Zavrieť

Porady

výpočet PN

Vie mi niekto poradiť z čoho sa mi bude počítať PN ked po RD nastúpim do práce a to tak že si dočerpám dovolenku a potom by som musela ísť na PN. Taktiež ma zaujíma z čoho by sa mi vypočítala materská. Pred prvou materskou a následnou RD som bola nepretržite zamestnaná u jedného zamestnávateľa. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    PN aj materska sa ti bude pocitat z pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu.

    Výška dávky

    *
    nemocenské sa určuje z denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ)
    *
    od 1. do 3. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 25 % DVZ (pozri poskytovanie dávky) alebo PDVZ
    *
    od 4. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 55 % DVZ alebo PDVZ (pozri poskytovanie dávky)
    *
    DVZ = podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia
    *
    DVZ nesmie byť vyšší ako DVZ určený z 1,5 násobku jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky
    *
    PDVZ
    o
    jedna tridsatina vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov (44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné), ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky
    o
    poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky
    *
    nemocenské sa určuje z PDVZ, ak
    o
    poistenec nemal v rozhodujúcom období vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie
    o
    dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky zamestnancovi alebo povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia
    o
    dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti (nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň)
    o
    DVZ a PDVZ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor
    * sumy nemocenského sa zaokrúhľujú na desať eurocentov nahor

    http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s?&lang=sk

    maja111 je offline (nepripojený) maja111

    maja111
    Ak ide o zamestnankyňu, ktorá po troch rokoch na materskej dov. nastúpi v prvý deň v práci na PN a pred nástupom na MD mala VZ 1000 Eur, ako sa jej bude počítať výška PN?
    Bude sa vychádzať z PDVZ, ale aký je postup výpočtu?

    maja111 je offline (nepripojený) maja111

    maja111
    Ak ide o zamestnankyňu, ktorá po troch rokoch na materskej dov. nastúpi v prvý deň v práci na PN a pred nástupom na MD mala VZ 1000 Eur, ako sa jej bude počítať výška PN?
    Bude sa vychádzať z PDVZ, ale aký je postup výpočtu? Postupujem správne: 1000/30= 33,3333 by mal byť PDVZ.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.