Zavrieť

Porady

ÚČTOVANIE V ZDRUŽENÍ

Prosím o radu, kde by som mohla nájsť niečo o účtovaní v združení. Prípadne mi poraďte z vlastnej skúsenosti. Ide o združenie troch spoločností s.r.o.-čiek. Ďakujem.
Usporiadat
dasasopi dasasopi

dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

Už som to tu spomínala. Členovia združenia nemôžu prefakturovávať združeniu. Išlo by o navyšovanie obratov. Dáša
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Ďakujem pekne za odpoveď, aj keď už s časovým odstupom.
Ak by ste mi prosím Vás vedeli ešte povedať, ak poverená osoba bude účtovať v PÚ, aj počas roka sa účtuje na účte 398 - o rozdelení nákladov a výnosov ?
Alebo len na konci roka sa rozúčtujú podiely ?
Ďakujem veľmi pekne.
Naposledy upravil alicacka : 04.10.12 at 10:02
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Ahojte poraďáci, potrebovala by som poradiť, ako sa vyporiadať s týmto zložitejším prípadom:
Združenie X - členovia A+B+C
Združenie Y - členovia B+C.
V Združení X je poverený vedením účtovníctva člen A, v Združení Y zas člen B. Po vzájomnej dohode sa rozhodli vzhľadom na zjednodušenie, zdravotné dôvody a aj úsporu nákladov, že vedením účtovníctva obidvoch Združení bude poverený člen B. Myslím, že by v tom nemal byť problém, až na to, že sú tu autá, ktoré sú na IČO člena A. Dve sú jeho ako SZČO, ktoré dal bezodplatne do užívania v Zdužení a dve boli zakúpené už z prostriedkov Združenia X, no takisto majú v TP IČO člena A, keďže Zduženie nemôže byť zapísané v TP - nemá právnu subjektivitu. Ja sa teraz trápim s otázkou, že či to tak môže ostať aj naďalej (člen A v Združení ostáva aj naďalej), alebo čo s tým. Bude hádam potrebný prepis tých dvoch automobilov na IČO člena B, ktorý bude od 1.1.13 poverený vedením účtovníctva? Alebo to zbytočne komplikujem?
Poraďte, prosím. Maja
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
m.aj.a Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, potrebovala by som poradiť, ako sa vyporiadať s týmto zložitejším prípadom:
Združenie X - členovia A+B+C
Združenie Y - členovia B+C.
V Združení X je poverený vedením účtovníctva člen A, v Združení Y zas člen B. Po vzájomnej dohode sa rozhodli vzhľadom na zjednodušenie, zdravotné dôvody a aj úsporu nákladov, že vedením účtovníctva obidvoch Združení bude poverený člen B. Myslím, že by v tom nemal byť problém, až na to, že sú tu autá, ktoré sú na IČO člena A. Dve sú jeho ako SZČO, ktoré dal bezodplatne do užívania v Zdužení a dve boli zakúpené už z prostriedkov Združenia X, no takisto majú v TP IČO člena A, keďže Zduženie nemôže byť zapísané v TP - nemá právnu subjektivitu. Ja sa teraz trápim s otázkou, že či to tak môže ostať aj naďalej (člen A v Združení ostáva aj naďalej), alebo čo s tým. Bude hádam potrebný prepis tých dvoch automobilov na IČO člena B, ktorý bude od 1.1.13 poverený vedením účtovníctva? Alebo to zbytočne komplikujem?
Poraďte, prosím. Maja
http://www.porada.sk/t207158-zmena-v...ml#post2220773
1 0
Buková Buková

Buková je offline (nepripojený) Buková

Potrebujem poradiť. Mám zmluvu o združení medzi FO. obaja účtovali v jednoduchom účtovníctve. Na konci účtovného obdobia som rozdelila príjmy a výdavky podľa zmluvy o združení. Bolo to prehľadné a preukázateľné. Od 01.01.2013 " musí " jeden z účastníkov združenia viesť podvojné účtovníctvo, lebo má vo svojej činnosti nákladnú cestnú dopravu. Neviem si predstaviť, ako dostanem z PU podiely do JU, nemal by viesť PU aj ten prvý účastník združenia?
0 0
Buková Buková

Buková je offline (nepripojený) Buková

HALO, pomôže mi niekto?
Mám zmluvu o združení medzi FO. obaja účtovali v jednoduchom účtovníctve. Na konci účtovného obdobia som rozdelila príjmy a výdavky podľa zmluvy o združení. Bolo to prehľadné a preukázateľné. Od 01.01.2013 " musí " jeden z účastníkov združenia viesť podvojné účtovníctvo, lebo má vo svojej činnosti nákladnú cestnú dopravu. Neviem si predstaviť, ako dostanem z PU podiely do JU, nemal by viesť PU aj ten prvý účastník združenia?
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

Prosím o radu, dnes sa mi dostala do rúk zmluva o združení medzi dvoma s.r.o. na vyhotovnie jednej zákazky. Len mi nie je jasné ako to bude s účtovaním, lebo v zmluve je uvedené, že účtovníctvo bude viesť za združenie spoločnosť "A". My ako s.r.o. "B" však už sme mali nejaké náklady ohľadne tejto zákazky napr.vypracovanie projektov a pod. To teraz mám nejako prefakturovať?? Alebo budú na tejto zákazke pracovať ľudia zamestaní v našej s.r.o. ako to potom bude so mzdami??? Lebo ak tomu rozumiem správne tak všetky náklady, výnosy by mali byť účtované na tú s.r.o. "A" a aj doklady by mali byť vystavené na jej meno, taktiež má podávať DPH a po skončení zákazky by mal byť vyčíslený podiel konkrétne 50:50 a tento by som potom mala uviesť v našom DP. či??? Vie mi niekto s týmto pomôcť?? Ďakujeeem
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

Neviete mi prosím poradiť?
0 0
dasasopi dasasopi

dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

Ahoj janapill, ja by som to účtovala cez spojovací účet 398. Takže miesto nákladových účtov by som použila 398 celú sumu a spoločnosť A by si cez 398 rozúčtovala náklady a dph.
napr. - náklady na projekty
Spoločnosť B- faktúra za projekty 398/321
Spoločnosť A- 518/398
343/398
- náklady na mzdy
Spoločnosť B- mzdy zam.združenia 398/331
Spoločnosť A- mzdy ....................... 521/398

Neviem, či je to na 100% tak, ale logicky je to asi správne, je z toho zrejmé koľko dlhuje na nákladoch spoločnosť A spoločnosti B a spoločnosť A má všetky náklady vo svojom účtovníctve ktoré potom rozdelí pomerom. Určite nie prefakturácia. Dáša
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

ďakujem, a všetky doklady čo sa týka tej zákazky musia byť potom vystavené na tú spoločnosť " A" tak??? Alebo sa má uvádzať názov združenia?? Ešte to mi nie je veľmi jasné.
0 0
dasasopi dasasopi

dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

Faktúry by mali byť vystavené na spoločnosť A. Ja som dotknuté fimy žiadala, aby mi k odberateľovi pripísali aj názov združenia, aby bolo zrejmé, že sa to týka nákladov združenia, pretože každá z mojich s.r.o. mala aj svoju samostatnú činnosť, takže guláš kvalitný.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať