Zavrieť

Porady

Vyúčtovanie

JT10 JT10

JT10 je offline (nepripojený) JT10

Zdravím vás.
Môj prípad je asi takýto:
V r.2010 mi prišlo riadne vyúčtovanie za r.2009, kde som mal preplatok na kúrení cca 600€, ktorý mi riadne vyplatili.
V r. 2010 mi prišlo vyúčtovanie za r. 2010, de bol nedoplatok cca 600€. Ono by to bolo v poriadku, ale ja som v byte býval len polroka, potom sa byt predal. Navyše sa jednalo o 5-izbový byt, kde som už v roku 2010 býval sám a mal som pustený len jeden radiátor! (v r.2009, kde som mal preplatky, išli všetky radiátory a bývali sme tam 3).
K 30.6.2010 som vyrovnal všetky veci na energiách, aby bolo všetko na nule pri prepise bytu a na to sa do bytu nasťahoval nový vlastník. Ako som už spomenul o rok neskôr mi prišlo spomínané vyúčtovanie s nedoplatkom, s tým ,že nedoplatok bol za 2.polrok 2010 (kedy už som tam nebýval). Odvolal som sa a oni mi poslali opravné vyúčtovanie, kde mi toto prehodili do 1.polroku. Dokonca v texte mi písali, že bola zaúčtované vyššia spotreba studenej vody ako v skutočnosti (čiže by mi nedoplatok mal ešte klesnúť). Príloha k opravnému vyúčtovaniu bola ale navlas rovnaká ako k pôvodnému. Proste sa na nedoplatku len prepísal dátum, za ktoré obdobie nedoplatok vznikol, ostatné ostalo pôvodné. Čistý tunel mi to pripadá. Obrátil som sa na SOI, ale tí potvrdili rozhodnutie bytového družstva, nakoľko vychádzali z ich nejých podkladov. Čo mám robiť?
Nemôžem mať rovnako veľký nedoplatok za polrok, kde bola spotreba nižšia ako preplatok za celý predchádzajúci rok...

Veľká vďaka za akúkoľvek radu.
Usporiadat
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Mali ste merače na radiátoroch? Celková spotreba tepla sa neráta len podľa údajov na meračoch, ale niečo sa ráta na plochu, niečo podľa meračov, takže v konečnom dôsledku ak napr. na merači máš 3-krát nižší údaj ako rok predtým, tvoje náklady na teplo nemusia byť 3-krát nižšie, lebo podlahovú plochu máš stále rovnakú.
(No ale je vážne veľká náhoda, že jeden rok máš preplatok 600 EUR a druhý rok nedoplatok 600 EUR.) Správca domu by ti mal umožniť nahliadnuť do podkladov, na základe ktorých bolo robené ročné vyúčtovanie.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Jozef Štora Jozef Štora

Jozef Štora je offline (nepripojený) Jozef Štora

správca
som ochotny sa na to pozriet ale potrebujem vidiet tie vyuctovania nazivo....
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

JT10 Pozri príspevok
Zdravím vás.
Môj prípad je asi takýto:
V r.2010 mi prišlo riadne vyúčtovanie za r.2009, kde som mal preplatok na kúrení cca 600€, ktorý mi riadne vyplatili.

To by som bral.

V r. 2010 mi prišlo vyúčtovanie za r. 2010, de bol nedoplatok cca 600€.

Toto máš nejaké našuchorené. Predsa vyúčtovanie za rok 2010 si nemohol dostať v roku 2010! Možeš dostať, musíš dostať do 31.5.2011.

Ono by to bolo v poriadku, ale ja som v byte býval len polroka, potom sa byt predal.

Kedy, to bude v poriadku?

Navyše sa jednalo o 5-izbový byt, kde som už v roku 2010 býval sám a mal som pustený len jeden radiátor! (v r.2009, kde som mal preplatky, išli všetky radiátory a bývali sme tam 3).
K 30.6.2010 som vyrovnal všetky veci na energiách, aby bolo všetko na nule pri prepise bytu a na to sa do bytu nasťahoval nový vlastník. Ako som už spomenul o rok neskôr mi prišlo spomínané vyúčtovanie s nedoplatkom, s tým ,že nedoplatok bol za 2.polrok 2010 (kedy už som tam nebýval).

K 30.6.2010! O rok neskôr je 30.6.2011. Ale dnes je 30.3.2011! Si o 92 dni dopredu. Čo máš za kalendár?

Odvolal som sa a oni mi poslali opravné vyúčtovanie, kde mi toto prehodili do 1.polroku. Dokonca v texte mi písali, že bola zaúčtované vyššia spotreba studenej vody ako v skutočnosti (čiže by mi nedoplatok mal ešte klesnúť). Príloha k opravnému vyúčtovaniu bola ale navlas rovnaká ako k pôvodnému. Proste sa na nedoplatku len prepísal dátum, za ktoré obdobie nedoplatok vznikol, ostatné ostalo pôvodné. Čistý tunel mi to pripadá.

