Zavrieť

Porady

dan z príjmu z predaja nehnutelnosti

dobrý den, otec zomrel v r.2006, dedičské konanie bolo v januári 2007. sme 4 dediči,dedíme rovnakým dielom. dom sa však predáva. musíme platiť dan z predaja alebo je tam nejaká výnimka. ak hej tak dan sa musí zaplatiť z rozdielu hodnoty dedičstva a predajnej ceny?dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    KEJKA Pozri príspevok
    áno, daň z príjmu - rozdielu PC a hodnoty v dedičstve...
    Nemôžem celkom súhlasiť.

    Predsa podľa §9 zákona o dani z príjmov podmienka vlastníctva 5 rokov v prípade dedičstva v priamom rade (rodič - dieťa) sa spočítava.

    Predpokladám, že otec určitý čas dom vlastnil, a tým pádom podmienka 5 rokov vlastníctva môže byť splnená.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    áno, daň z príjmu - rozdielu PC a hodnoty v dedičstve...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    áno, to je pravda. Ak tam mal otec TP 5 rokov, tak moja odpoveď určite neplatí.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Kejka stačí vlastníctvo 5 rokov spočítané otca a dedičov, či nie? Prečo by tam musel mať otec TP 5 rokov?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    no lebo si myslím, že deti tam TP nemajú, ked ho predávajú
    5 rokmi som chcela poistiť odpoved, že naisto sa ich daň netýka.............. nič iné.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Zákon o dani z príjmov (platná od 1.1.2011)
    § 9
    Príjmy oslobodené od dane

    (1) Od dane je oslobodený príjem

    b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v
    priamom rade alebo niektorým z manželov , ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    KEJKA Pozri príspevok
    áno, to je pravda. Ak tam mal otec TP 5 rokov, tak moja odpoveď určite neplatí.
    Nemusel tam mat otec 5 rokov TP, staci, ak ho otec + deti vlastnili dokopy aspon 5 rokov.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ach jaj, čo to dnes na mňa pôsobí......stále točím o TP, pritom ide o vlastníctvo. sypem si popol na hlavu a idem si urobiť kávičku.
    Mpje príspevky neberte do úvahy.
    A tomu citovanému novému zneniu tiež nerozumiem:
    .................b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v
    priamom rade alebo niektorým z manželov , ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa .................
    akoby sa nesčitovalo, ale dedič musí mať dom vo vlastníctve dedením?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ja som len priložil citáciu zákona z porady.

    dan z príjmu z predaja nehnutelnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.