Zavrieť

Porady

221 účtovanie devíz.účtu

S.r.o. otvorila devíz.účet 25.2.05
- účtovanie VB 1 25.2. vklad z korun.účtu 25,- EUR 957,55 Sk
957,55 Sk 221 261

- účtovanie VB 2 28.2. bank.popl. 0,40 EUR kurz 37,88 = 15,15 Sk

Poč.stav 25,- EUR 957,55 Sk
poplatok 0,40 EUR -15,15 Sk
Kon.stav dev.účtu 24,60 EUR 942,40 Sk
ale 28.2. pri kurze 37,88 Sk kon.stav 24,60 EUR x 37,88 =931,85
takže kurz.rozdiel-strata SK 10,55 (931,85 - 942,40)
15,15 Sk 568 221 bank.popl.
10,55 Sk 563 221 kurz.rozd.strata

Prosím o radu, či bankové výpisy budem takto účtovať správne, alebo
ako účtovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Na devízovom účte sa prepočítava stav len ku koncu roka 31.12. kurzom NBS a vtedy vzniká kurzový rozdiel. Inak je to v poriadku.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Nakoľko ja mám u jednej firmy denné devízové výpisy z účtu, vznikajú mi aj kurzové rozdiely. Len jeden rok som urobila tak, že som to účtovala až na konci roku, a to už neprajem nikomu, ten rozdiel bol obrovský!!!

    Odvtedy účtujem kurzový rozdiel každý mesiac na konci, podľa aktuálneho kurzu, mala som ja kontrolu a vôbec nanamietali voči takémuto postupu. Len by to malo byť ošetrené v postupoch účtovania pre firmu.

    zuziak je offline (nepripojený) zuziak

    zuziak
    Ahoj....Uctovanie je ok, až na kurzové rozdiely. Tie sa spravidla na devizovom úcte úctujú len ku dňu zostavenia účtovnej závierky, a nie ku dňu, kedy nastal pohyb na účte.

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    Súhlasím s predchádzajúcim príspevkom, kurz. rozdiel sa účtuje iba ku dňu zostavenia účtovnej závierky.

    skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

    skvrnka
    Ak som to správne pochopila, v odpovediach som dostala dve
    možnosti:
    1. kurz.rozdiely k stavu-teda zostatku na dev.účte sa môžu účtovať
    pri každom pohybe na devíz.účte /príspevok uvádza, že mal aj kontrolu/

    2. kurz.rozdiely k stavu-teda zostatku na dev.účte účtujú len
    k 31.12.

    Môžem teda použiť aj prvú možnosť ak to ustanovím v internom
    predpise? , pretože to je vlastne skutočný stav majetku.

    daja je offline (nepripojený) daja

    daja
    bea Pozri príspevok
    Na devízovom účte sa prepočítava stav len ku koncu roka 31.12. kurzom NBS a vtedy vzniká kurzový rozdiel. Inak je to v poriadku.
    Ahojte. Chcela by som sa vrátiť k tejto téme. Zdá sa mi, že mi že ku koncu roka mi vychádzajú dosť veľké kurzové rozdiely pri devízových účtoch. Konkrétne 119.000 Sk a 38.000 Sk na druhom účte. Je to podľa Vás normálne. (priemerne sú vklady na účet okolo 20.000 eur./

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Ak nerobíte mesačné závierky,tak o kurzových rozdieloch neúčtuj,je to jednoducho stav na účte,rozdiel vzniká kvôli tvojmu prepočtu zostatku EUR kurzom NBS.

    ivako je offline (nepripojený) ivako

    ivako
    daja Pozri príspevok
    Ahojte. Chcela by som sa vrátiť k tejto téme. Zdá sa mi, že mi že ku koncu roka mi vychádzajú dosť veľké kurzové rozdiely pri devízových účtoch. Konkrétne 119.000 Sk a 38.000 Sk na druhom účte. Je to podľa Vás normálne. (priemerne sú vklady na účet okolo 20.000 eur./
    Je to normálne, veľa záleží od pohybu kurzu, množstva cudzej meny.

    daja je offline (nepripojený) daja

    daja
    martinius Pozri príspevok
    Ak nerobíte mesačné závierky,tak o kurzových rozdieloch neúčtuj,je to jednoducho stav na účte,rozdiel vzniká kvôli tvojmu prepočtu zostatku EUR kurzom NBS.

    Chcem sa spýtať? prečo neúčtovať kurzové rozdiely. Potom nebudem mať reálnu hodnotu stavu účtu k 31.12. nie?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    daja Pozri príspevok
    Chcem sa spýtať? prečo neúčtovať kurzové rozdiely. Potom nebudem mať reálnu hodnotu stavu účtu k 31.12. nie?
    Stav dev.účtov je potrebné prepočítať ku dňu zostavenia uzávierky, a takto vzniknuté KR je potrebné zaúčtovať k 31.12.06.

    daja je offline (nepripojený) daja

    daja
    Tweety Pozri príspevok
    Stav dev.účtov je potrebné prepočítať ku dňu zostavenia uzávierky, a takto vzniknuté KR je potrebné zaúčtovať k 31.12.06.
    Áno, máš pravdu. Zaúčtujem ich. Ten pomerne veľký kurzový rozdiel vznikol zrejme kôli tomu, že kurz Eur tento rok dosť klesol.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    daja Pozri príspevok
    Áno, máš pravdu. Zaúčtujem ich. Ten pomerne veľký kurzový rozdiel vznikol zrejme kôli tomu, že kurz Eur tento rok dosť klesol.
    Áno, presne tak.

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    daja Pozri príspevok
    Chcem sa spýtať? prečo neúčtovať kurzové rozdiely. Potom nebudem mať reálnu hodnotu stavu účtu k 31.12. nie?
    Neboj sa,budeš mať:-) Pozri si § 24 Postupov účtovania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.