Tunel?

Obrátil som sa na SOI, ale tí potvrdili rozhodnutie bytového družstva, nakoľko vychádzali z ich nejých podkladov. Čo mám robiť?
Nemôžem mať rovnako veľký nedoplatok za polrok, kde bola spotreba nižšia ako preplatok za celý predchádzajúci rok...

Veľká vďaka za akúkoľvek radu.
Tak ako napísal Jozef Štora, treba vidieť tie rozúčtovania. Takto je to, vypadá, riadna divočina. Divá sviňa sa nevyzná, čo kto rozrýpal, zoral.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Ešte sa chcem opýtať, či si si pri predaji bytu odpísal spotrebu na radiátoroch ?
0 0
mazanova mazanova

mazanova je offline (nepripojený) mazanova

Prosím poraďte mi ako slušne (lebo som ako rozbuška...) ísť reklamovať takéto vyúčtovanie....
0 0
Deganova Deganova

Deganova je offline (nepripojený) Deganova

... keby to nebolo také vážne, bolo by to smiešne... predovšetkým chýbajú spotreby za jednotlivé položky, predplatené zálohy na jednotlivé položky, vyúčtovanie jednotlivých položiek, spotreba v celom objekte... je toho celý kopec, určite by som takéto vyúčtovanie neakceptovala... kto ho vypracoval a na základe čoho?...
1 0
Jozef Štora Jozef Štora

Jozef Štora je offline (nepripojený) Jozef Štora

správca
mazanova Pozri príspevok
Prosím poraďte mi ako slušne (lebo som ako rozbuška...) ísť reklamovať takéto vyúčtovanie....
§ 8a odsek 2) Správca je povinný najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka predloži
ť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcej sa domu, najmä o finančnom hospodárení domu, o stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, ako aj o iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu. Zároveň je povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome. Ak správca končí svoju činnosť, je povinný 30 dní pred jej skončením, najneskôr v deň skončenia činnosti, predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti týkajúcej sa tohto domu a odovzdať všetky písomné materiály, ktoré súvisia so správou domu vrátane vyúčtovania použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrad za plnenia. Zároveň je povinný previesť zostatok majetku vlastníkov na účtoch v banke na účty nového správcu alebo spoločenstva.


Rozsah spravy ma byt upraveny v zmluve, ak nie je musis dostat informacie nie len o tvojej spotrebe, ale aj o spotrebe celeho domu a pocte jednotiek pouzitych na rozpocitanie danej sluzby alebo tovaru tak, aby si si mohla sama overit platnost udajov vo vyuctovani. Ak ti to neda, je to porusenie zakona a aj ked sankcie v nom za to nie su, mozes sa obratit na SOI. Navrhujem napisat predsedovi SVB a odcitovat co som ti tu napisal s tym ze ziadas o udaje, ak ti ich neda, potom len SOI, Markiza, Novy Cas...
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Najlepšie urobíš, keď to vyúčtovanie vrátiš s tým, že neobsahuje základné údaje.
Musia tam byť údaje o dome , všetky spotreby rozúčtované na osobomesiace, m2 a m3.
Potom tam musia byť údaje o každom byte - zálohové platby a výpočet z údajov o dome na osobomesiace, m2, m3 a zvlásť spotreba tepla.
Prílohou vyúčtovania je aj hospodárenie s FO - tvorba a na čo boli prostriedky čerpané a aktuálny konečný stav.
1 0
workerka workerka

workerka je offline (nepripojený) workerka

Naozaj treba vidieť rozúčtovanie nákladov na ÚK. Ja mám taký dojem z toho všetkého, že pri zmene vlastníka a ani po skončení roka neboli vykonané odpočty na radiátoroch a vode. Treba papier, potom sa dá vyjadriť.
0 0
workerka workerka

workerka je offline (nepripojený) workerka

mazanova Pozri príspevok
Prosím poraďte mi ako slušne (lebo som ako rozbuška...) ísť reklamovať takéto vyúčtovanie....
Tá príloha to je akože čo? To je vyúčtovanie nákladov za byt? Si niekto robí srandu nie? Fúúúha ....
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

mazanova Pozri príspevok
Prosím poraďte mi ako slušne (lebo som ako rozbuška...) ísť reklamovať takéto vyúčtovanie....
aspoň ti to rozpísali na kvalitnom toaleťáku, lebo na nič iné sa ten zdrap nehodí.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

mazanova Pozri príspevok
Prosím poraďte mi ako slušne (lebo som ako rozbuška...) ísť reklamovať takéto vyúčtovanie....
Zaujimalo by ma či ide o spravu vlastnictva bytov, alebo o bytove družstvo ako take čiže SVB?
0 0
workerka workerka

