Zavrieť

Porady

predčasné ukončenie leasingu

Dobrý deň,

chcela som Vás poprosiť o pomoc, preštudovala som na porade všetku problematiku zaoberajúcu sa predčasným ukončením leasingu - pretože u jedného môjho zákazníka prišlo k takejto situácii a nejako si neviem rady.

10.11.2010 kúpil klient auto na leasing, obstarávacia cena 19.650 eur, akontácia 9.825 eur, leasing je na 36 mesiacov /mesačná splátka 341,79 eur/ - nie je tu DPH oslobodenie podla §39 Zakona o DPH.
23.2.2011 sa leasing ukončil a od leasingovky mám doklad o predčasnom ukončení leasingu:
- súčet istín budúcich úverových splátok 8.935,45 eur
- poplatk za predčasné splatenie úverovej pohľadávky 89.35 eur
splátky poisteného za poistenie predmetu financovania do okamihu splatnosti celej úverovej pohľadávky 69,09 Eur.
A potom mi to vychádza nasledovne:
- daňové odpisy za obdobie 11/10-2/11 2.184 eur,
- zost.cena neuplatená v 3/11-10/13 17.466 Eur/19.650-2.184/

- daňové odpisy podľa § 27 a § 28 ZDP 4.913 eur/kedže sa jedná iba o jeden "daňový rok" vychádzajú rovnomerné aj zrýchlené rovnako/
- zostatková cena podľa § 27 a § 28 ZPD 14.737 eur

a teraz som z toho pako, kde mám prirátať tú akontáciu? pretože potrebujem vlastne zistiť, či je kúpna cena vyššia alebo rovnajúca sa alebo nižšia ako cena zostatková, aby som vedela či mám úroky z leasingu vylúčiť z daňových výdavkov - § 17 ods. 26 písm.b.
Prosím, viete mi niekto pomôcť, nie som účtovník prvý rok, ale z tohoto mám guláš.
ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    No vidím že nie si účtovník prvý rok keďže stále používaš zákon o DzP minimálne z roku 2008, ak sa mýlim tak sa hlboko ospravedlňujem ale podľa § mi to tak vychádza :-)
    Predpokladám že máš na mysli §17.24.b) v znení platnom od 1.1.2011, ak je to tak, tak ten sa na teba nevzťahuje, keďže ide o finančný prenájom /leasing/ tak sa upravujú odpisy podľa §17.24.a), ten sa ale vzhľadom na to že odpisy podľa §27/28 sú vyššie ako podľa §26.8. neuplatní.
    Len na okraj, neuvádzaš dôvod ukončeniu leasingu, možno je celé toto zbytočné ak napríklad došlo k postúpeniu leasingu.

    macicka je offline (nepripojený) macicka

    macicka
    huuups...vychádzala som z usmernenia DRSR /ktoré malo trošku starší dátum/, tak som sa cela domotala v tých §..
    dôvod ukončenia leasingu - predčasné splatenie leasingu, auto zostáva vo firme, len majiteľ si až neskôr zrátal, že má peniaze na to, aby nepreplácal leasing a splatil auto

    Silkov je offline (nepripojený) Silkov

    Silkov
    IvoM Pozri príspevok
    Predpokladám že máš na mysli §17.24.b) v znení platnom od 1.1.2011, ak je to tak, tak ten sa na teba nevzťahuje, keďže ide o finančný prenájom /leasing/ tak sa upravujú odpisy podľa §17.24.a), ten sa ale vzhľadom na to že odpisy podľa §27/28 sú vyššie ako podľa §26.8. neuplatní.
    Len na okraj, neuvádzaš dôvod ukončeniu leasingu, možno je celé toto zbytočné ak napríklad došlo k postúpeniu leasingu.
    Prvé auto - F. leasing: Prosím viete mi to podať prakticky ako sa to zaúčtuje v JÚ. Tento prípad budem teraz riešiť (predčasne splatené 04/2012).
    Druhé auto - Úver: Taktiež poprosím o radu (predčasne splatené 04/2012).

    predčasné ukončenie leasingu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.