Zavrieť

Porady

Nepodanie dane z motorovych vozidiel

Dobry den, mojou chybou (pracovne povinnosti v zahranici) a tiez asi uctovnicky (som s nou raz za rok, ked podavam dan z prijmov) som nevedel, ze podanie sa dava na konci Januara, takze som ho nepodal. Auto bolo kupene v r. 2010 napisane na firmu, vyplatene, nie leasing, a neviedol som ziadnu knihu jazd, co rozumiem, ze 20% nie som shcopny odpisat, co mi ale vyhovuje.
Chcem sa opytat, ze aka pokuta mi hrozi, a co sa stane, ked sa to podanie vypracuje a doda napr. ku konca Marca.
Existuje nejake ospravedlnenie, co mi pomoze? predpokladam, ze nie.
dakujem za Vas cas.
s pozdravom
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lubaba je offline (nepripojený) Lubaba

    Lubaba
    rýchlo podaj DP, nečakaj!

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    xiastro Pozri príspevok
    ospravedlnenie neexistuje
    pokuta za nepodanie DP najmenej pre FO 33,19 €
    sankcia za neodvedenie dane v lehote je najmenej 7,5% p.a. z dlznej sumy za kazdy den omeskania
    ak dohoda nie je ina, potom uctovnicka ako spoluvinnik, ked ste spolu raz za rok

    Zákon o správe daní a poplatkov
    (4) Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote ustanovenej osobitným zákonom, správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, mu uloží pokutu do 500 000 Sk, najmenej 1 000 Sk, ak ide o fyzickú osobu a najmenej 2 000 Sk, ak ide o právnickú osobu. Ak je správcom dane obec, môže uložiť pokutu, ak ide o fyzickú osobu najmenej 200 Sk a ak ide o právnickú osobu najmenej 2 000 Sk.

    Poznámka:
    Neviem, prečo tu na porade tretí rok platnosti euro sú predpisy ešte v korunách.

    xiastro je offline (nepripojený) xiastro

    som xiastro
    Leo80n Pozri príspevok
    Dobry den, mojou chybou (pracovne povinnosti v zahranici) a tiez asi uctovnicky (som s nou raz za rok, ked podavam dan z prijmov) som nevedel, ze podanie sa dava na konci Januara, takze som ho nepodal. Auto bolo kupene v r. 2010 napisane na firmu, vyplatene, nie leasing, a neviedol som ziadnu knihu jazd, co rozumiem, ze 20% nie som shcopny odpisat, co mi ale vyhovuje.
    Chcem sa opytat, ze aka pokuta mi hrozi, a co sa stane, ked sa to podanie vypracuje a doda napr. ku konca Marca.
    Existuje nejake ospravedlnenie, co mi pomoze? predpokladam, ze nie.
    dakujem za Vas cas.
    s pozdravom
    ospravedlnenie neexistuje
    pokuta za nepodanie DP najmenej pre FO 33,19 €
    sankcia za neodvedenie dane v lehote je najmenej 15 % p.a. z dlznej sumy za kazdy den omeskania
    ak dohoda nie je ina, potom uctovnicka ako spoluvinnik, ked ste spolu raz za rok
    Naposledy upravil xiastro : 01.04.11 at 14:27 Dôvod: opraveny urok na zaklade odpovede od srska. vdaka.

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    xiastro Pozri príspevok
    ospravedlnenie neexistuje
    pokuta za nepodanie DP najmenej pre FO 33,19 €
    sankcia za neodvedenie dane v lehote je najmenej 7,5% p.a. z dlznej sumy za kazdy den omeskania
    ak dohoda nie je ina, potom uctovnicka ako spoluvinnik, ked ste spolu raz za rok
    sankčný úrok za oneskorený odvod dzmv:

    napr. daňová povinnosť - 100 eur
    omeškanie - 50 dní
    použitá úroková sadzba - 15% (lebo 4x zákl. úroková sadzba ECB = 4%)
    http://www.nbs.sk/sk/statisticke-uda...ove-sadzby-ecb

    sankčný úrok: (100x0,15x50)/365=2,054 eur = 2,00 eur
    v tomto prípade dú sankčný nevyrubí (min. 16,60)
    hranica sankčného úroku 16,60 eur k 31.03.2011 je daňová povinnosť za rok 2010 cca 686 eur
    Naposledy upravil srska : 23.03.11 at 21:35

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    Rozalka Pozri príspevok
    Zákon o správe daní a poplatkov
    (4) Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote ustanovenej osobitným zákonom, správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, mu uloží pokutu do 500 000 Sk, najmenej 1 000 Sk, ak ide o fyzickú osobu a najmenej 2 000 Sk, ak ide o právnickú osobu. Ak je správcom dane obec, môže uložiť pokutu, ak ide o fyzickú osobu najmenej 200 Sk a ak ide o právnickú osobu najmenej 2 000 Sk.
    správa dane: zákon 582/2004 §99 ods.6:
    (6) Správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru predchádzajúceho roka, a ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 1 písm. d), podľa trvalého pobytu alebo sídla daňovníka. Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a), správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla zamestnávateľa. Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. b), správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla stálej prevádzkarne alebo inej organizačnej zložky na území Slovenskej republiky. Na zmenu miestnej príslušnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia sa neprihliada.

    Naposledy upravil srska : 23.03.11 at 22:33

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Rozalka Pozri príspevok
    Poznámka:
    Neviem, prečo tu na porade tretí rok platnosti euro sú predpisy ešte v korunách.

    Aj ja mám poznámku Rozalka : Prečo je v prísp. č.2 vyškerený smajlík. čo už tu je na smiech

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    xiastro Pozri príspevok
    ospravedlnenie neexistuje
    pokuta za nepodanie DP najmenej pre FO 33,19 €
    sankcia za neodvedenie dane v lehote je najmenej 7,5% p.a. z dlznej sumy za kazdy den omeskania
    ak dohoda nie je ina, potom uctovnicka ako spoluvinnik, ked ste spolu raz za rok
    ak je s účtovníčkou raz za rok, možno ani nevedela, že živnostník nejaké auto kúpil - ak náhodou doklady nosí raz za rok (koncom marca, keď na to prišiel teraz).

    xiastro je offline (nepripojený) xiastro

    som xiastro
    veronikasad Pozri príspevok
    ak je s účtovníčkou raz za rok, možno ani nevedela, že živnostník nejaké auto kúpil - ak náhodou doklady nosí raz za rok (koncom marca, keď na to prišiel teraz).
    no ved ano, preto ta ironia. lepsie je hadzat vinu na druheho...

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Moja uplne prva otazka by bola, ci ste auto vobec prihlasili na tuto dan ?
    Lebo ak ste zabudli na zuctovanie dane do konca januara za auto kupene v r 2010, mozno ste vobec neohlasili vznik danovej povinnosti (tusim do 8 dni od zmeny).

    xiastro je offline (nepripojený) xiastro

    som xiastro
    bodliak Pozri príspevok
    Moja uplne prva otazka by bola, ci ste auto vobec prihlasili na tuto dan ?
    Lebo ak ste zabudli na zuctovanie dane do konca januara za auto kupene v r 2010, mozno ste vobec neohlasili vznik danovej povinnosti (tusim do 8 dni od zmeny).
    ohlasene malo byt do 30. dni odo dna vzniku danovej povinnosti.

    inac, dobra poznamka, ale nakolko sa Leo80n pytal na nepodanie DP a sanckie, bol zrejmy predpoklad, ze si tuto povinnost splnil, ak nie, potom dalsia sankcia

    Leo80n je offline (nepripojený) Leo80n

    Leo80n
    Dakujem za vase komentare. Bohuzial vsetci su zaneprazdneny s danovym priznanim a ja musim cakat este par dni, az kym sa niekto na to pozrie, alebo si myslite, ze to mozem podla nejakeho navodu vypracovat aj ja sam?

    A co sa tyka tej pokuty, je tam nejaky konsensus, ze s akou pokutou alebo odhadom na zaklade vasich vypoctov mozem ratat?

    Dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.