workerka je offline (nepripojený) workerka

No keďže je na tom vyúčtovaní podpis predsedu SVB, tak predpokladám, že si SVB robí správu a aj vyúčtovanie. Ináč je to fakt dobré vyúčtovanie. My sa tu trápime, už ani nevieme kam všetky tie údaje na vyúčtovanie popchať, aby sme nemuseli dávať ďalšiu stranu navyše a toto SVB fakt nemá problém. Naše vyúčtovanie má pri najlepšom vždy minimálne 6 strán plných A4 vrátane príloh a rôznych informácií. Robíme vyúčtovanie pre 1500 bytov a s takýmto vyúčtovaním ako tu uviedla "mazanova" by som asi pred energetickou inšpekciou fakt nepochodila. Takéto vyúčtovania sa robili pred tridsiatimi rokmi a vyzerali ako výplatné pásky. No to bolo v časoch hlbokej totality, keď nikoho nezaujímalo čo sa ako rozpočítava, pretože všetko bolo lacné na to, aby si niekto robil námahu s kontrolou rozúčtovania nákladov.
2 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

workerka Pozri príspevok
No keďže je na tom vyúčtovaní podpis predsedu SVB, tak predpokladám, že si SVB robí správu a aj vyúčtovanie. Ináč je to fakt dobré vyúčtovanie. My sa tu trápime, už ani nevieme kam všetky tie údaje na vyúčtovanie popchať, aby sme nemuseli dávať ďalšiu stranu navyše a toto SVB fakt nemá problém. Naše vyúčtovanie má pri najlepšom vždy minimálne 6 strán plných A4 vrátane príloh a rôznych informácií. Robíme vyúčtovanie pre 1500 bytov a s takýmto vyúčtovaním ako tu uviedla "mazanova" by som asi pred energetickou inšpekciou fakt nepochodila. Takéto vyúčtovania sa robili pred tridsiatimi rokmi a vyzerali ako výplatné pásky. No to bolo v časoch hlbokej totality, keď nikoho nezaujímalo čo sa ako rozpočítava, pretože všetko bolo lacné na to, aby si niekto robil námahu s kontrolou rozúčtovania nákladov.
Viem, že nás tlačia do množstva informácií, ale 6 strán sa mi zdá tiež prehnané. Z tých zbytočných info, prepočtov, rozdelovaní služieb na variabily, fixy, spotreb. a základne zložky, rôzne vysvetlivky...z toho už sa nevyznajú ani divé .... nie tak vlastníci. Toto je aj vo fa za elektrinu, plyn a podobne...čím zložitejšie , tým neprehľadnejšie..už mi to pripadá ako zámer.


samozrejme vyučtovania som videla už teda rôzne a nad niektorými sa mi rozum zastavoval
0 0
workerka workerka

workerka je offline (nepripojený) workerka

Je pravda, že výpočty sú čím ďalej tým zložitejšie, aby sme náhodou niekoho nezvýhodnili, alebo niekoho neokradli. Všetko je to spôsobené, len tým, že v poslednej dobe by si dali ľudia aj za jeden cent "koleno vŕtať". Závisť je čím ďalej tým väčšia, energie drahšie a tak vyúčtovanie zložitejšie a zložitejšie. No a ešte keď si vlastníci sami povymýšľajú napr. pravidlá rozpočítania tepla na ÚK a aj ostatné energie, tak je to priam úžasné vyúčtovanie. No nič, musíme robiť tak ako nám prikazuje zákon a vyhláška, ktoré tiež nie sú dokonalé :-)
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

No veď práve pre tie zákony a vyhláška aj mne vyšlo vyúčtovanie na štyri strany. Ale som spokojná, lebo si tam nájdu všetko, čo chcú potrebujú vedieť. Aj tak mi zvonia pri dverách a vypytujú sa veľa razy o veciach mimo. Teraz ich zaujíma najviac, kedy dostanú preplatky.
Zaujímavé je však to, že tí, ktorí majú nedoplatky sa neozývajú. Dokonca aj po uplynutí doby 30 dní ich vo väčšine musím upomínať.
0 0
mazanova mazanova

mazanova je offline (nepripojený) mazanova

VieraPopluharova Pozri príspevok
Zaujimalo by ma či ide o spravu vlastnictva bytov, alebo o bytove družstvo ako take čiže SVB?
Sme SVB...
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

VieraPopluharova Pozri príspevok
Zaujimalo by ma či ide o spravu vlastnictva bytov, alebo o bytove družstvo ako take čiže SVB?
Vierka nemýľ si bytové družstvo s SVB. SVB nie je bytové družstvo, ako bytové družstvo nie je SVB. Je v tom dosť podstatný rozdiel.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Peťonko, ale aj tak máme najkrajšie vyučtovanie my , nie ? žiadných 6 ani 4 strany a všetko je tam ...
Naposledy upravil Halli : 09.05.11 at 11:42
2 0
workerka workerka

workerka je offline (nepripojený) workerka

Halli Pozri príspevok
Peťo, ale aj tak máme najkrajšie vyučtovanie my , nie ? žiadných 6 ani 4 strany a všetko je tam ...
.... skús zverejniť, rada by som to videla ... potrebujem ušetriť 10 krabíc papiera :-D
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať