Zavrieť

Porady

aú 261

Na konci roka roka máme na au 261x v Skk zostatok /peniaze na ceste, ktoré nám nikdy neprídu/. V podstate je to naša pohľadávka, ktorá nebude
splatená. V zákone o DzP som sa dočítala, že pohľadávky sa dajú odpísať vo výške 100% ,ak sú po splatnosti viac ako 12 mesiacov. Lenže by mali byť zahrnuté aj do výnosov.
Čo v takomto prípade??? Ja mám škodu- peniaze mi nikdy neprídu -sú na ceste /ide o dosť vysokú čiastku/, a keďže ide o aú 261 nemáme to vo výnosoch. To značí, že mám smolu a nemôžem si uplatniť žiaden daňový výdavok???? Neviete ako sa to rieši???? Neviem si s týmto rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babetka je offline (nepripojený) babetka

    babetka
    Lila, neviem, či budem vedieť poradiť, ale opíš, prečo máš pohľadávku na účte 261?

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Tiež mi nie je jasné, prečo máš na tomto účte pohľadávku, tu sa účtujú vklady a výbery, prevody medzi účtami - vlastnými, prevody medzi pokladňami - detto. Ale pohľadávky?...

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Robíme fin. služby. Prevod CM do SKK a naopak. Klient si kúpi CM , my ju pošleme na jeho dev. ú a on nám pošle SKK /v dohodnutom kurze/ .
    Sú to operácie , ktoré robia aj banky a účtujeme presne tak isto ako v bankách. Tak isto to účtujú aj klienti.
    Naše účtovanie:
    221x/261x náš predaj CM /napr. 1.000 EUR/
    261x/221x príjem Skk za predaj CM v doh. kurze /napr. 4.000 Skk/

    Rozdiel medzi našim účt. kurzom a predajom CM podľa dohodnutého kurzu je náš výnos. Zaúčtovaný do výnosov .
    T.z. tento výnos /nejedná sa o nejaké vysoké čiastky/ bol riadne zaúčtovaný.
    Na účte 261x mám však zostatok. Ten mi nikdy nebude uhradený. Čo s tým? V skutočnosti je to moja pohľadávka.
    Je to asi taký prípad, ako keď Vám niekto vykradne pokladňu alebo trezor.
    Ak je páchateľ známy a nedostupný, brala by som to asi ako škodu.

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    Ja by som si otvorila analytický účet 315 a tam by som preúčtovala nezaplatenú čiastku až do vyriešenia účtovného prípadu. Ako škodu by som to neúčtovala, pretože vy poznáte toho, kto vám neuhradil.

    babetka je offline (nepripojený) babetka

    babetka
    Síce som pochopila, prečo to tam máš, ale odpovedať neviem. S tým som sa ešte nestretla. Ja chápem účet 261 iba ako prevod medzi mojimi účtami a pokladňou, preto je pre mňa nepochopiteľné, že to nerobíte cez nejaký účet pohľadávok. A zostatok na tomto účte môže byť u mňa iba keď ma niekto schytí po ceste z banky a "čórne" mi peňáze. Je mi ľúto, neviem poradiť.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Zuzka, aj mňa to napadlo na konci roka tento zostatok zaúčtovať na pohľadávkový účet. Asi by to malo logiku.
    Otázka je, ale čo s tým ďalej? Ak túto sumu nemám vo výnosoch???
    Tie peniaze nám chýbajú a neviem, či by sme si mohli tento rok ponížiť zisk.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Jedná sa zrejme o menové obchody, ktoré ste uzatvorili s nejakou spoločnosťou, ktorá má oprávnenie na tieto obchody a tá zrejme porušila zmluvu. Takto to mám chápať?

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Nie. Myslím, že stačí takáto odpoveď.
    Naposledy upravil Lila : 03.01.06 at 11:07

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Na účte 261 môžeš mať zostatok aj na konci roka. Ty ho podľa mňa budeš vedieť aj zinventarizovať. Podklady myslím si máš. Keďže si myslím, že došlo k porušeniu zmluvy zo strany inštitúcie s ktorou ste zrejme uzatvorili zmluvu o nejakom menovom obchode. Pravdepodobne by som naúčtovala pohľadávku
    a to neviem presne, ale 315 sa mi akosi nepozdáva vo finančných transakciách, skôr možno 373 alebo 378. A možno by som uvažovala, či nebolo vhodné naúčtovať hneď pohľadávku pri odpísaní z účtu zápisom 373/221. Ale uvažovala by som, či zároveň neúčtovať opravnú položku. Neviem, nemala som takýto prípad, ale moje úvahy by sa uberali týmto smerom.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Ďakujem za snahu, aú 373 určite nie /nie je to terminovaný obchod/
    Aú 378 sa volí: pohľadávka voči zodpovednej osobe na náhradu škody alebo manka, súvzťažne s účtom 648, resp. pohľadávka spoločníka alebo člena na priznané podiely zo zisku, vyrovnacie podiely a podiely na likvidačnom zostatku, čiže tiež by som nevolila ani tento účet.

    Ale ďakujem za snahu. Tiež viem, že k 31.12. môže mať au 261 zostatok, dokonca aj mínusový.
    Mne sa skôr jedná, či si môžem vytvoriť opravnú položku, resp. odpísať túto "pohľadávku".

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.