Zavrieť

Porady

Pranie perín z čistej ovčej vlny

Dobrý deň, rada by som sa poradila, ako čistíte, resp. periete periny z čistej ovčej vlny. Nechcela by som sa unáhliť a mať potom spučené periny, chcela by som ich oprať, ale tak, aby ostali pekne vzdušné. ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    majkamala Pozri príspevok
    Dobrý deň, rada by som sa poradila, ako čistíte, resp. periete periny z čistej ovčej vlny. Nechcela by som sa unáhliť a mať potom spučené periny, chcela by som ich oprať, ale tak, aby ostali pekne vzdušné. ďakujem
    Ja používam prostriedok na vlnu s obsahom lanolínu. Mám ich už strašne dlho /1993 /a či chceš, alebo nie, časom ......

    Neper ich v horúcej vode. Voda musí byť skôr letná, ako teplá.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    majkamala Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede, skusim ten prostriedok s lanolinom, len mi prosim este napiste, periete ich v pracke? v podstate ani neviem ci mi jedna perina vobec do pracky vojde a ako ich potom susite, nakolko na tej stranke ovcieruno uvadzaju neodstredovat, nesusit na slnku, nesusit v susicke, tak si to neviem predstavit, taka jedna moja perina ked namokne a kym by prirodzene vyschla zavesena na zinke nad vanou, tak by to trvalo hadam aj tyzden, a to by mi urcite zatuchla (((-:
    majkamala, ja mám s praním vždy zážitok. Nikdy som ich neprala v pračke, ale do vane sa nasáčkujem s vnúčatami a poriadne sa vyšalieme , poskáčeme po nich a sú čisté. Po dôkladnom vypláchaní / mám dojem, že by som naplnila 3 bazény / ich nechám poriadne odtiecť a prevesím cez 3 šnúry - bývam v rodinnom dome a pod balkónom mám ideálne miesto na sušenie.

    Asi tie periny nemáme rovnaké . Ja mám také ako na obrázku, ale celé biele.

    mareko je offline (nepripojený) mareko

    mareko
    Tiež používam prostriedok s lanolínom, no periem ich ručne vo vani vo vlažnej vode. Veľa vody, nechať odmočiť a potom ich "vymlátim" päsťami. Podľa potreby aj dva krát vymením vodu s prípravkom. Po vypustení vody nechám stiecť a odkvapkať, aby odtieklo čo najviac vody a až potom ich vyplákam. Robím to vždy v lete, vyvesím na balkóne na sušiak. V zime by v byte asi schli veľmi zle a dlho. Na práčku je to dosť objemné, preto radšej ručne vo vani. Dopĺňam, jedná sa o "prikrývky", nie sú prešívané. Na tvojom mieste by som "periny" dala asi radšej do čistiarne
    Naposledy upravil mareko : 14.12.15 at 11:17

    majkamala je offline (nepripojený) majkamala

    majkamala
    Melnick Pozri príspevok
    Ja používam prostriedok na vlnu s obsahom lanolínu. Mám ich už strašne dlho /1993 /a či chceš, alebo nie, časom ......

    Neper ich v horúcej vode. Voda musí byť skôr letná, ako teplá.

    Ďakujem za odpovede, skusim ten prostriedok s lanolinom, len mi prosim este napiste, periete ich v pracke? v podstate ani neviem ci mi jedna perina vobec do pracky vojde a ako ich potom susite, nakolko na tej stranke ovcieruno uvadzaju neodstredovat, nesusit na slnku, nesusit v susicke, tak si to neviem predstavit, taka jedna moja perina ked namokne a kym by prirodzene vyschla zavesena na zinke nad vanou, tak by to trvalo hadam aj tyzden, a to by mi urcite zatuchla (((-:

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Majkamala,ja sa chcem opýtať, či všetky hovoríte o rovnakých perinách. Ja mám tiež paplóny s ovčej vlny,no nenabrala som ešte odvahu ich prať a myslím si,že sa to ani nedá.Sú to klasicky poprešívané paplóny z vlny / z ostrihaných oviec/ robili nám to v Mikuláši ,ako boli páperové. Niekto máte na mysli aj takéto,alebo tie prikrývky, ovčieruno.

    majkamala je offline (nepripojený) majkamala

    majkamala
    ilona Pozri príspevok
    Majkamala,ja sa chcem opýtať, či všetky hovoríte o rovnakých perinách. Ja mám tiež paplóny s ovčej vlny,no nenabrala som ešte odvahu ich prať a myslím si,že sa to ani nedá.Sú to klasicky poprešívané paplóny z vlny / z ostrihaných oviec/ robili nám to v Mikuláši ,ako boli páperové. Niekto máte na mysli aj takéto,alebo tie prikrývky, ovčieruno.

    No pôvodne som mala v otázke na mysli presne také isté periny, aké spomínaš ty, ale v podstate ma zaujímajú aj tie prikrývky, tak snáď nám niekto poradí, ja tiež nemám odvahu prať tie periny, ale zase mám ich už 5 rokov a používali sme ich teda 5 zím, tak by sa už snáď aj hodilo nejako ich vyčistiť

    majkamala je offline (nepripojený) majkamala

    majkamala
    jeeej, tak to si musim este nejake vnucatka zaobstarat (((-: skusim to teda rucne v lete, a uvidim, dakujem vsetkym za rady (-:

    Bruno Baran je offline (nepripojený) Bruno Baran

    Bruno Baran
    ja to periem v práčke romo alebo v Tatramat mini máme to na chalupe a periny su vzdušné

    Pranie perín z čistej ovčej vlny

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.