Zavrieť

Porady

účet 341 - veľký problém

Prosím, Vás na účte 341 - som účtovala zrážky dane z úroku a neviem čo mám robiť v roku 2010 bolo účtované 0,10€ - MD a k 1.1.2010 bol zostatok 0,07€ a v súvahe mi to ukazuje spolu 0,17€ vlastne mi to napočítava rok 2009+2010. Je to správe? Mne sa to nezdá. To sa nejako rozpúšťa? Prosím poradíte mi. Ďakujem
Usporiadat
ladyrs ladyrs

ladyrs je offline (nepripojený) ladyrs

v priebehu roka na 341 si správne účtovala zrážky dane z úrokov, v daňovom priznaní to môžeš započítať s daňovou povinnosťou, samozrejme treba aj zaúčtovať, vlaňajšie už ale toho roku nemôžeš započítať
1 0
milenia milenia

milenia je offline (nepripojený) milenia

Vlanajsie asi nebolo s cim zapocitat, preto to tam zostalo visiet, tak ale malo to ist do nakladov ...ja som to dala na 591, ak nemas s cim zapocitat ani 2010, zauctuj to tam tiez. Na 341 zostane 0.
0 0
zuza8 zuza8

zuza8 je offline (nepripojený) zuza8

Ďakujem pekne, tak som to celé aj z roku 2009 t. j. 0,17€ zaúčtovala 31.12.2010 interným dokladom 591xx/341xx. Je to tak správe? ďakujem pekne za pomoc.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
ladyrs Pozri príspevok
... vlaňajšie už ale toho roku nemôžeš započítať
... a prečo ?
1 0
zuza8 zuza8

zuza8 je offline (nepripojený) zuza8

Lebo neviem čo mám urobiť s 0,07€ z roku 2009.Ak dám 591/341 za rok 2010 0,10€.Tak mi zostane zostatok na tomto účte 0,07 € a zasa sa mi to prenesie do roku2011. Neviem čo mám robiť s tými 0,07€ z roku 2009. Poradíš? Ďakujem už vopred.
0 0
ladyrs ladyrs

ladyrs je offline (nepripojený) ladyrs

Stefan2005 Pozri príspevok
... a prečo ?
no teraz si ma dostal, lebo neviem prečo
ale ja stále vyrovnávam vzťah k ŠR v daňovom priznaní za spracovávaný rok...
podľa teba sa to dá aj v ďalšom období ?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
milenia Pozri príspevok
Vlanajsie asi nebolo s cim zapocitat, preto to tam zostalo visiet, tak ale malo to ist do nakladov ...ja som to dala na 591, ak nemas s cim zapocitat ani 2010, zauctuj to tam tiez. Na 341 zostane 0.
zostalo visieť správne, ak tá daň bola uvedená v DPPO, v preddavkoch, vyčíslený preplatok a súčasne jedna veta - žiadosť o preúčtovanie na preddavky nasl.roka.

zuza8 Pozri príspevok
Ďakujem pekne, tak som to celé aj z roku 2009 t. j. 0,17€ zaúčtovala 31.12.2010 interným dokladom 591xx/341xx. Je to tak správe? ďakujem pekne za pomoc.
je to vyriešené, ak to nebolo v DPPO uvedené
Stefan2005 Pozri príspevok
... a prečo ?
správna otázka, postup závisí od toho, či bola suma zrážkovej dane uvedená v DPPO za príslušný rok.
ladyrs Pozri príspevok
no teraz si ma dostal, lebo neviem prečo
ale ja stále vyrovnávam vzťah k ŠR v daňovom priznaní za spracovávaný rok...
podľa teba sa to dá aj v ďalšom období ?
takéto centíky sa vedia postupom času na kumulovať do zaujímavej sumy.
Ak sa do DPPO neuvedú, DU o nich nevie, treba požiadať o zaúčtovanie na preddavky, lebo malé sumy DU nevráti.
Potom sa to dá pekne započítať na zníženie dane v období, ked daňová povinnosť vznikne.
3 0
pohodička pohodička

pohodička je offline (nepripojený) pohodička

Odo mňa zas chcela radu bývalá kolegyňa, že našla po svojej kolegyni zase DzP PO za rok 2009 riadne vypočítanú v DP, zaevidovanú v súvahe, výsledovke, len nezaúčtovanú na 591, zrejme sa niečo opravovalo a údajová uzávierka sa urobila skôr ako zúčtovanie. Nevie čo má urobiť, lebo platí celý rok preddávky, ale záväzok na 341 nie je. Ja tiež si nie som istá, či sa môže dať v tomto roku ako nedaňový výdavok na 591... alebo čo stým. Ďakujem za odpoveď.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
591 je vždy mimo - nevchádza do r.100
ja by som však záväzok z titulu minuloročnej dane zúčtovala na 428.
Prečo?
Lebo ak by bol zápis 591/341 zaúčtovaný správne k 31.12.2009, tak je súčasťou 431 k 1.1.2010 a bol by predmetom schvaľovania RUZ. Ako vlastne prebiehalo VZ, ked si nevšimlo rozdiel?
0 0
zuza8 zuza8

zuza8 je offline (nepripojený) zuza8

Ďakujem, za odpoveď. A keď som to dala do DP ale oni mi nič vlastne nevrátia. Tak mám ich požiadať písomne ako si to písala - to znamená že potom to budem účtovať ako? Teraz to vlastne necham na tom účte 341 celú sumu 0,17€ aj do roku 2011? Lebo vo výkaze mi to plastne vyhadzuje túto sumu aj z roku 2009 + 2010. Čo mám vlastne robiť.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
KEJKA Pozri príspevok
... Ako vlastne prebiehalo VZ, ked si nevšimlo rozdiel?
... ak delí viacej, akoby sa malo, zväčša nikto neprotestuje ...
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
zuza8 Pozri príspevok
Ďakujem, za odpoveď. A keď som to dala do DP ale oni mi nič vlastne nevrátia. Tak mám ich požiadať písomne ako si to písala - to znamená že potom to budem účtovať ako? Teraz to vlastne necham na tom účte 341 celú sumu 0,17€ aj do roku 2011? Lebo vo výkaze mi to plastne vyhadzuje túto sumu aj z roku 2009 + 2010. Čo mám vlastne robiť.
mala by si to vysporiadať v DPPO za rok 2010... Zrážková daň z úrokov končí 31.12.2010; ak nie, potom už len odpísať na 591, alebo niekedy uplatniť v DDP (ale kvôli 0,17€ to asi nebude robiť)....
0 0
zuza8 zuza8

zuza8 je offline (nepripojený) zuza8

Ste super, čiže súhlasíte že to celé aj roku2009+2010 môžem zaúčtovať 591/341? Viem že som otravná ale už som stoho celého . Ešte raz veľká vďaka.
0 0
pohodička pohodička

pohodička je offline (nepripojený) pohodička

KEJKA Pozri príspevok
591 je vždy mimo - nevchádza do r.100
ja by som však záväzok z titulu minuloročnej dane zúčtovala na 428.
Prečo?
Lebo ak by bol zápis 591/341 zaúčtovaný správne k 31.12.2009, tak je súčasťou 431 k 1.1.2010 a bol by predmetom schvaľovania RUZ. Ako vlastne prebiehalo VZ, ked si nevšimlo rozdiel?
Ono to vraj všade je v DP , aj vo výkazoch, v poznámkach, len nevie dôvod, prečo to pred údajovou uzávierkou bolo nezúčtované, zrejme to bolo vyhodené alebo robila výkazy v nejakom inom programe alebo chcela niečo zmeniť. Nevie si to vysvetliť ako je to možné. Je to s.r.o. jednoosobová, tak schvaľovanie bolo jednoduché a zisk ostáva ako nerozdelený. Len kvôli údajovej uzávierke to nemôže zmeniť v roku 2010, aby jej to sedelo aj na výkazy a PS. Ďakujem.
0 0
zlatko7979 zlatko7979

zlatko7979 je offline (nepripojený) zlatko7979

Ako tak, čítam aj ja som urobil somarinu. Môžem sa spýtať, v akom období preúčtovávate 341 daň z úroku na 591? Na konci roka alebo až po schválení val.zhromaždenia. Čiže ra rok 2010 by som mal účtovať až v roku 2011 na účet 591? Díky
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ja nepreúčtovavam, doteraz som to stále dávala do DPPO a aj pri stratách kumulovala do vyššej sumy.
1 0
zlatko7979 zlatko7979

zlatko7979 je offline (nepripojený) zlatko7979

Práveže ani ja som stým účtom nič nerobil. Ale ako písala zuza8 tak aj mne sa to prenáša z jedného roka do druhého. A teraz som bol stoho mimo, že to zle robím. Ja mám v roku 2009 0,25€, rok 2010 1,20€ spolu v roku 20010 vo výkazoch to vyhodilo 0,25+1,20=1,45 € a táto suma zasa dá do počiatočných hodnôt a ja stým nič nerobím. Tak ako robím to správne?
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Presne tak, ak sa to raz uvedie ako preplatok na dani v daňovom priznaní, aj DU to eviduje ako preplatok, Avšak v podávanom DP si môžete priamo požiadať o vrátenie preplatku na dani, len ak preplatok za dané zdaňovacie obdobi presiahne sumu 3,32 Eura. Ak nepresiahne, uvediem to aj tak ako daňový prpelatok, len nežiadam v DP o jeho vrátenie. Počas rokov, najmä ak firma produkuje stratu, sa takéto drobné preplatky akumulujú a ked presiahnu sumu 3,32 v úhrne, je možné požoadať o vrátenie preplatku na dani. Práve dnes som žiadala o vrátenie preplatku FO normálnym listom, nebol problém, rozpísala som roky, za ktoré preplatok vznikol a sumárnu čiastku, ktorú žiadame vrátiť. Samozrejme v DP za tieto roky som to uviedla ako preplatky.

Ak to ako preplatok v DP neuvediete, tak to treba zaúčtovať 591/341, najlepšie k 31.12. v období, za ktoré preplatok vznikol.

Ak výška akumulovaných preplatkov, ktoré boli uvedené v DP ako preplatok a súčasne sú evidované na účte 341 ako preplatky a táto akumulovaná suma do konca roka 2010 nepresiahla sumu 3,32 Eura, tak v roku 2010 zanikla možnosť požiadania o jej vrátenie z titulu, že od 1.1.2011 už nie je možné zrážkovú daň z úrokov považovať za preddavok na daň. Takže ak sa nedosiahla do 31.12.2010 suma 3,32 Eura, tak už Ti ju nikto nikdy nevráti. Tak potom v 2011 by som preplatok zaúčtovala 591/341. Snáď, že by sa dalo požiadať o preúčtovanie preplatku na inú splatnú daň? To by bolo vhodné si prekonzultovať priamo so správcom dane.
3 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
asi bude nutná konzultácia so správcom dane, lebo súhlasím so všetkýcj až na posledný odsek.
Aj za rok 2010 som požiadala o preúčtovanie zrážkovej dane na preddavky, takže si ich za rok 2011 uplatním.
Prečo?
lebo ja tomu rozumiem tak, že zmena platí až na zrážkovú daň od 1.1.2011.
0 0
jonnie jonnie

jonnie je offline (nepripojený) jonnie

začinajuci učtovnik :), registrovany davno, ale uctujem len teraz (a zabudnute heslo na poradu :) ...viac
Prepáčte, že skáčem do diskusie medzi znalymi...stojim na tomto bode tiez uvazujem,co urobit. V "Cenigovej" sa píše, že zostatok účtu 341 vyjadruje výsledný zúčtovací vzťah úč.jednotky voči príslušnému daňovému úradu a musí byť totožný s daňovým priznaním ...atď.
Som "chorá" z 0,01 €, čo teda s tým? Nemám také skúsenosti ako vy, a je to moje prvé DPPO... Na účte 341 mi svieti tá suma vo výške o 0,01 menej, ako vyšla daň.povinnost... vysoká hodina,alebo som domotaná načisto. Ak preúčtovať - aký zápis, lebo mi to nesedí ani tak...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať