Zavrieť

Porady

Dan z predaja nehnutelnosti.

zdravim. prosim o radu. v r. 2009 som nadobudla dedenim po otcovi podiel na rodinnom dome. to znamena, ze vlastnickou som cca 2 roky. nemala som v nom zriadeny trvaly pobyt, pretoze byvam niekde uplne inde. v priebehu par tyzdnov tento dom predam. musim v tomto pripade zaplatit dan z predaja? v dedicskom konani bola uvedena hodnota RD zhruba v tej vyske, aku dostanem za svoj podiel po predaji. ak musim dan zaplatit, do akej doby?
moc dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    andrea100 Pozri príspevok
    Keďže ste nesplnili podmienku trvalého bydliska na oslobodenie od dane, ste povinná zaplatiť daň z rozdielu medzi predajnou cenou a cenou za ktorú ste nehnuteľnosť nadobudli. Sadzba dane je 19 % a platí sa v nasledujúcom roku do konca marca.
    Určite?
    Ak bola nehnuteľnosť nadobudnutá dedením v priamom rade, berie sa do úvahy aj doba vlastníctva poručiteľa. Odhadujem že doba vlastníctva poručiteľa + dediča bola viac ako 5 rokov. Príjem je v tomto prípade od dane oslobodený.

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    lucika26 Pozri príspevok
    zdravim. prosim o radu. v r. 2009 som nadobudla dedenim po otcovi podiel na rodinnom dome. to znamena, ze vlastnickou som cca 2 roky. nemala som v nom zriadeny trvaly pobyt, pretoze byvam niekde uplne inde. v priebehu par tyzdnov tento dom predam. musim v tomto pripade zaplatit dan z predaja? v dedicskom konani bola uvedena hodnota RD zhruba v tej vyske, aku dostanem za svoj podiel po predaji. ak musim dan zaplatit, do akej doby?
    moc dakujem
    Ak do predaja prejde aspoň 5 rokov, odkedy otec nehnuteľnosť vlastnil ten podiel, tak potom predaj je od dane oslobodený
    Zákon o dani z príjmu
    § 9
    Príjmy oslobodené od dane

    (1) Od dane je oslobodený príjem

    b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku
    Naposledy upravil babi2 : 18.03.11 at 19:39 Dôvod: upresnenie

    andrea100 je offline (nepripojený) andrea100

    andrea100
    Keďže ste nesplnili podmienku trvalého bydliska na oslobodenie od dane, ste povinná zaplatiť daň z rozdielu medzi predajnou cenou a cenou za ktorú ste nehnuteľnosť nadobudli. Sadzba dane je 19 % a platí sa v nasledujúcom roku do konca marca.

    adam je offline (nepripojený) adam

    adam
    Aj keď je dedičkou v priamom rade? Z príspevkov, ktoré som na porade čítala, podľa mňa vyplýva, že nie...v prípade ak otec dom vlastnil viac ako 5 rokov, alebo sa mýlim?

    adam je offline (nepripojený) adam

    adam
    Pepa Pozri príspevok
    Určite?
    Ak bola nehnuteľnosť nadobudnutá dedením v priamom rade, berie sa do úvahy aj doba vlastníctva poručiteľa. Odhadujem že doba vlastníctva poručiteľa + dediča bola viac ako 5 rokov. Príjem je v tomto prípade od dane oslobodený.
    ....sme písali naraz...

    Dan z predaja nehnutelnosti.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.