Zavrieť

Porady

ÚČTOVANIE V ZDRUŽENÍ

Prosím o radu, kde by som mohla nájsť niečo o účtovaní v združení. Prípadne mi poraďte z vlastnej skúsenosti. Ide o združenie troch spoločností s.r.o.-čiek. Ďakujem.
Usporiadat
bekom bekom

bekom je offline (nepripojený) bekom

Účtovanie v združení je rovnaké ako v PÚ, JÚ.
Podmienkou je , že v Zmluve o združení musí byť výslovne napísané, kto bude účtovať za združenie a na čie meno budú vystavovoané doklady...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
V prípade spoločného podnikania uzavrú zmluvu o združení , treba v nej napísať všetko čo sa týka združenia delenie príjmov a výdavkov , spoluzodpovednosť za pohľadávky a záväzky , v prípade vkladu majetku presne konkretizovať o aký majetok sa jedná , zmluvne podchytiť , ak napríklad budú zakupovať dáke HIM atď .. Jednotlivé s.r.o. musia na DÚ odovzdať kópie zmluvy a zároveň odovzdať nahlásenie zmluvou určeného člena resp. s.r.o., na ktorú budú vedené všetky účtovné doklady a taktiež aj odvody DPH . Pokiaľ budú vytvárať spoločný účet v banke , taktiež treba založiť zmluvu o združení , poprípade zhotoviť podpisové vzory na nakladanie s bežnym účtom a určiť tiež určenú osobu na ktorú budú všetky doklady ako majiteľa , účtu pričom aj ostatní budú môcť mať podpisové právo . Zabezpečiť výbery a akékoľvek nakladanie s účtom 2 podpismy .
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Olgica
Prosím o radu, kde by som mohla nájsť niečo o účtovaní v združení. Prípadne mi poraďte z vlastnej skúsenosti. Ide o združenie troch spoločností s.r.o.-čiek. Ďakujem.
Preštuduj si dôkladne zmluvu, ktorú majú o združení , tak ako ti to pekne popísala Zita5 a podľa toho sa musíš držať.
Ja napríklad účtujem pre združenie troch SZČO, účtovníctvo sa robí vždy len na jedného z nich , ale ostatné doklady vystavujú aj ostatní dvaja.
Mali sme dve daňové kontroly a nevytkli nám nič.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

S účtovaním združení mám dosť skúseností.
Fo+Fo je to okej pokiaľ mimo združenia nemajú aktivity, je to ako jedno účtovníctvo a na koci roka výkazy k daňovému priznaniu rozdelím podľa pomeru v zmluve.

Po+Fo bolo to náročnejšie, lebo Po mala aj svoje vlastné aktivity. Mal som z toho guláš, lebo som účtoval Po, Fo a aj ich združenie. pri účtovaní združenia som sa správal ako pri účtovaní jednej firmy. Na konci roka som združenie vedené v podvojnom účtovníctve rozdelil a podiel pripočítal k Po aj ku Fo. POZOR keď združenie skončilo vypovedal som ako svedok na Okresnom súde. Od vtedy každému združeniu doporučujem urobiť zmluvu o združeni u dobrého právnika. Každá zmluva je dobrá do okamihu končenia združenia nakoľko ak nie je v zmluve pamätané na všetko je tu priestor pre súdnu dohru, lebo žiadny zákon presne neupravuje pravidlá pre fungovanie podnikateľských združení.

Prajem dobrý koniec združenia.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Apo, ja mam ponuku uctovat zdruzenie - manzelov - od 1.1.2005. Manzelka ale ide pozastavit zivnost (zo zdrav. dovodov), na co treba dat pozor ? Odvody, nejake oznamenie na DU a tak podobne. Dik za radu.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Janca
Apo, ja mam ponuku uctovat zdruzenie - manzelov - od 1.1.2005. Manzelka ale ide pozastavit zivnost (zo zdrav. dovodov), na co treba dat pozor ? Odvody, nejake oznamenie na DU a tak podobne. Dik za radu.
V prvom rade pozastaviť živnosť , písomne ohlásiť na DÚ , že dňom .... vystupuje zo združenia , z dôvodu prerušenia živnosti , odhlásiť SP a ZP . Od dátumu prerušenia sa už nevzťahuje na nu v združení delenie príjmov a výdavkov na to pozor !!!Ku dňu vystúpenia zo združenia treba spraviť akoby uzávierku , a vysporiadať jej poddiel v združení . To zúčtovanie neodovzdávaš nikde , ale si to založia , ak by to kontrola pýtala .

Nezabudnúť spraviť dodatok k zmluve , a uviesť jej vystúpenie zo združenia .Aby Ti sedeli dátumy .
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Zita5 myslis tym len urobit uzavierku s inventurnymi zapismi, zavazky, pohladavky a vsetko rozdelit ako sa robia podklady na konci roka pre vycislenie zakladu dane, zatial zalozit a na konci roka podat DP?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Janca
Zita5 myslis tym len urobit uzavierku s inventurnymi zapismi, zavazky, pohladavky a vsetko rozdelit ako sa robia podklady na konci roka pre vycislenie zakladu dane, zatial zalozit a na konci roka podat DP?
Áno presne tak .
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Zita5 co dodat ..... uprimna vdaka.
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

Taktiez by som rad ziskal nejake informacie o uctovani v zdruzeni a hlavne zakonnych vychodiskach. Zatial som pozrel zakon o dani z prijmu, tam je to §10, ktory hovori o deleni prijmov a vydavkov.

Poradite prosim niekto, kde v zakone o uctovnictve/postupoch hladat upravu pre uctovanie v zdruzeni? Pripadne tip na nejaku dobru literaturu... Dakujem!
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Je to sranda ak jeden zo združenia preruší živnosť. Myslím si, že by to mal byť dôvod na ukončenie združenie. Vyplýva to z toho, že žiadny zákon neupravuje fungovanie združenia. Združenie je nie len spoločná práca členov združenia, ale je to aj výsledok zhodnocovania majetku vloženého do združenia. Neviem si predstaiť člena zduženia, ktorý má v združení majetkový podiel, ktorý aj keď člen združenia nepracuje tak jeho podiel prináša peniaze. Ak je tento predpoklad správny potom prerušenie živnosti je podvod nakoľko majetok zo združenia naďalej prináša peniaze.

Iný pohľad odporujúci tomu čo som napísa hore je ten, že nie som v združení, mám veľa pohľadávok a nemám prachy aby som napríklad platil odvody do fondov. Živnosť preruším, fondy neplatím a prachy za moje pohľadávky prichádzajú.

Myslím si, že by bola pekná blnbosť úhrady pohľadávok neprímať, lebo som prerušil živnosť.

Záver.
Je nutné konkrétny problém v súvislostiach prerokovať s komerčným právnikom, daňovým poradcom a vymyslieť stratégiu ktorá bude nepriestrelná pre daňovým úradom.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Žiadny zákon neupravuje podnikanie v združení. Občiansky zákonník povoľuje združovať sa fyzický aj právnickým osobám, daňový zákon hovorí iba o povinnosti deliť rovnaký pomerom príjmy a výdavky nič viac.

Zmluva o združení môže mať dve vety.
1. Kto s kým v akom pomere.
2. Kto bude viesť účtovníctvo.

ale môže byť riadne obšírna a riešiť všetky okolnosti obdobne ako pri s.r.o.

Vedenie účtovníctva.
Všetko čo sa týka združenie má byť v jenom účtovníctve, ostané aktivity členov združenia ak ich majú okrem združenia sú predmetom vedenia samostatného účtovníctva.

Možnosť viesť dva účtovníctva je daná aj osobe, ktorá napríklad má krčmu a okrem toho napríklad má krajčírsku dielňu. O každej aktivite je možné vieť samostané účtovníctvo. Podobné pravidlo platí aj o združení.

Jedna osoba môže byť členom viacerých združení a Teba to vôbec nemusí zaujímať ak nebudeš robiť tejto osobe daňové priznanie.

Platí pravidlo, že ak sa zlúčila fyzická osoba s právnickou osobou v zdužení sa vedie podvojné účtovníctvo. kde je táto zásada povedaná si už nepamätám, ale účtoval som takéto združenie a auditor právnickej osoby vyslovil súhlas s postupom účtovania združenia kde táto právnická osoba bola združená, no aj tak som skončil na súde ako svedok pri ukončení združenia.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Áno toto je úlne vyčerpávajúci postup.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

apo
...Možnosť viesť dva účtovníctva je daná aj osobe, ktorá napríklad má krčmu a okrem toho napríklad má krajčírsku dielňu. O každej aktivite je možné vieť samostané účtovníctvo. Podobné pravidlo platí aj o združení...
Apo, toto je chybná formulácia alebo úplne chybný názor. V zmysle § 4 ods. 4 zákona o účtovníctve je "účtovná jednotka povinná viesť účtovníctvo a zostavovať účtovnú závierku za účtovnú jednotku ako celok". Čiže žiadne dve účtovníctva, ak má krčmu a krajčírsku dielňu. Rôzne prevádzky a druhy činností môže účtovať ako samostatné nákladové a výnosové strediská (alebo v inej oddelenej forme), ale v rámci jediného účtovníctva. Keďže združenie nemá právnu subjektivitu, tiež nemôže mať samostatné účtovníctvo, môže sa viesť len oddelene v rámci účtovníctva niektorého z členov združenia. Ak by platila Tvoja teória, tak potom napr. člen združenia, ktorý vedie jeho účtovníctvo a zároveň má aj samostatné aktivity (podľa Tvojho so samostatným účtovníctvom) by podával 2 priznania k DPH i 2x účtovné výkazy na konci roka.
Platí pravidlo, že ak sa zlúčila fyzická osoba s právnickou osobou v zdužení sa vedie podvojné účtovníctvo.
Účtoval som aj takýto typ združenia (bolo aj na daňovej kontrole), ale o tomto pravidle som nepočul, účtovníctvo viedla FO a jednoduché. Nevieš si spomenúť, v akom predpise alebo pokyne to je ?
S účtovaním združení mám nejaké skúsenosti, ktoré vôbec nie sú dobré najmä pri ukončení združenia, je s tým spústa problémov aj pri dobre zhotovených zmluvách. No a ak ide o nedobrovoľný rozchod alebo úmrtie jedného z členov, tak to končí všetko na súde.
Trvalé podnikanie vo forme združenia je len (zatiaľ) všeobecne tolerovaný právny paškvil. Ja by som každému, kto chce podnikať v združení, doporučil pri menšom rozsahu radšej vzájomné prefakturovanie spoločných obchodov, a pri väčsom rozsahu založenie s.r.o. alebo družstva.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nadväzne na Andrejov príspevok ešte doplním:

Dobrá zmluva základ úspechu. Zmluva o združení sa uzatvára "s nejakým cieľom" t.j. predmetom činnosti. Po jej splnení "finito" a nasleduje riadne vyúčtovanie združenia.
V jednoduchom účtovníctve je výsledok združenia prenášaný do účtovníctva účastníkov uzávierkovou operáciou t.j. na úrovni podielu na príjmoch a výdavkoch.
V podvojnom účtovníctve je obdobným postupom prevod na úrovni "hlavnej knihy" - t.j. stavy na účtoch.
A tak ako som napísala - základ "zmluva" - to všetko môže byť riešené tam.
A súdy? Jasné že prichádzajú na rad, keď sa jedná o majetok - a ten je vždy kameňom úrazu. Ale dobre vyúčtovať združenie "účtovne" nie je žiadny problém. Problém je, či sa jednotlivým účastníkom máli alebo nie.
Naposledy upravil Jana Acsová : 29.06.05 at 12:29
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

takze ak tomu spravne rozumiem, tak by to malo bezat takto:

