Zavrieť

Porady

Dedičské konanie

Dobrý deň všetkým,

viete mi niekto poradiť v nasledovnom?
Upozorňujem že je to všetko dosť zložité....
Naša matka zomrela a boli sme vyzvaní na dedičské konanie ja + brat.
Aktíva - polovica nehnuteľnosti v hodnote cca 15tis.eur
Dlhy - cca 8tis.eur (v dlhoch je zahrnuté výživné na mňa, 3400eur + trovy 1700eur, vymáhané exekúciou nakoľko matka pila a nestarala sa)
S bratom sme sa dedičstva vzdali.
Ostatní dedičia sa taktiež dedičstva vzdali (babka, jej súrodenci).
Čo bude teraz s celým dedičstvom?
ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE ZA POMOC.
Naposledy upravil pipinocka123 : 11.04.11 at 18:51
Usporiadat
pipinocka123 pipinocka123

pipinocka123 je offline (nepripojený) pipinocka123

Sorry Peťa, ale myslela som súrodencov matky keď babka odmietla dedičstvo ...
0 0
pipinocka123 pipinocka123

pipinocka123 je offline (nepripojený) pipinocka123

Dani, áno plomba tam samozrejme na LV je.... ale už narobil kopu problémov a podvodov a práve preto sa ´´bojím´´ aby zase neexceloval a nejakým spôsobom to nepredal... Viem že dnes sú ľudia opatrní, ale nikdy nevieš ....
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

pipinocka123 Pozri príspevok
Dani, áno plomba tam samozrejme na LV je.... ale už narobil kopu problémov a podvodov a práve preto sa ´´bojím´´ aby zase neexceloval a nejakým spôsobom to nepredal... Viem že dnes sú ľudia opatrní, ale nikdy nevieš ....
Neboj sa, otec KÚ a ani exekútora neprekabáti. Keď bude chcieť dom predať, bude musieť súčinne spolupracovať s exekútorom.
Najskôr to dopadne tak, že potencionálny kupujúci vyrovná dlh exekútorovi. Ak z matkinho podielu ešte niečo zvýši po vyplatení exe, zbytok vezme štát a otec dostane svoju polovicu za dom. To však môže odradiť kupujúceho. Jedine, že cena za dom bude tak lákavá pre kupcu, že sa podujme na túto tortúru, ktorá však nie je nezvládnuteľná a kvalitná kúpna zmluva ochráni kupcu od nepredvídaných skutočností.
2 0
pipinocka123 pipinocka123

pipinocka123 je offline (nepripojený) pipinocka123

Ďakujem za podporu Dani, verím že na KÚ neurobia debilinu a exekútor taktiež.
Dík za všetky komenty držte mi päste
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

pipinocka123 Pozri príspevok
Sorry Peťa, ale myslela som súrodencov matky keď babka odmietla dedičstvo ...
Teraz už vážnejšie. Všetci dedičia ste odmietli dedičstvo, tak už s dedičstvom nemáte žiadne starosti. Starosti môže mať len otec, pretože sa bude musieť rozhodnúť, či svoju polovicu domu predá alebo podiel po mame kúpi.
1 0
pipinocka123 pipinocka123

pipinocka123 je offline (nepripojený) pipinocka123

Peťa, s dedičstvom nie, len s pohľadávkou... ktorá dúfam že bude čoskoro vyriešená , nerada by som si pohnevala exekútora
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Vzdávam sa, prestávam rozumieť.
0 0
pipinocka123 pipinocka123

pipinocka123 je offline (nepripojený) pipinocka123

Peti, matka mi dlžila výživné, mala som to potvrdené súdom a riešené cez exekútora, on prihlásil pohľadávku v dedičskom konaní...
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

pipinocka123 Pozri príspevok
Peti, matka mi dlžila výživné, mala som to potvrdené súdom a riešené cez exekútora, on prihlásil pohľadávku v dedičskom konaní...
Tak, dnes je všetko jasné.
Ako píšeš, máš pohľadávku voči matke, t.j. pohľadávku proti dedičstvu. Ak by si nebola odmietla dedičstvo, vznikla by zaujímavá situácia. Bola by si zároveň dlžníčka aj veriteľka - sama sebe. Tá Tvoja pohľadávka by zanikla splynutím podľa § 584 Obč. zák.. Exekučné konanie by sa muselo zastaviť a Ty by si musela vyplatiť exekútorovi ešte aj trovy konania. Takže ozaj bolo rozumné odmietnuť dedičstvo. A nečudujem sa, že odmietli aj ostatní dediči, ktorí by z dedičstva nič nemali, pretože by Ťa museli vyplácať.
Teraz už len treba čakať, aby dedičské konanie bolo právoplatne skončené a exekútor mohol konať. A zaželať jemu aj Tebe, aby sa mu podarilo predať matkin podiel na nehnuteľnosti za dobrú cenu a výťažok pokryl celú Tvoju pohľadávku, vrátane trov exekučného konania.
1 0
pipinocka123 pipinocka123

pipinocka123 je offline (nepripojený) pipinocka123

Peti, keďže polovica nehnuteľnosti má hodnotu cca 15tis.eur a dlhy cca 8tis.eur (všetky dlhy) tak tomu kto to predá ešte peniaze zostanú ... a pikoška je že otec to chce celé predať za 49tis. eur )) akože to aký magor kúpi.... má to hodnotu prinajlepšom celé komplet 40tis.eur....
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

pipinocka123 Pozri príspevok
Peti, keďže polovica nehnuteľnosti má hodnotu cca 15tis.eur a dlhy cca 8tis.eur (všetky dlhy) tak tomu kto to predá ešte peniaze zostanú ... a pikoška je že otec to chce celé predať za 49tis. eur )) akože to aký magor kúpi.... má to hodnotu prinajlepšom celé komplet 40tis.eur....
Obávam sa, že otec si nebude môcť určovať podmienky.
Exekútorovi je jedno akým spôsobom uspokojí veriteľa a akým spôsobom dostane odmenu za tento druh uspokojenia.
Kľudne sa môže stať, že ak otec nevyužije predkupné právo na matkine dedičstvo, táto polovica domu pôjde do dražby a presne tú polovicu si za smiešny peniaz kúpi nejaký menej prispôsobivý občan, ktorý zaženie do kúta Tv. otca vo vlastnom dome.
Prípadne súd o veci rozhodne. Ale otec už určite sám nebude určovať podmienky.
Toto je jasný príklad, keď manž. páru ani rozvod nepomohol a prichádza pokračovanie v problémoch z druhého sveta....
Prepáč Pipinočka, táto úvaha nemá s Tebou teraz nič, ale v živote sa kadečo stáva, veď je jeden z najťažších...
2 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

pipinocka123 Pozri príspevok
Peti, keďže polovica nehnuteľnosti má hodnotu cca 15tis.eur a dlhy cca 8tis.eur (všetky dlhy) tak tomu kto to predá ešte peniaze zostanú ... a pikoška je že otec to chce celé predať za 49tis. eur )) akože to aký magor kúpi.... má to hodnotu prinajlepšom celé komplet 40tis.eur....
Veru tak, dedičom okrem štátu nemá kto iný byť. Len to speňažovanie dedičstva môže byť komplikované. Danuška to dobre napísala. Budú sa musieť dohodnúť otec, štát a exekútor. Najlepšie by bolo predať nehnuteľnosť ako celok, aby sa dosiahla slušná cena a aby sa ten podiel vôbec predal. Hodnotenie aktív v dedičskom konaní nie je smerodajné. Exekútor musí predať, aby vykonal exekúciu a dostal odmenu. Preto predaj uskutoční za každú cenu, ak ho nestopne štát. A cena môže byť podstatne nižšia, než bola uvedená v dedičskom konaní. Cenu pri predaji Ty už nebudeš mať možnosť nijako ovplyvniť, lebo nie si vlastníčka a spoluvlastníčka domu. A ešte je dôležité, aby dovtedy, kým nedostaneš peniaze z exekúcie sa neobjavil nejaký ďalší veriteľ.

Hmmm ... Pikoška! To je jeden člen poraďáckej komunity.
Naposledy upravil Petra Nová : 12.04.11 at 17:14
1 0
pipinocka123 pipinocka123

pipinocka123 je offline (nepripojený) pipinocka123

Peťa, Ty si aká informovaná nestíham žasnúť
Myslíme že sme len 4 veritelia... toto by mal byť piaty ?
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

pipinocka123 Pozri príspevok
Peťa, Ty si aká informovaná nestíham žasnúť
Myslíme že sme len 4 veritelia... toto by mal byť piaty ?
Informovaná? Kým a čím?! Neviem, ale nikdy nemáš istotu, či nebude šiesty, siedmy, aťď. Keby áno, tak to je pre Teba hotová pohroma.
0 0
pipinocka123 pipinocka123

pipinocka123 je offline (nepripojený) pipinocka123

Myslím že 8mesiacov e už dosť dlhá doba... tak to sa asi už nik neprihlási.... držím si palce ....
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať