Zavrieť

Porady

trvajúca rodičovská dovolenka a ukončenie pracovného pomeru

1.12.2004 som nastúpila na materskú.V podniku kde som zamestnaná (v januári to bude 7 rokov) chcem dať výpoveď a chcem ísť pracovať do iného podniku. Poraďte mi či mám napísať nejakú žiadosť alebo čo mám vlastne spraviť. Myslím, že mám nárok aj na odstupné.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Musíš sa ohlásiť svojmu zamestnávateľovi a písomne požiadať o ukončenie pracovného pomeru. Na odstupné by si mala nárok len v prípade, ak by bolo tvoje miesto v podniku zrušené a zamestnávateľ by ti dal výpoveď podľa § 63 ZP.

    kaplanka je offline (nepripojený) kaplanka

    kaplanka
    No dobre. Mám tam ešte jeden príspevok poradťe aj s tým a potom sa rozhodnem či napíšem žiadosť. Podnik vo veľkom prepúšťa tak dúfam že to potom bude rýchle.

    topper1 je offline (nepripojený) topper1

    topper1
    Ahojte,

    zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke chce rodičovskú dovolenku ukončiť a pracovať na kratší pracovný čas. Musí jej zamestnávateľ vyhovieť? Musí jej vyhovieť keby chcela pracovať bez skratenia pracovného času?

    Ide o to, že zamestnávateľ s ňou už neráta, chcel by s ňou ukončiť pracovný pomer z dôvodu nadbytočnosti, na jej miesto nebol prijatý nikto.
    Ako by mal zamestnávateľ v takomto prípade postupovať? Výpoveď jej dať nemôže, pretože je na rodičovskej dovolenke...ale keď žiada o jej ukončenie? Má jej teraz povedať, že s ňou chce ukončiť prac. pomer a snažiť sa o dohodu o skončení pracovného pomeru?

    Pri ukončení pracovného pomeru dohodou, jej môže dať nejakú odmenu?
    Na soc. poistovni ohlasuje koniec rodič. dovolenky aj koniec pracovného pomeru?

    Ďakujem za pomoc
    Naposledy upravil topper1 : 27.01.10 at 09:41

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    topper1 Pozri príspevok
    Ahojte,

    zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke chce rodičovskú dovolenku ukončiť a pracovať na kratší pracovný čas. Musí jej zamestnávateľ vyhovieť? Musí jej vyhovieť keby chcela pracovať bez skratenia pracovného času?

    Ide o to, že zamestnávateľ s ňou už neráta, chcel by s ňou ukončiť pracovný pomer z dôvodu nadbytočnosti, na jej miesto nebol prijatý nikto.
    Ako by mal zamestnávateľ v takomto prípade postupovať? Výpoveď jej dať nemôže, pretože je na rodičovskej dovolenke...ale keď žiada o jej ukončenie? Má jej teraz povedať, že s ňou chce ukončiť prac. pomer a snažiť sa o dohodu o skončení pracovného pomeru? ked skončí RD a ten prvý den po ukončení nastúpi, môžete jej dať výpoved § 63 ods.1 písm.b) v ten den, pozor na zákaz výpovede ak je to osamelá zamestnankyna, ktorá sa stára op dieťa mladšie ako tri roky. Skúste jej ponúknuť dohodu.Pri výpovedi z nadbytočnosti bude mat nárok na výpovednú dobu a odstupné.

    Pri ukončení pracovného pomeru dohodou, jej môže dať nejakú odmenu? áno
    Na soc. poistovni ohlasuje koniec rodič. dovolenky aj koniec pracovného pomeru? na RLFO ohlasuješ koniec prerušenia a koniec RD ako zmenu a v prípade že skončí PP tak aj skončenie PP. Dokopy 3 RLFO

    Ďakujem za pomoc
    odpoved máš v texte

    topper1 je offline (nepripojený) topper1

    topper1
    Nutricia Pozri príspevok
    odpoved máš v texte
    Ďakujem veľmi pekne za odpovede,

    neviem si to ale prakticky predstaviť: chce pracovať na skratený pracovný úväzok, tak jej mam povedať, že môže.. a po nástupe do pracovného pomeru jej dať výpoveď? Ak by o tom vedela, tak asi zostane na rodičovskej...zda sa mi to zakerne.

    Asi by sme jej mali oznámiť, že už s ňou neratame a dohodnuť sa na vypovedi alebo dohode. Výpoveď by znamenala ukončenie rodičovskej dovolenky, výpoveď, výpovedna doba, odstupne. Dohoda by znamenala ukončenie rodičovskej dovolenky, dohoda o skončení pracov. pomeru, príp. odmena. V prípade dohody sa môže ukončiť rodič. dovolenka aj prac. pomer v jeden deň?

    Ešte podotázka, ak zamestnanec na rodičov. dovolenke požiada o jej ukončenie, zamestnávateľ to musí akceptovať. A musí akceptovať aj to že žiada pracovať na kratší pracovný čas? Ďakujem
    Naposledy upravil topper1 : 27.01.10 at 10:45

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    topper1 Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne za odpovede,

    neviem si to ale prakticky predstaviť: chce pracovať na skratený pracovný úväzok, tak jej mam povedať, že môže.. a po nástupe do pracovného pomeru jej dať výpoveď? Ak by o tom vedela, tak asi zostane na rodičovskej...zda sa mi to zakerne.

    Asi by sme jej mali oznámiť, že už s ňou neratame a dohodnuť sa na vypovedi alebo dohode. Výpoveď by znamenala ukončenie rodičovskej dovolenky, výpoveď, výpovedna doba, odstupne. Dohoda by znamenala ukončenie rodičovskej dovolenky, dohoda o skončení pracov. pomeru, príp. odmena. V prípade dohody sa môže ukončiť rodič. dovolenka aj prac. pomer v jeden deň?môže

    Ešte podotázka, ak zamestnanec na rodičov. dovolenke požiada o jej ukončenie, zamestnávateľ to musí akceptovať. A musí akceptovať aj to že žiada pracovať na kratší pracovný čas? Ďakujem
    Úprava pracovného času
    § 164



    (1) Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti.

    (2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný jej žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

    (3) Tehotná žena, žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako tri roky, osamelá žena alebo osamelý muž, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, sa môžu zamestnávať prácou nadčas len s ich súhlasom. Pracovná pohotovosť sa s nimi môže len dohodnúť.

    trvajúca rodičovská dovolenka a ukončenie pracovného pomeru

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.