Zavrieť

Porady

Združenie FO - vysporiadanie

Dobrý den, prosím o zodpovedanie otázky...

Združenie FO, ktoré fungovalo cca od roku 2002: tento rok sa rozhodla jedna FO zo združenia vystúpiť, zrušila živnosť, druhá pokračuje len ako FO.

Ide o vysporiadanie, spoločne nakúpili hmotný majetok, ktorý už aj doodpisovali, ale pri zrušení sa spoločne dohodli, že jedna FO vyplatí tú druhú vo výške 4.600 Eur - ako náhradu za stroje, ktoré aj nadalej po odpisovaní používali, používa ich aj dnes v danej prevádzke (takmer žiadne fyzické opotrebenie). Táto suma predstavuje asi 35 % z pôvodnej ceny všetkých strojov. Zahŕňa sa táto suma do DP zrušenej FO ako príjem z podnikania? Ak áno, tak celá, alebo v polovici, keďže to kupovali pol na pol...

Ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    daniarka je offline (nepripojený) daniarka

    daniarka
    Velmi pekne dakujem, tieto som už videla predtým, ale skúsila som to vyriešiť takto, ak môžete, pozrite sa na to a povedzte mi, či je to ok, či nanovo

    Majetok, ktorý kupovali spoločne:

    8 ks rek. stolov zakúpených 15.05.2003 Vstupná cena: 101.250 Sk, doodpisované v roku 2008.

    1 ks lymfodrenáž zakúpené 19.09.2005 Vstupná cena: 125.664 Sk, doodpisované v 2010.

    Podľa § 841 Občianskeho zákonníka pri rozpustení združenia majú účastníci združenia nárok na vrátenie hodnôt poskytnutých na účel združenia a vysporiadajú sa medzi sebou o majetok získaný výkonom spoločnej činnosti združenia spôsobom určeným v zmluve, inak rovným dielom. Teoreticky by si rozdelili "rekondičné stoly" po 4 kusy každý a lymfodrenáž by si rozdelili 50 na 50.

    Reálne sa vysporiadali: (podla Dohody o rozpustení združenia) spoločník A: vzal 2 ks "rek. stolov", 2 nechal spoločníkovi B + on mu vyplatil 4.979 Eur. Dohodli sa na trhovej cene - 37,5 % zo vstupnej ceny. Čiže ked to rátam, tak mi vychádza:

    Trhová hodnota 1 ks "rekondičný stôl" 37,5% z vstupnej ceny 101.250 Sk je 37.968,75 Sk
    Trhová hodnota 1 ks lymfodrenáž 37,5 % z vstupnej ceny 125.664 Sk je 47.124 Sk

    Každý z nich mal nárok na polovicu tohto majetku, spoločník A si zobral len 2 stoly, čiže tie dva zvyšné mu spoločník B vyplatil a vyplatil ho aj z polovice lymfodrenáže, t. j. 37.968,75 x 2 = 75.937,5 Sk za rekondičné stoly a 47.124 : 2 = 23.562 Sk za lymfodrenáž, spolu: 99.499,5 Sk = 3.302,77 Eur - to mu dal v rámci vysporiadania majetku, zvyšných 1.676,3 Eur si musí dať spoločník A do zdaniteľného príjmu, kedže je to ako "odstupné" alebo "predaj podniku" a tieto si spoločník B dáva do nákladov za "odpredaj"???

    Bude to takto, alebo máte na to iný názor?

    Bankový účet ani pokladnu si vlastne reálne nevysporiadavali /tiež by to malo byť 50 na 50/ lenže z BÚ je ťažko polovicu "dať" spoločníkovi A, kedže to bol zároven aj osobný účet spoločníka B (mal tam aj osobné peniaze). Dakujem, skúste sa mi čo najskôr vyjadriť, nech môžem vypísať daňové..

    Združenie FO - vysporiadanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.