Zavrieť

Porady

PODPORTE PRIPOMIENKOVÉ KONANIE svojim podpisom

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Týkajú sa nás všetkých:

1. pripomienka:
https://lt.justice.gov.sk/Public/Mas...7&mrEID=169178

2. pripomienka:
https://lt.justice.gov.sk/Public/Mas...7&mrEID=169185

Ďakujeme.
Naposledy upravil Rozalka : 10.04.11 at 14:05
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
O čo ide?
1) Pridanie diskriminačného odseku 3 do §10 v návrhu novely zákona č. 563/2009 Z.z o správe daní (daňový poriadok)
Čl. I bod 11:
Odporúčame vypustiť celý odsek 3 z návrhu novely zákona č.563/2009 o správe daní (daňový poriadok) pretože jeho navrhované znenie je diskriminačné a likvidačné pre malých a stredných podnikateľov, ktorí vedú externe účtovnú agendu viacerým daňovým subjektom miestne príslušným jednému správcovi dane pričom veľmi často im vyplýva z ich podnikateľskej činnosti potreba zastupovať daňové subjekty v daňovom konaní na základe všeobecnej plnej moci. Navrhované znenie odseku 3 §10 tak zásadným spôsobom zvýhodňuje daňových poradcov a advokátov. Takto navrhované doplnenie §10 o odsek 3 zákona č. 563/2009 je ešte viac diskriminačné a likvidačné ako §10 momentálne platného zákona č. 511/1992 Z.z. o správe daní a poplatkov.


2) Oznamovacia povinnosť fyzickej a právnickej osoby
Článok II. bod 33, ktorým sa do zákona pridáva § 49a:
Navrhujeme §49a odsek 8 doplniť o vetu: Neoznamuje sa úhrada v hotovosti, ktorá nie je u fyzickej osoby predmetom dane a doplniť odkaz na § 2 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. § 49a Registračná povinnosť a oznamovacia povinnosť Nové znenie odseku 8: Fyzickej osobe a právnickej osobe, ktorá má príjmy z podnikateľskej činnosti,136c) z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu a ktorá v rámci tejto činnosti uskutočnila úhradu v hotovosti fyzickej osobe neevidovanú v elektronickej registračnej pokladnici tejto fyzickej osoby a z úhrady nezrazila alebo nevybrala preddavok na daň alebo daň, vzniká oznamovacia povinnosť, ak celková suma takýchto úhrad tej istej fyzickej osobe presiahne za kalendárny rok sumu 5 000 eur. Neoznamuje sa úhrada v hotovosti, ktorá nie je u fyzickej osoby predmetom dane. (doplniť odkaz na § 2 písm. a) zákona 595/2003 Z. z.) Oznámenie správcovi dane je povinná fyzická osoba alebo právnická osoba zaslať v lehote do 31. marca roka nasledujúceho po roku, v ktorom takúto úhradu v hotovosti uskutočnila. Oznámenie obsahuje okrem výšky úhrady v hotovosti, dátumu a dôvodu takejto úhrady, aj identifikačné údaje fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorá úhradu uskutočnila a identifikačné údaje prijímateľa takejto úhrady.

Odôvodnenie: Podľa toho, ako je to formulované v návrhu zákona, by sa museli oznamovať napríklad aj výplata zálohy na nákup materiálu a služieb z pokladne zamestnancom, konateľom, spoločníkom spoločnosti a pod., výplata preddavku na cestovné výdavky v hotovosti pred uskutočnením pracovnej cesty zamestnancom, konateľom, spoločníkom spoločnosti a pod., výplata cestovných náhrad v hotovosti zamestnancom, konateľom, spoločníkom spoločnosti a pod., výplata podielov na zisku v hotovosti spoločníkom, konateľom, akcionárom a pod. Teda nielen úhrady, ktoré sú u prijímateľa hotovosti zdaniteľným príjmom, ale akékoľvek platby.
Naposledy upravil Rozalka : 10.04.11 at 14:49
37 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Rozalka Pozri príspevok
...2) Oznamovacia povinnosť fyzickej a právnickej osoby...
týmto mojím príspevkom zároveň posúvam a dávam do pozornosti túto tému;
k tej oznamovacej povinnosti - ak naši zákonodárci majú problém vypotiť ustanovenie čo má hlavu a pätu, nech sa zoberu príklad z Česka (písal som o tom tu: http://www.porada.sk/1639191-post58.html) - teda prečo by mal byť problém taxatívne stanoviť, čo podlieha oznamovacej povinnosti - a ostatné nie.... Niekomu zjavne prekáža jednoznačnosť a zrozumiteľnosť, inak si to neviem vysvetliť....
7 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Nielen toto majú zrozumiteľnejšie.
Ak potrebujem nejaký nadnárodný (EU) predpis, u nás ani ťuk, na MF ČR alebo Daňovej správe MF to nájdem.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... úspech !

Vďaka Rozalke táto téma sa dostala počtom hlasov na titulnú stranu Porady.sk
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Teraz je to dobre, snáď sa nás nazbiera dosť Rozálka si šikulka
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Zatiaľ je 13/13 podpôr, koľko je treba najmenej?
0 0
dana99 dana99

dana99 je offline (nepripojený) dana99

Rozalka Pozri príspevok
Zatiaľ je 13/13 podpôr, koľko je treba najmenej?

potrebujeme 500 do 13.4.2011 (neviem, či 13. sa ešte môže hlasovať)


Registrácia používateľa na Portáli právnych predpisov https://lt.justice.gov.sk/Default.as...D=-1&langEID=1 prináša dve základné výhody:


(text od srska)
Aktívny prístup k legislatívnemu procesu
Registrácia umožňuje aktívne zasiahnuť do legislatívneho procesu, a to formou vznesenia individuálnej pripomienky k materiálu, ktorý sa nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní alebo formou pripojenia sa k existujúcej hromadnej pripomienky verejnosti.

Registrovaný používateľ môže súčasne vytvoriť vlastnú hromadnú pripomienku.
Hromadnou pripomienkou je predkladateľ materiálu povinný zaoberať sa, ak ju podporí aspoň 500 osôb, v tomto prípade registrovaných používateľov, a ďalej, predkladateľ nemôže takto podporenú pripomienku zamietnuť bez jej predchádzajúceho prerokovania so zástupcami verejnosti.
Naposledy upravil dana99 : 10.04.11 at 16:39 Dôvod: doplnenie
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Tak, doklikala som, už je nás 14.
3 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
v tomto momente má porada.sk
Členov: 223,565

to sa tu nenájde 486, ktorí návrhy podporia?
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Verím, že áno, len treba posúvať tému na svetlo. Zajtra pošlem link kamarátkam.
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

ešte 485
4 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Už som poslala maily zopár kamoškám a klientom - zatiaľ som napr. ja zástupcom len u 1, ale práve asi pred mesiacom mi povedal, že ma chce aj na ďalšie 2 firmy. To mu mám povedať - ľutujem, musíte si to zabezpečovať sám ?

Aj manžel sa zaregistruje a podporí nás. Verím, že nás nakoniec bude dosť.
6 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Stefan2005 Pozri príspevok
týmto mojím príspevkom zároveň posúvam a dávam do pozornosti túto tému;
......
...
.. ale hlavne podporiť hromadné pripomienky by bolo dobré ....

(zatiaľ je to veru biedne s tou podporou )
0 0
Jano24 Jano24

Jano24 je offline (nepripojený) Jano24

[QUOTE=Jano24;1716078]Je to síce mimo témy, ale práve teraz bola "vyriešená" téma Ako protestovať proti likvidácii živnostníkov p.Mihálom a Miklošom.Ak je trikrát stlačené vyriešené, tak sa téma ruší. Chcel som sa pozrieť kto ukončil túto tému /m.hladka, dusanf , somo 22/ .Tak som omylom klikol ako štvrtý.Len som chcel vidieť tie mená ,ktorým vadilo že sa na túto tému diskutuje
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Jano24 Pozri príspevok
... Chcel som sa pozrieť kto ukončil túto tému ... som omylom klikol ako štvrtý.Len som chcel vidieť tie mená ,ktorí pokladali daňovú-odvodovú reformu za vyriešenú...
ako vidieť, aj zvedavosť ukrýva v sebe riziko...

P.S. ... môžeš požiadať admina o odomknutie témy.
0 0
Jano24 Jano24

Jano24 je offline (nepripojený) Jano24

Stefan2005 Pozri príspevok
ako vidieť, aj zvedavosť ukrýva v sebe riziko...

P.S. ... môžeš požiadať admina o odomknutie témy.
Téma by bola ukončená ,pretože ju ukončil somo22 ako tretí.Trikrát a dosť..Ja nikoho o nič žiadať nebudem.Ak si vláda postavila na svojom, že takto reforma bude schválená tak ako ju navrhla, tak bude.
Naposledy upravil Jano24 : 10.04.11 at 19:40
0 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

Stefan2005 Pozri príspevok
týmto mojím príspevkom zároveň posúvam a dávam do pozornosti túto tému;
k tej oznamovacej povinnosti - ak naši zákonodárci majú problém vypotiť ustanovenie čo má hlavu a pätu, nech sa zoberu príklad z Česka (písal som o tom tu: http://www.porada.sk/1639191-post58.html) - teda prečo by mal byť problém taxatívne stanoviť, čo podlieha oznamovacej povinnosti - a ostatné nie.... Niekomu zjavne prekáža jednoznačnosť a zrozumiteľnosť, inak si to neviem vysvetliť....
Tiež som Štefan čítala tvoj príspevok v diskusii o nahlasovaní platieb FO a bolo super, že si uverejnil český príklad, ako sa dajú krásne taxatívne vymenovať druhy platieb, ktoré je nutné nahlásiť. Tiež som na celú diskusiu reagovala, že odmietam robiť veci, ktoré sú v rozpore so zdravým rozumom, a odmietam sa dať šikanovať.

Keď som prečítala návrh zákona, ktorým sa bonzácky paragraf presúva do zákona o dani z príjmov, nahnevalo ma, že múdre hlavy na MF nie sú schopné používať pri tvorbe zákonov rozum alebo vôbec nerozumejú tomu, čo píšu. Na portáli lt.justice.gov.sk som registrovaná už dávnejšie, ale akosi som si nikdy nenašla čas, aby som sledovala legislatívny proces.

Takže vďaka Štefan, vďaka Srska. Inšpirovali ste ma k tomu, aby som vypracovala hromadnú pripomienku k návrhu novely zákona. Neviem, či je navrhované doplnenie odseku 8 dostatočne zrozumiteľné, ale definovanie úhrady v hotovosti ako platby, ktorá je u prijímateľa hotovosti predmetom dane z príjmov, by vylúčila také platby, ako podiely na zisku, cestovné náhrady a pod.

Do 13.4.2011 už nezostáva moc času, ale stále je to dosť na to, aby sa nazbieralo 500 podporovateľov obidvoch hromadných pripomienok. Dokážme štátnym úradníkom ale aj sami sebe, že sa vieme a chceme aktívne podieľať na tvorbe právnych predpisov. Rozumných právnych predpisov!!
4 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

AnnaK Pozri príspevok
...............Neviem, či je navrhované doplnenie odseku 8 dostatočne zrozumiteľné, ale definovanie úhrady v hotovosti ako platby, ktorá je u prijímateľa hotovosti predmetom dane z príjmov, by vylúčila také platby, ako podiely na zisku, cestovné náhrady a pod.

Do 13.4.2011 už nezostáva moc času, ale stále je to dosť na to, aby sa nazbieralo 500 podporovateľov obidvoch hromadných pripomienok. Dokážme štátnym úradníkom ale aj sami sebe, že sa vieme a chceme aktívne podieľať na tvorbe právnych predpisov. Rozumných právnych predpisov!!
je zrozumiteľné
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

len na porovnanie:

česká komora daňových poradcov: 4161 daňových poradcov + 680 poradenských spoločností a títo všetci nemajú problém s takýmto znením zákona č. 280/2009 Sb. daňový řád:

Zmocněnec
§ 27
(1) Osoba zúčastněná na správě daní si může zvolit zmocněnce, s výjimkou případů, kdy má při správě daní něco osobně vykonat.
(2) Plná moc je vůči správci daně účinná od okamžiku jejího uplatnění u tohoto správce daně.
(3) Plná moc je účinná i vůči jinému správci daně po změně místní příslušnosti, vůči správci daně, který provádí úkony na základě dožádání, jakož i vůči dalším správcům daně, pokud vedou řízení ve věci, pro kterou byla plná moc uplatněna.



§ 28
(1) Zmocnitel je povinen vymezit rozsah zmocnění tak, aby bylo zřejmé, k jakým úkonům, řízením nebo jiným postupům se plná moc vztahuje.
(2) Není-li rozsah zmocnění vymezen nebo není-li vymezen přesně, vyzve správce daně zmocnitele k úpravě plné moci; ustanovení o vadách podání se použije obdobně. O nedostatcích při vymezení rozsahu plné moci vyrozumí rovněž zmocněnce.
(3) Plná moc je vůči správci daně účinná až po odstranění vad. Účinky podání učiněného zmocněncem na základě vadné plné moci zůstávají zachovány, pokud dojde k odstranění vad ve stanovené lhůtě.
(4) Zvolí-li si zmocnitel nového zmocněnce, platí, že okamžikem uplatnění nové plné moci u správce daně vypověděl plnou moc dosavadnímu zmocněnci v rozsahu, ve kterém byla udělena plná moc novému zmocněnci.
(5) Zmocněnec, který nemá sídlo nebo bydliště na území členského státu Evropské unie, jiného smluvního státu Dohody o Evropském hospodářském prostoru nebo Švýcarské konfederace, je povinen si zvolit zmocněnce pro doručování se sídlem nebo místem pobytu v České republice, jinak budou pro něho písemnosti ukládány u správce daně s účinky doručení dnem jejich vydání, jde-li o rozhodnutí, v ostatních případech dnem jejich písemného vyhotovení.
(6) Pokud v téže věci jedná zmocnitel i zmocněnec, je rozhodující jednání zmocnitele.

§ 29
Omezení zmocnění

(1) V téže věci může být současně zvolen pouze jeden zmocněnec.
(2) Zmocněnec, nejde-li o daňového poradce nebo advokáta (dále jen "poradce"), není oprávněn zvolit si dalšího zmocněnce, s výjimkou zmocněnce pro doručování podle §28 odst. 5.
.
.

§ 31
Odborný konzultant

(1)Daňový subjekt nebo jeho zástupce si může k jednání přibrat odborného konzultanta.
(2) Pokud odborný konzultant maří jednání, může správce daně, nevede-li nebo nevedlo-li by k nápravě ani uložení pořádkové pokuty, rozhodnutím vyloučit odborného konzultanta z dalšího jednání.


proste doprajú aj iným.
-----------------------------------------------------------------------

slovenská komora daňových poradcov
: 801 daňových poradcov + 88 poradenských spoločností (právnických osôb) a pripravovaná novela zákona č. 563/2009 im pridaním odstavca 3 do §10 vyčistí pole pôsobnosti od nežiadúcej konkurencie.
5 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

hena22 Pozri príspevok
ešte 485
... takže som sa práve pripojila aj ja a dúfam, že to stihneme ... už nás je 16.
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať