Zavrieť

Porady

kratenie vycerpanej dovolenky

Dobry den, v prvom rade sa chcem ospravedlnit, ak sa to v nejakej teme uz rozoberalo, zial nenasla som.... Je mozne zamestnancovi pocas absencie vo vypovednej dobe kratit uz aj vycerpanu dovolenku v prislusnom kalendarnom roku, keby nestacila nevycerpana? Nikde som tuto informaciu v zakonniku prace nenasla. Velmi pekne dakujem, Tina
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ewita888 Pozri príspevok
    Veronika, ale aj tak... ak je vyčerpaná, ako ju može krátiť.. nejak mi to nejde do hlavy..
    Tak, že vráti náhradu, za už vyčerpanú dovolenku, na ktorú mu nárok nevznikol.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Tinusha Pozri príspevok
    Zamestnanec sa rozhodol, ze od 1.4.11, co je vo vypovednej dobe, nenastupi do prace, takze absenciu bude mat 1 mesiac. Dovolenku si uz tento rok ale cerpal. Mame teda moznost mu vycerpanu dovolenku v tomtu roku kratit? Ak ano, ako? Velmi dakujem.
    Vyčerpal si už nárok na tento rok? Veď mu ešte ani nevznikol. Akurát tak na dovolenku za odpracované dni, a to za každých 21 dní, na jednu dvanástinu z ročného nároku.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Tinusha Pozri príspevok
    Dobry den, v prvom rade sa chcem ospravedlnit, ak sa to v nejakej teme uz rozoberalo, zial nenasla som.... Je mozne zamestnancovi pocas absencie vo vypovednej dobe kratit uz aj vycerpanu dovolenku v prislusnom kalendarnom roku, keby nestacila nevycerpana? Nikde som tuto informaciu v zakonniku prace nenasla. Velmi pekne dakujem, Tina
    ÁNo, je to možné.
    §109ZP
    (6) Dovolenka, na ktorú vznikol nárok v príslušnom kalendárnom roku, sa kráti len z dôvodov, ktoré vznikli v tom roku.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Tinusha Pozri príspevok
    Dobry den, v prvom rade sa chcem ospravedlnit, ak sa to v nejakej teme uz rozoberalo, zial nenasla som.... Je mozne zamestnancovi pocas absencie vo vypovednej dobe kratit uz aj vycerpanu dovolenku v prislusnom kalendarnom roku, keby nestacila nevycerpana? Nikde som tuto informaciu v zakonniku prace nenasla. Velmi pekne dakujem, Tina
    Za ktorý rok mu chceš dovolenku krátiť ?

    Nevzťahuje sa na neho

    (6) Dovolenka, na ktorú vznikol nárok v príslušnom kalendárnom roku, sa kráti len z dôvodov, ktoré vznikli v tom roku.

    Lebo ak by išlo o absenciu za rok 2011, nárok na dovolenku za kal. rok mu nevznikol.

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    veronikasad Pozri príspevok
    Za ktorý rok mu chceš dovolenku krátiť ?

    Nevzťahuje sa na neho

    (6) Dovolenka, na ktorú vznikol nárok v príslušnom kalendárnom roku, sa kráti len z dôvodov, ktoré vznikli v tom roku.

    Lebo ak by išlo o absenciu za rok 2011, nárok na dovolenku za kal. rok mu nevznikol.
    Veronika, ale aj tak... ak je vyčerpaná, ako ju može krátiť.. nejak mi to nejde do hlavy..

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    No to mi je jasné, ako sa to dá finančne vysporiadať.. ale v čase čerpania nárok na ňu predsa mal.. a preto mu ju zamestnávateľ dovolil čerpať..

    Tinusha je offline (nepripojený) Tinusha

    Tinusha
    Zamestnanec sa rozhodol, ze od 1.4.11, co je vo vypovednej dobe, nenastupi do prace, takze absenciu bude mat 1 mesiac. Dovolenku si uz tento rok ale cerpal. Mame teda moznost mu vycerpanu dovolenku v tomtu roku kratit? Ak ano, ako? Velmi dakujem.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Tweety Pozri príspevok
    Vyčerpal si už nárok na tento rok? Veď mu ešte ani nevznikol. Akurát tak na dovolenku za odpracované dni, a to za každých 21 dní, na jednu dvanástinu z ročného nároku.
    dovolenka za odpracované dni - 2/12 ročného nároku mu už vznikla.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    veronikasad Pozri príspevok
    dovolenka za odpracované dni - 2/12 ročného nároku mu už vznikla.
    ÁNo, veď som to aj uviedla, že neznikol nárok na ročnú dovolenku, len na dovol. za odpracov. dni.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Tinusha Pozri príspevok
    Zamestnanec sa rozhodol, ze od 1.4.11, co je vo vypovednej dobe, nenastupi do prace, takze absenciu bude mat 1 mesiac. Dovolenku si uz tento rok ale cerpal. Mame teda moznost mu vycerpanu dovolenku v tomtu roku kratit? Ak ano, ako? Velmi dakujem.
    Ak ste si dodatkom v prac.zmluve ako zamestnávatel neošetrili postih zamestnanca za nedodržanie výpovednej doby, celomesačnú absenciu nepovažujem za najlepšie riešenie - aj keď už pri nej povinnosť platiť odvody do ZP prechádza na zamestnanca.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Tinusha Pozri príspevok
    Cerpal par dni, mozeme mu ich teda kratit?
    Ale stále nepíšeš, že akú čerpal, či už novú,(za odpracov. dni) alebo starú, a to je podstatné, nie to, že vôbec čerpal.

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    Tinusha Pozri príspevok
    Nie, v zmluve postih nie je definovany. Ake riesenie by ste navrhovali vy?
    ja by som mu dala okamžité skončenie PP napr. po dvoch dňoch absencie, lebo budete platiť za neho zdravotné odvody počas absencie a pochybujem, že vám ich dobrovolne preplatí..

    Tinusha je offline (nepripojený) Tinusha

    Tinusha
    Prepacte, ze som sa vcera odmlcala, mam horucku a uz som odpadla.... zamestnanec cerpal 4 dni novej dovolenky. K 31.3. ma asi narok na 5 dni, ze? Co teda mozem spravit? Kratit tych 5 dni?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Tinusha Pozri príspevok
    Prepacte, ze som sa vcera odmlcala, mam horucku a uz som odpadla.... zamestnanec cerpal 4 dni novej dovolenky. K 31.3. ma asi narok na 5 dni, ze? Co teda mozem spravit? Kratit tych 5 dni?
    AK má nárok ročne na 20 dní, tak k 31.3. mu vznikne nárok na 5 dni, ak si už 4 vyčerpal, môžeš mu nárok krátiť.

    Tinusha je offline (nepripojený) Tinusha

    Tinusha
    Ok, takze zhrniem, ci som vsetko spravne pochopila, v pripade absencie mu mozeme kratit 5 dni dovolenky, t.j. 3 dni mu budeme pisat A, pocas ktorych mu posleme vyzvu a potom ukoncime pracovny pomer. Dakujem velmi pekne za vsetky rady a pomoc.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.