Zavrieť

Porady

Odložená dań - povinnosť účtovania

ahojte, chcem sa spýtať.
spoločnosť má za r. 2010 dobrovolny audit ÚZ - teda neúčtuje o odloženej dani. V roku 2010 ale prijala bankové úvery, v r. 2012 bude povinna predlozit AUDITOVANE vykazy za r. 2011 do banky..
Mam otazku či ma uctovat o odlozenej dani uz v r. 2010, alebo v r. 2011? v r. 2011 budem účtovať o odloženej dani aj keď nesplním povinnosť auditu - kvoli banke ?? dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Odložená daň sa počíta o.i. z rozdielnej odpisovej základne majetku.
    Účet 416 sa neodpisuje, preto nemá žiaden vplyv na odloženú daň.
    Práve som písala "omáčku" pre môjho klienta, čo to vlastne ODZ je, prečo a ako sa počíta, tak ju sem prikladám.
    Odložená daň.jpg  
    PrilohaODZ.jpg  
    1/1

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak nie je zo zákona povinnosť auditu, nie je povinnosť účtovať o odloženej dani.
    Ak o nej učtovať budete, neurobíte chybu, ale musíte potom o nej účtovať stále.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    zuzik311 Pozri príspevok
    no volala som s kamoskou a ta vravi ze banku to nezaujima.. ale ze v pripade ak si cchcem umorit stratu musim uctovat o odlozenej dani..
    ... nie je mi známa takáto súvislosť.

    zuzik311 je offline (nepripojený) zuzik311

    zuzik311
    KEJKA Pozri príspevok
    ak nie je zo zákona povinnosť auditu, nie je povinnosť účtovať o odloženej dani.
    Ak o nej učtovať budete, neurobíte chybu, ale musíte potom o nej účtovať stále.
    ahoj, viem že môžem účtovať a potom musím stále. ide mi hlavne o to, že to bude predkladané do banky či to banka nenapadne že nebolo účtované o odloženej dani.. keď je v zmluve o financovaní napísané že bude predkladať výkazy za účelom prehodnotenia úrokovej sadzby..

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    to nemôžem posúdiť. Napísala som stanovisko zo zákona. Banka nie je zákon...................

    zuzik311 je offline (nepripojený) zuzik311

    zuzik311
    KEJKA Pozri príspevok
    to nemôžem posúdiť. Napísala som stanovisko zo zákona. Banka nie je zákon...................
    hej toto viem. ale myslim, ze ked povazujú auditovane financne vykazy a preukážu, že nemali povinnost auditu banka to napadnes?

    zuzik311 je offline (nepripojený) zuzik311

    zuzik311
    no volala som s kamoskou a ta vravi ze banku to nezaujima.. ale ze v pripade ak si cchcem umorit stratu musim uctovat o odlozenej dani..

    zuzik311 je offline (nepripojený) zuzik311

    zuzik311
    Stefan2005 Pozri príspevok
    ... nie je mi známa takáto súvislosť.
    ani mne ved preto som to sem napisala.. presviedčala ma ze ak si chcem umorovat danovu stratu tak musím účtovať o odloženej dani..

    ešte sa spýtam ak chcem vypočítať odloženú daň z účtu 416 ako mám postupovať?

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    zuzik311 Pozri príspevok
    ...ešte sa spýtam ak chcem vypočítať odloženú daň z účtu 416 ako mám postupovať?
    nechápem zadanie.

    zuzik311 je offline (nepripojený) zuzik311

    zuzik311
    Na účte 416 - Oceňovacie rozdiely z precenenia pri zlúčení, splynutí a rozdelení mám zostatok. Jedna sa o ocenovacie rozdiely pri zlúčení z majetku ako mám postupovať pri odloženej dani..
    napr.
    stavby zostatok 1.000.000 EUR
    ocenovaci rozdiel 300.000 EUR

    416 - oceňovací rozdiel - 300.000 EUR

    ako mám postupovať pri výpočte odlotženej dane? dam si klasicky účtovnú zostatkovú cenu a danovu? a z toho vypočítam a zaúčtujem 416/481 alebo naopak podľa toho ci vyjde zavazok alebo pohladavka?

    zuzik311 je offline (nepripojený) zuzik311

    zuzik311
    ahoj tá 416 sú oceňovacie rozdiely z precenenia pri zlúčení.. jednalo sa o oceňovacie rozdiely k majetku - dlhodobému hmotnému majetku. Našla som, že : " odložená daňová pohľadávka a ODZ vznikajúce v súvislosti s určitým účtovným prípadom, sa účtujú v závislosti od toho, ak osa účtuje účtovný prípad. pri účtovnýc prípadoch, ktoré sa neúčtujú ako N alebo V, ale priamo v prospech alebo na ťarchu účtov VI,napr. na účte 414 alebo 415,416 sa aj OD účtuje priamo na ťarchu alebo v prospech týchto účtov VI.. o toto mi išlo ako to mám účtovať.. stačí zasa porovnať daňové a účtovné zostatkové ceny? dakujem

    KlaudiaKK je offline (nepripojený) KlaudiaKK

    KlaudiaKK
    KEJKA Pozri príspevok
    ak nie je zo zákona povinnosť auditu, nie je povinnosť účtovať o odloženej dani.
    Ak o nej učtovať budete, neurobíte chybu, ale musíte potom o nej účtovať stále.
    Ja sa chcem k tomu opýtať: my sme o odloženej dani účtovali (rodzdiel v účtovnej a daňovej ZC majetku) tiež z dôvodu povinnosti auditu a pokračovali sme až do úplného odpísania majetku Teraz (ani za r.2011 ani za r,2012 už povinnosť auditu nemáme ale čo s účtovaním odloženej dane keď sme obstarali majetok formou leasingu v r. 2012 , musíme účtova o odloženej dani aj teraz keď nemáme povinnosť auditu - a inak rozdiel medzi účtovnou a daňovou ZC by nemal byť žiadny, keď odpisy musíme uplatňovať mesačne, či ?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    povinnosť účtovať o odloženej dani pretrváva aj po skončení povinnosti auditu.
    a odložená daň sa nepočíta iba z rozdielov v DM.
    Takže prehodnoťte účtovanie.
    samozrejme, ak nie je rozdiel medzi účtovnou a daňovou základňou nie je o čom účtovať.

    KlaudiaKK je offline (nepripojený) KlaudiaKK

    KlaudiaKK
    Ďakujem pekne u nás sa to týka iba toho dlhodobého majetku, takže som rada že sa s tým nemám prečo trápiť - urobím len nejaký záznam, že prečo o tom neúčtujem aby som sa vedela vykoktať keď príde daňová kontrola po nejakých 3-4 rokoch

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    daj do poznámok - daňová základňa........123456789
    účtovná zkladňa.............................123456789
    rozdiel nula
    odložená daň nula.

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    Ja by som mala jednu otázočke, v roku 2012 počítate odloženú daň vo výške 19% alebo už 23%?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    rommy Pozri príspevok
    Ja by som mala jednu otázočke, v roku 2012 počítate odloženú daň vo výške 19% alebo už 23%?
    23%

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.