Zavrieť

Porady

aký je rozdiel sklon a spad

zdravim prosim vas neviete mi povedat aky je rozdiel mendzi spadom a sklonon

spad je v stupnoch a sklon je v %
to mi je jasne ale aky je v nich rozdiel
dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    pracujem v stavebnej agende Miloš Mičega - CIMOM TN
    brano8 Pozri príspevok
    zdravim prosim vas neviete mi povedat aky je rozdiel mendzi spadom a sklonon

    spad je v stupnoch a sklon je v %
    to mi je jasne ale aky je v nich rozdiel
    dakujem

    Otázka je opačne položená. Skoln je v stupňoch a spád je v %-tách.

    SKLON :

    Sklon sa používa pri väčších uhloch, napr. pri streche. Je logické, aby sa pri napr. sedlovej streche uviedlo, že strecha má napr. 35 stupňov. Každý vie o aký sklon sa jedná.


    SPÁD :

    Spád sa používa pri malých uhloch. Vie si niekto predstaviť, že mu poviem aby spravil poter so spádam 0,5 stupňa, alebo potrubie so sklonom 0,5 stupňa. Preto sa uvádzajú %-tá. Ak niekto povie, že spád 2 %, tak každý viíe, že na 1 m dĺžky je prevýšenie (spád) 2 cm.


    PRÍKLADY


    (výňatky použité z vyhl. č. 532/2002 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a o všeobecných technických požiadavkách na stavby užívané osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie)

    § 26


    (6) Šikmá strecha stavby so sklonom strešných rovín strmšia ako 25o musí mať zachytávač zosúvajúceho sa snehu.


    § 40


    (3) Ak pri doprave vzduchu s vysokým obsahom vodných pár vzniká nebezpečenstvo kondenzácie, musí byť vzduchovod vodotesný, zhotovený v spáde, vybavený odvodnením a vhodne tepelne izolovaný.




    CIMOM

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Napríklad kanál sa neskloňuje ale spáduje.Neviem zo zadania posúdiť čo nechápete.

    mikibu je offline (nepripojený) mikibu

    mikibu
    brano8 Pozri príspevok
    zdravim prosim vas neviete mi povedat aky je rozdiel mendzi spadom a sklonon

    spad je v stupnoch a sklon je v %
    to mi je jasne ale aky je v nich rozdiel
    dakujem
    Nie som sice stavbar, ale ako informatik by som odpovedal z matematickeho hladiska.

    Ak ti niekto povie:

    Sprav tu sklon 1%. Mas to lahke. Zoberies metrovu vodovahu das si ju do roviny jeden koniec opries a ak je ten druhy vo vzduchu 1 cm, tak vies, ze sklon je presne 1%.
    t.j.
    (1cm/100cm)*100%= 1%
    Analogicky pri dvojmetrovej vodovahe su 2cm jedno percento.
    (2/200)*100=1

    Pri spade je to trochu zlozitejsie. Pretoze pravy uhol nema 100 stupnov, ale len 90 stupnov. To znaci, ze spad a sklon je zhruba to iste, ale nie presne to iste. napriklad sklon 50% je spad 45 stupnov, alebo sklon 100% je 90 stupnov.

    Ak by si chcel merat spad musis pouzit bud uhlomer (co by bola blbost), alebo si to prepocitat.

    Spad 1 stupen. je sklon 1,111% (t.j. 1,11cm na metrovu vodovahu).
    2stupne = 2,222% (2,222 cm na meter)
    3°=3,333cm na meter

    atd..

    G!!! je offline (nepripojený) G!!!

    G!!!
    POZOR!!! Uzivatel mikibu to rozpisal pekne, ale uplne zle. Lebo 100% sklon je 45°. Takze potom cela ta analogia je chybna.
    Po oprave to ma byt takto:
    Spad 1 stupen. je sklon 1,75% (t.j. 1,75cm na metrovu vodovahu).
    2stupne = 3,49% (3,49 cm na meter)
    3°=5,24cm na meter

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    brano8 Pozri príspevok
    zdravim prosim vas neviete mi povedat aky je rozdiel mendzi spadom a sklonon

    spad je v stupnoch a sklon je v %
    to mi je jasne ale aky je v nich rozdiel
    dakujem
    http://sk.wikipedia.org/wiki/Sklon

    http://cs.wikipedia.org/wiki/Spád

    aký je rozdiel sklon a spad

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.