Zavrieť

Porady

Dedičské konanie

Dobrý deň všetkým,

viete mi niekto poradiť v nasledovnom?
Upozorňujem že je to všetko dosť zložité....
Naša matka zomrela a boli sme vyzvaní na dedičské konanie ja + brat.
Aktíva - polovica nehnuteľnosti v hodnote cca 15tis.eur
Dlhy - cca 8tis.eur (v dlhoch je zahrnuté výživné na mňa, 3400eur + trovy 1700eur, vymáhané exekúciou nakoľko matka pila a nestarala sa)
S bratom sme sa dedičstva vzdali.
Ostatní dedičia sa taktiež dedičstva vzdali (babka, jej súrodenci).
Čo bude teraz s celým dedičstvom?
ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE ZA POMOC.
Naposledy upravil pipinocka123 : 11.04.11 at 18:51
Usporiadat
vcielkaisr vcielkaisr

vcielkaisr je offline (nepripojený) vcielkaisr

som na čiastočnom invalidno dôchodku ...viac
V takom prípade dedičstvo pojde na úhradu dlhov ako aj trov konania a exekúcie-tie by sa úhradzali aj v prípade prijatia dedičstva,len tie sumy my nejak nesedia.(nechápem v prípade ak by dlhy boli nižšie ako je dedičstvo,prečo ste sa ho vzdali,logické by bolo vzdať sa ho v prípade ak by dlhy presahovali hodnotu dedičstva/
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak nededí žiaden dedič, pripadne dedičstvo štátu (§462 a 472 obč.z.).
Štát potom zodpovedá za poručiteľove dlhy a za primerané náklady jeho pohrebu rovnako ako dedič. Ak nemožno uhradiť peňažný dlh celkom alebo sčasti peniazmi z dedičstva, môže štát použiť na úhradu i veci, ktoré sú predmetom dedičstva a ktoré svojou hodnotou zodpovedajú výške dlhu. Teda namiesto peňazí ti môže ponúknuť aj dom.

Ak veriteľ odmietne prijatie týchto vecí, môže štát navrhnúť likvidáciu dedičstva. Súd po tom, čo speňaží majetok poručiteľa v likvidácii dedičstva (§§ 175t až 175v obč. súdneho poriadku), vykoná rozvrh výťažku speňaženia majetku poručiteľa medzi veriteľov.

Z výťažku uhradí súd postupne pohľadávky podľa týchto skupín:

•náklady poručiteľovej choroby a primerané náklady jeho pohrebu, trovy konania a splatné výživné,
•dlžné dane a poplatky,
•ostatné pohľadávky.
5 0
pipinocka123 pipinocka123

pipinocka123 je offline (nepripojený) pipinocka123

Ďakujem za odpovede, tak dúfam že to všetko dobre dopadne ;(
Dedičstvo sme odmietli kvôli babke a strýkom... S mamou sme nekomunikovali kvôli pitiu a oni sa o ňu potom starali... Nepovažovali sme za vhodné dedičstvo prijať... A prečo sa ho oni vzdali??? To už veru netuším...
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

pipinocka123 Pozri príspevok
Ďakujem za odpovede, tak dúfam že to všetko dobre dopadne ;(
Dedičstvo sme odmietli kvôli babke a strýkom... S mamou sme nekomunikovali kvôli pitiu a oni sa o ňu potom starali... Nepovažovali sme za vhodné dedičstvo prijať... A prečo sa ho oni vzdali??? To už veru netuším...
Nehnevaj sa pipinôčka, že sa do toho Tvojho dedičstva pletiem, ale poviem Ti, že nech čítam ako čítam, dedičská postupnosť v Tvojom prípade je pozoruhodná.
0 0
pipinocka123 pipinocka123

pipinocka123 je offline (nepripojený) pipinocka123

Prečo Peťa? Ď.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

pipinocka123 Pozri príspevok
Prečo Peťa? Ď.
Lebo ako dediči ste v tom dedičskom konaní po matke nezlučiteľne namiešaní.
1 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

pipinocka123 Pozri príspevok
Prečo Peťa? Ď.
No preto, Ty a brat ako deti po poručiteľovi dedíte aktíva a pasíva. Ale ako sa v dedičskom konaní babka a súrodenci poručiteľa ocitli ?
Spomínaš polovicu majetku a kde je prvá polovica, žije Váš otec ?
0 0
pipinocka123 pipinocka123

pipinocka123 je offline (nepripojený) pipinocka123

Však ale ako? Matka bola rozvedená, takže my sme prví s bratom... potom ide rodič, potom súrodenci matky... aspoň také info sme dostali od notárky...
0 0
pipinocka123 pipinocka123

pipinocka123 je offline (nepripojený) pipinocka123

Dani, nie polovicu majetku ale domu, oni boli rozvedení a do jej smrti nebolo uzatvorené majetkoprávne vysporiadanie. Takže polovica domu je stále písaná na matku keďže stále sa nedoriešilo dedičské...
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

pipinocka123 Pozri príspevok
Však ale ako? Matka bola rozvedená, takže my sme prví s bratom... potom ide rodič, potom súrodenci matky... aspoň také info sme dostali od notárky...
1. V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomkovia.

2. Ak nededia poručiteľovi potomkovia, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

Nie je dôvod na to, aby dedila babka a súrodenci mamy, lebo Ty s bratom ste nažive.
2 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
veď ak odmietli dedičstvo (ako keby neexistovali), v druhej dedičskej skupine dedia poručiteľkini rodičia, čiže asi len jej mama
a následne v tretej mamini súrodenci - pisateľkyni strýkovia a tety.
3 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

doktor23 Pozri príspevok
veď ak odmietli dedičstvo (ako keby neexistovali), v druhej dedičskej skupine dedia poručiteľkini rodičia, čiže asi len jej mama
a následne v tretej mamini súrodenci - pisateľkyni strýkovia a tety.
Rozumiem, ale z pvotného príspevku to nebolo jasné.

Avšak týmto sa vyrobil guláš otcovi, ktorý vlastní polovicu domu, nemyslíš pipinočka?
1 0
pipinocka123 pipinocka123

pipinocka123 je offline (nepripojený) pipinocka123

ľudkovia čo nečítate? my sme sa s bratom dedičstva vzdali...
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

pipinocka123 Pozri príspevok
ľudkovia čo nečítate? my sme sa s bratom dedičstva vzdali...
Tak potom ale načo je dôležité vedieť, čo bude s dedičstvom ďalej?
0 0
pipinocka123 pipinocka123

pipinocka123 je offline (nepripojený) pipinocka123

čo sa týka gulášu otcovi, dali sme mu možnosť pred dedičským konaním aby sa dostavil na dedičské.... ak by dal do depozitu peniaze notárke na úhradu dlhov, dedičstvo by sme prijali a za úhradu dlhov by mal tú jej polovicu domu.... nedostavil sa a povedal: ´´nech si dlhy zaplatí ten kto si ich narobil´´
Takže asi mám ísť vzkriesiť matku aby si to zaplatila....
Ale v konečnom dôsledku som zvedavá kto to vlastne zdedí... a kedy dostanú všetci veritelia to čo je ich... a aj moje... Už bude rok čo sa to ťahá...
0 0
pipinocka123 pipinocka123

pipinocka123 je offline (nepripojený) pipinocka123

Dani, aj ja som veriteľ... mám tam výživné cez exekútora potvrdené súdom. Takže by som nerada zistila že môj super otec predal dom podvodom (o čo sa už asi tri mesiace snaží len nenašiel debila...) a zase sa môžem naťahovať....
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

pipinocka123 Pozri príspevok
čo sa týka gulášu otcovi, dali sme mu možnosť pred dedičským konaním aby sa dostavil na dedičské.... ak by dal do depozitu peniaze notárke na úhradu dlhov, dedičstvo by sme prijali a za úhradu dlhov by mal tú jej polovicu domu.... nedostavil sa a povedal: ´´nech si dlhy zaplatí ten kto si ich narobil´´
Takže asi mám ísť vzkriesiť matku aby si to zaplatila....
Ale v konečnom dôsledku som zvedavá kto to vlastne zdedí... a kedy dostanú všetci veritelia to čo je ich... a aj moje... Už bude rok čo sa to ťahá...
No a sme pri koreni veci...
Kto kúpi polovicu domu, aby sa z matkinej polovice vysporidali
jej záväzkky? Najskôr sa bude musieť dom predať a pochybujem, že otec nebude robiť prieťahy. A to môže ešte trvať a asi aj potrvá.
1 0
pipinocka123 pipinocka123

pipinocka123 je offline (nepripojený) pipinocka123

Dani, práveže on to chce predať čím skôr ale zákonné postupy by chcel preskočiť..... a najradšej si nechať peniaze aj za polovicu domu kt.mu nepatrí a už vôbec uhrádzať niekomu dlhy po matke....
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

pipinocka123 Pozri príspevok
Dani, aj ja som veriteľ... mám tam výživné cez exekútora potvrdené súdom. Takže by som nerada zistila že môj super otec predal dom podvodom (o čo sa už asi tri mesiace snaží len nenašiel debila...) a zase sa môžem naťahovať....
Ale otec sám už v tejto chvíli dom nepredá a predpokladám, že na LV je už exekučná plomba.
Otec by sám nepredal dom ani za života matky, veď bola na LV bezpodielovým spoluvlastníkom...
1 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

pipinocka123 Pozri príspevok
ľudkovia čo nečítate? my sme sa s bratom dedičstva vzdali...
Ale pipinôčka, čítame. Práveže čítam.... dedí babka, jej súrodenci. A to je tá pozoruhodná postupnosť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať