho možné po spojazdnení a splnení si ostatných zákonných povinnosti (prihlásenie do evidencie a pod.). Až do toho momentu sa účtuje o obstaraní auta, t.j. mám za to, že nemôžeme hovoriť o "oprave" vraku, ale o jeho zhodnotení a teda o obstaraní automobilu. "Opravou" sa z vraku stane auto. Zo všetkých nákladov (výdavkov) spojených so spojazdnením vraku, z ktorého sa stane osobný automobil kategórie M1 nedoporučujem uplatnenie odpočítania dane.

    Prípadne doporučujem konzultáciu na DÚ.

    Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

    Kačena I.
    Chcem len upresniť slovo "vrak"- bolo to havarované auto dovezené s TP a ako to presne píše AVO, spojazdňovalo sa. Osobne zastávam taký istý názor a účtovala som ako obstarávanie bez DPH, len som chcela počuť názor skúsených poraďákov. Ďakujem všetkým a prajem príjemný medzi sviatkový pracovný deň.

    Kúpa vraku auta,opr. a zaradenie do majet.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.