1/ ucastnikmi zdruzenia su dve FO, zmluvne sa dohodnu, ze uctovnictvo zdruzenia bude vedene u osoby 1,
2/ osoba 1 teda vedie ucto, v jednom penaznom denniku svoje aj za zdruzenie, pricom zvoli vhodnu formu odlisenia vlastnych aktivit od aktivit zdruzenia (napr. nakladovymi strediskami),
3/ osoba 2 v ramci svojich zavierkovych operacii prevezme zmluvne dohodnuty podiel na spolocnych prijmoch a vydavkoch zdruzenia,
4/ inventarizacia majetku a zavazkov zdruzenia sa vykona osobitne a udaje z nej sa tiez delia v pomere dohodnutom zmluvou (t.j. udaje, ktore sa uvadzaju vo vykazoch)

dalsie moje otazky (resp. uvahy):
1/ pre ucely platenia odvodov sa berie zaklad dane v danom dohodnutom pomere,
2/ zdruzenie navonok vystupuje pod jednym z podnikatelov, napr:

Jozko Mrkvicka a partner, zdruzenie
ul. 1. aprila 199
Bratislava
ICO: pridelene Jozkovi Mrkvickovi

3/ DPH - na ucely zakona sa berie celkovy obrat, t.j. obrat osoby 1 + obrat osoby 2 + obrat zdruzenia, ak bude dosiahnuty vznika povinost registracie pre vsetky osoby, kedy sa urci jedna osoba zodpovedna za komunikaciu s DU a vedenie agendy DPH
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Malá literatúra +príklady na objasnenie:

Poradca podnikateľa:
Síce staršie vydanie, ale malo by to platiť aj dnes, možnosť zmeny v paragrafoch.
Združenie dvoch FO účtuje v JÚ prostredníctvom účastníka združenia A. Účastník združenia B odovzdáva nulové priznanie k DPH. Združenie má spoločný účet. Účastník A vykonáva aj samostatnú činnosť (ktorá nie je predmetom združenia), má samostatný účet. Ako podávať v združení koncoročné daňové priznanie k dani z príjmov?



Riešenie

V zmysle zákona o daniach z príjmov sa príjmy dosiahnuté daňovníkmi pri spoločnom podnikaní alebo zo spoločnej inej samostatnej zárobkovej činnosti s výnimkou príjmov, ktoré sa zdaňujú podľa § 15 zákona o daniach z príjmov na základe písomnej zmluvy o združení alebo písomného vyhlásenia o združení, a daňové výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov rozdeľujú medzi daňovníkov rovným dielom, ak nie je v zmluve o združení určené inak.

Keďže združenie založené v zmysle § 829 a nasl. Občianskeho zákonníka nie je právnym subjektom, nie je účtovnou jednotkou podľa zákona o účtovníctve, nemôže byť ani zamestnávateľom podľa Zákonníka práce a nie je ani daňovníkom podľa daňových zákonov. Povinnosť podávať daňové priznanie k dani z príjmov sa teda na združenie ako také nevzťahuje. Príjmy, ako aj s nimi súvisiace výdavky, ktoré súvisia so spoločne vykonávanou činnosťou v rámci združenia, budú vstupovať do daňových priznaní jednotlivých účastníkov združenia. Po vykonaní účtovnej uzávierky vrátane uzávierkových operácií u každého účastníka združenia ako samostatnej účtovnej jednotky (súčasťou je aj rozdelenie príjmov a výdavkov dosiahnutých v združení medzi jednotlivých členov združenia) je teda možné určiť konečný základ dane každého účastníka združenia ako samostatného daňovníka dane z príjmov.

V danom prípade jeden účastník združenia okrem svojej činnosti v rámci združenia vykonáva aj inú zárobkovú činnosť (pravdepodobne podniká aj samostatne), a teda jeho podiel na príjmoch a výdavkoch z činnosti združenia bude vstupovať do jeho čiastkového základu dane v rámci jeho daňového priznania.

