Zavrieť

Porady

Mam narok na matersku?

Dobry den,prosim vas vedel by mi niekto poradit?Od oktobra 2009 do konca juna 2010 som pracovala na normalny pracovny pomer,a od jula 2010 do 4.februara 2011 som pracovala v tej istej firme na dohodu.Od decembra 2010 si dobrovolne platim nemocenske do socialky.Na matersku by som mala nastupit 13 maja 2011 a dnes mi doktorka oznamila ze by som sa mala poinformovat ci mam v mojom pripade narok na matersku alebo nie.Kedze byvam na dedine a mam zdravotne prroblemy tak toto je pre mna jednoduchsia moznost.Dakujem kazdemu za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    vemala Pozri príspevok
    Dobry den,prosim vas vedel by mi niekto poradit?Od oktobra 2009 do konca juna 2010 som pracovala na normalny pracovny pomer,a od jula 2010 do 4.februara 2011 som pracovala v tej istej firme na dohodu.Od decembra 2010 si dobrovolne platim nemocenske do socialky.Na matersku by som mala nastupit 13 maja 2011 a dnes mi doktorka oznamila ze by som sa mala poinformovat ci mam v mojom pripade narok na matersku alebo nie.Kedze byvam na dedine a mam zdravotne prroblemy tak toto je pre mna jednoduchsia moznost.Dakujem kazdemu za odpoved
    Splňaš podmienku nároku na materské (270 dní nem. poistenia v posl. dvoch rokoch).
    Materské ti bude SP vyplácať z minima, lebo od začiatku DNP zrejmu neuplynie 26 týždňov.
    Ak bude nižšie ako rodičovský príspevok, od mesiaca v ktorom sa dieťa narodí, môžeš požiadať UPSVaR o doplácanie do výšky rod,príspevku.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Hlavnou podmienkou nároku na materské dávky je platenie si nemocenského poistenia po dobu minimálne 270 dní v posledných dvoch rokoch pred nástupom na materskú dovolenku. (čo je cca 9 mesiacov, tu to splnené je). Nemocenské poistenie sa uhrádza Sociálnej poisťovni, ktorá potom z jeho výšky vypočítava samotnú výšku materskej dávky. Ale najlepšie túto informáciu získaš tam.

    Treba si potom zabezpečiť doklad „Žiadosť o materské“, ktorú potvrdí tvoj gynekológ na tlačive zo Sociálnej poisťovne. Uvedie v ňom tvoje osobné údaje, pravdepodobný termín pôrodu i nástup na materskú dovolenku. Ak si zamestnaná, tlačivo ti tvoj zamestnávateľ potvrdí a odošle Sociálnej poisťovni. Ak nie si, musíš si ho odniesť sama, pričom sa hneď informuj, ako a z čoho ti budú počítať materskú v tvojom konkrétnom prípade.

    Ak ti z rôznych dôvodov nevznikne nárok na materské dávky, môžeš hneď od narodenia dieťatka požiadať o vyplácanie rodičovského príspevku na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste tvojho trvalého bydliska.
    Naposledy upravil GabiZ : 08.04.11 at 10:57

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    .. a ešte doplním, že ak máš zdravotné problémy, môže ťa lekárka vypísať na PNku ... aj hneď - a trvať môže až do nástupu na MD. pochopila som, že teraz nemáš príjem ... tak aspoň niečo

    suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

    suzika1979
    Katy a R Pozri príspevok
    .. a ešte doplním, že ak máš zdravotné problémy, môže ťa lekárka vypísať na PNku ... aj hneď - a trvať môže až do nástupu na MD. pochopila som, že teraz nemáš príjem ... tak aspoň niečo
    Ahojte, ktory lekar ma vypisat pacientku na tu PN az do nastupu na md ... gynekolog,alebo prakticky/obvodny ? diky

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    suzika1979 Pozri príspevok
    Ahojte, ktory lekar ma vypisat pacientku na tu PN az do nastupu na md ... gynekolog,alebo prakticky/obvodny ? diky
    to zavisi od diagnozy, ale zvcajne pri rizikovom tehotenstve vypisuju PN gynekologovia.

    suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

    suzika1979
    dik, pytam sa preto,lebo vsetky tehotne okolo mna su vypisane uz od nejakeho 3.mesiaca. ja mam velmi tazku robotu,absolutne nevhodnu pre tehotne,mam velke bolesti a napriek vsetkemu moj gynekolog nenavrhol rizikove tehotenstvo. pri kazdej navsteve som mu vravela,ako zle sa citim po sichte. tlak mam 90/50, diagnozu m54.9,astmu a s alergiou,prvy porod bol vakuoextraktorovy,domov chodim vecer ako hojdaci konik a s placom od bolesti v nohach,pri kazdom kychnuti ci zakaslani sa citim,akoby ma prebodli ...proste nie som v poriadku. gyndosovi je to uplne jedno.robila som ,kym som vladala a kym mi sam sef nepovedal,ze s tym velkym bruchom by som uz nemala pracovat. isla som k obvodnej a ta ma bez okolkov vypisala,ked ma vysetrila. doteraz som ani nevedela,ze mam tu diagnozu s chrbticou...brala som tie bolesti tak,ze to mam z tazkej prace. isla som k lekarke,lebo uz myslim aj na svoje babatko,nielen na seba. preco je moj gynekolog taky lahostajny kumne ? nerozumiem tomu. menit ho nemozem, spisala som s nim zmluvu,ked som otehotnela a je najblizsie,aspon nemusim cestovat. ale zaujimalo by ma,preco ine mozu byt doma na rizikovom a ja nie. sorry,ak som odbocila od temy,no dobre mi padlo sa vam vyzalovat

    Mam narok na matersku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.