Zavrieť

Porady

Paragraf 141 - otázka

Robím v zdravotníctve 12 hodinové služby,na smeny.Mám akútne choré dieťa,idem s ním k lekárovi,neprídem do práce,vypýtam si paragraf od lekára,ale zamestnávateľ mi ho nechce uznať,lebo robím na smeny.Ale ja som vlastne prišla o službu a mám malo hodín.Zamestnávateľ mi povedal,že len pracujúci na 8 hodín majú nárok na tento paragraf.Mám na neho nárok?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    verona234 Pozri príspevok
    Robím v zdravotníctve 12 hodinové služby,na smeny.Mám akútne choré dieťa,idem s ním k lekárovi,neprídem do práce,vypýtam si paragraf od lekára,ale zamestnávateľ mi ho nechce uznať,lebo robím na smeny.Ale ja som vlastne prišla o službu a mám malo hodín.Zamestnávateľ mi povedal,že len pracujúci na 8 hodín majú nárok na tento paragraf.Mám na neho nárok?
    Pokiaľ robíš 12-ky na nemocničnom oddelení alebo v inom zdravotníckom zariadení, platí Ti tzv. paragraf na jeden deň, čo je podľa § 141,odsek 4/ ZP čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovnej smeny vyplývajúci z určeného týždenného času zamestnanca.

    Keďže pri práci v dvanásťhodinovej prevádzke ( je to možné pri podpísaní všetkými zamestnancami zapojenými do 12-hodinového pracovného procesu a odborovou organizáciou) je táto prevádzka považovaná za trojsmennú prevádzku, je tam týždenný pracovný čas 37,5 hodiny, čo je 7,5 hodiny/deň.
    Teda minimálne, pokiaľ Ti to lekár potvrdí máš nárok na 7,5 hodiny tzv.paragrafu, resp. prekážky na strane zamestnanca.

    Zvyšné mínusové hodiny nahradíš nejakou smenou navyše, čím zase získaš plusové hodiny.

    Hlasovalo 9 pouzivatelov

    Užitočné (9)
    rodina1, Mária27, vieraaaa, Ninna, KEJKA, drobeceva, VERONIKA6, veronikasad, truch
    9

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    verona234 Pozri príspevok
    Robím v zdravotníctve 12 hodinové služby,na smeny.Mám akútne choré dieťa,idem s ním k lekárovi,neprídem do práce,vypýtam si paragraf od lekára,ale zamestnávateľ mi ho nechce uznať,lebo robím na smeny.Ale ja som vlastne prišla o službu a mám malo hodín.Zamestnávateľ mi povedal,že len pracujúci na 8 hodín majú nárok na tento paragraf.Mám na neho nárok?
    Zamestnávatel ti musí preplatiť čas strávený v zdrav.zariadení na vyšetrení alebo ošetrení - teba, alebo rod. príslušníka (daj si na priepustke potvrdiť odchod z ambulancie). Určite to nebude 12 hodinová smena, zbytok musíš riešiť nadpracovaním alebo náhradným volnom.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    zam-eľ ti musí uznať §, ak si musela ísť s chorým dieťaťom k lekárovi. Ale ak je dieťa choré dostaneš OČR, ak si dostala papier na celodenné lekárske vyšetrenie - na 12 hodín je to ozaj málo pravdepodobné.
    Určite ti tam napísal o 6.00 do 18.00 hod?
    nechce sa mi veriť.

    Paragraf 141 - otázka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.