Popri príjmoch z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti môže mať účastník združenia aj ďalšie druhy príjmov, napr. z kapitálového majetku, z prenájmu, ostatné príjmy.

Celkový základ dane takéhoto účastníka združenia sa určí ako súčet všetkých jeho čiastkových základov dane, t.j. vrátane základu dane z jeho účasti v združení. Až po tomto kroku si každý účastník združenia uplatní nezdaniteľné časti základu dane podľa § 12 zákona o daniach z príjmov na základe individuálneho splnenia podmienok pre ich uplatnenie. Pri podávaní daňového priznania účastníka združenia je spolu s daňovým priznaním potrebné predložiť aj kópiu zmluvy o združení.

Pre úplnosť poznamenávame, že u účastníkov združenia nie je možné aplikovať rozdelenie príjmov a výdavkov súvisiacich s týmito príjmami na vypomáhajúce osoby.

Povinnosť podávať daňové priznanie k dani z príjmov sa teda na združenie ako také nevzťahuje. Po vykonaní účtovnej uzávierky vrátane uzávierkových operácií u každého účastníka združenia ako samostatnej účtovnej jednotky je možné určiť konečný základ dane každého účastníka združenia ako samostatného daňovníka dane z príjmov.

Združenie dvoch FO účtuje v JÚ prostredníctvom účastníka združenia A. Účastník združenia B odovzdáva nulové priznanie k DPH. Združenie má spoločný účet. Účastník A prevádzkuje aj samostatnú činnosť (ktorá nie je predmetom združenia), má samostatný účet. Ako účtovať DPH v združení a ako podávať daňové priznanie k DPH za túto činnosť?

Riešenie
Podľa zákona o DPH vyhotovuje doklady za združenie, vedie záznamy na účely DPH osobitne za združenie poverená osoba vo svojom mene. Platitelia v združení, ktorí nie sú poverenou osobou, nesmú vo svojom mene vyhotovovať doklady podľa tohto zákona za zdaniteľné plnenia združenia. Odpočet dane za prijaté zdaniteľné plnenia pre združenie smie uplatniť len poverená osoba, a to len vtedy, ak daňový doklad znie na jej meno.

Predpokladáme, že všetky vystavené daňové doklady v súvislosti s činnosťou predmetného združenia sú vystavované menom povereného účastníka a tiež všetky prijaté daňové doklady sú dodávateľmi vystavené na tohto povereného účastníka.

Údaje za príslušné zdaňovacie obdobie týkajúce sa činnosti spomínaného združenia uvádza táto poverená osoba vo svojom daňovom priznaní. To znamená, že poverený účastník združenia vo svojom daňovom priznaní okrem vlastných údajov o prijatých a uskutočnených zdaniteľných plneniach uvádza aj údaje o prijatých a uskutočnených zdaniteľných plneniach za združenie.

Je potrebné poznamenať, že za vyrubenú daň a uložené sankcie týkajúce sa činnosti združenia zodpovedajú účastníci združenia spoločne a nerozdielne. To znamená, že daňový úrad môže celú dlžnú čiastku dane týkajúcu sa plnení združenia vymáhať od ktoréhokoľvek účastníka združenia.

Záznamy na účely DPH vedie osobitne za združenie poverená osoba vo svojom mene. Údaje za príslušné zdaňovacie obdobie týkajúce sa činnosti spomínaného združenia uvádza táto poverená osoba vo svojom daňovom priznaní. To znamená, že poverený účastník združenia vo svojom daňovom priznaní okrem vlastných údajov o prijatých a uskutočnených zdaniteľných plneniach uvádza aj údaje o prijatých a uskutočnených zdaniteľných plneniach za združenie.

Osobitná úprava uplatňovani a dane pre združenie

(1) Platitelia, ktorí vykonávajú zdaniteľné plnenia spoločne na základe zmluvy o združení, sú povinní bez zbytočného odkladu poveriť písomne jedného z účastníkov združenia vedením záznamov o prijatých a uskutočnených zdaniteľných plneniach za združenie. Poverená osoba je povinná písomné poverenie predložiť miestne príslušnému daňovému úradu; súčasne s poverením je povinná predložiť menný zoznam účastníkov združenia, ich sídlo (trvalý pobyt), miestne príslušný daňový úrad jednotlivých účastníkov združenia a písomnú zmluvu o združení, na základe ktorej vykonávajú spoločne zdaniteľné plnenia.

(2) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odseku 1, je poverená osoba povinná tieto zmeny oznámiť miestne príslušnému daňovému úradu do 15 dní odo dňa, keď vznikli.

(3) Poverená osoba podľa odseku 1 vo svojom mene vyhotovuje doklady podľa tohto zákona za združenie, vedie záznamy podľa § 24 osobitne za združenie, vo svojom daňovom priznaní uvádza aj údaje za príslušné zdaňovacie obdobie týkajúce sa združenia.

(4) Platitelia v združení, ktorí nie sú poverenou osobou podľa odseku 1, nesmú vo svojom mene vyhotovovať doklady podľa tohto zákona za zdaniteľné plnenia združenia.

(5) Odpočítať daň pri prijatom zdaniteľnom plnení (§ 20) pre združenie môže len poverená osoba podľa odseku 1, a to len ak daňový doklad znie na jej meno.

(6) Za vyrubenú daň a uložené sankcie zodpovedajú účastníci združenia spoločne a nerozdielne.


Hmotný a nehmotný majetok združenia bez právnej subjektivity

Fyzické osoby (advokát a audítor) sa rozhodli vytvoriť združenie. Spoločne zakúpili nebytové priestory v podiele (50 % : 50 %), ktoré vložili do združenia, a okrem toho, ako majetok do združenia vložil advokát 4 počítače a audítor osobný automobil. Ako majú správne medzi sebou tento majetok vysporiadať, ak sa bude užívať spoločne, kto bude tento majetok evidovať v účtovníctve a odpisovať?

V tomto prípade ide o združenie fyzických osôb bez právnej subjektivity, preto združenie ako také nemôže majetok nadobúdať, ale vlastníkmi majetku sú uvedené 2 fyzické osoby, a to aj majetku, ktorý spoločne obstarali, aj majetku, ktorý poskytli združeniu na spoločné užívanie. To zn., že hmotný a nehmotný majetok odpisuje ten z účastníkov združenia, ktorý má k majetku vlastnícke právo (právo užívania pri nehmotnom majetku – softvéroch). Vzájomné vysporiadanie medzi účastníkmi združenia z dôvodu poskytnutia rôznych majetkových hodnôt združeniu na spoločné užívanie je záležitosťou ich vzájomnej dohody.

Výpočet príjmov účastníka združenia je uvedený v § 11 ods. 2 ZDP, pričom zákon stanovuje, že príjmy dosiahnuté daňovníkmi pri spoločnom podnikaní na základe písomnej zmluvy o združení a daňové výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov sa rozdeľujú medzi daňovníkov rovným dielom, ak nie je v zmluve o združení určené inak (to zn., že ak jeden z účastníkov prinesie vyššie prvotné vklady do združenia, je možné tejto skutočnosti prispôsobiť aj delenie príjmov a výdavkov inak ako rovným dielom).
1 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Lenka ty si super vyhľadávač a super prilepovač. Len neviem kedy účtuješ, keď toľko vyhľadávaš. Ale vďaka, že Ťa tu máme!
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Baranovicová:
Ja v robote mám prístup na Internet iba vtedy, keď tam nemám šéfa, (na jeho notebooku) tak vtedy sú na Porade odo mňa len také drobnosti, takže ja pekne krásne v robote makám, a potom doma sa zabávam na Porade. A čakám na otázky.
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Lenka, nič v zlom. Práve naopak. Keď čítam niečo od teba, viem, že sa dá na to spoľahnúť. Inak ja taktiež kvôli rodine mám pipojený na internet počítač doma. A tiež sa na ňom zabávam až keď prídem z kancelárie domov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať