Zavrieť

Porady

Miestne dane a poplatky, energie - živnostník/firma

Dobrý deň,

Chcem začať podnikať, najprv na živnosť a po pár mesiacoch pokračovať ako s.r.o. s tým, že sídlo by som mal v rodičovskom byte. Pokiaľ správne chápem zákon, tak prevádzkareň nepotrebujem (práca na počítači cez internet)...

Predpokladám, že by som mal s rodičmi uzavrieť nejakú formu prenájmu, aby som v ich byte mohol mať sídlo ako živnostník a neskôr ako s.r.o. Bude z toho, že byt slúži ako sídlo (nie prevádzkareň) živnostníkovi/firme vyplývať vyššie sadzby za daň z nehnuteľnosti, poplatok za smeti a podnikateľské sadzby za energie (elektrina, voda, plyn)?

Ďakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    geodet123 je offline (nepripojený) geodet123

    geodet123
    dúfam, že nikomu nebude vadiť bump na prvú stranu po mesiaci. Stále neviem odpoveď, za ochotu ďakujem

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Kazdopadne existuje ohlasovacia povinnost o zriadeni prevadzky, rovnako rodiacia musia stavebnemu uradu ohlasit zmenu uzivania casti bytu, ktory uz nebude uzivany len na byvanie (je s tym spojena vyssia dan z nehnutelnosti, aj ine miestne dane), nieco najdes v tejto teme;

    http://www.porada.sk/t76600-podnikanie-v-byte.html

    pripadne tu:
    https://www.poradca.sk/SubPages/Otvo...nok=6141&zor=1

    A zmluvu s rodicmi o prenajme casti bytu na podnikanie potrebujes, kedze predpokladam, ze si vynalozene naklady budes chciet uplatnit v uctovnictve.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    geodet123 Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    Chcem začať podnikať, najprv na živnosť a po pár mesiacoch pokračovať ako s.r.o. s tým, že sídlo by som mal v rodičovskom byte. Pokiaľ správne chápem zákon, tak prevádzkareň nepotrebujem (práca na počítači cez internet)...

    Predpokladám, že by som mal s rodičmi uzavrieť nejakú formu prenájmu, aby som v ich byte mohol mať sídlo ako živnostník a neskôr ako s.r.o. Bude z toho, že byt slúži ako sídlo (nie prevádzkareň) živnostníkovi/firme vyplývať vyššie sadzby za daň z nehnuteľnosti, poplatok za smeti a podnikateľské sadzby za energie (elektrina, voda, plyn)?

    Ďakujem za pomoc
    prevádzka sa tuším povinne zadáva pri zakladaní živnosti - ohlásiť by som to ohlásila, lebo ako SZČO musíš mať označenie firmy. Ale to ti vysvetlia kompetentnejší.
    Sídlo firmy srto - podľa mňa stačí na schránku dať štítok s obchodným menom firmy, a ak ide len o túto formálnu stránku, ta ohlasovať netreba, kedže za počítačom sedia žiaci, študenti, dôchodcovia..............a ak si v súvislosti s výkonom činnosti nebudeš riešiť nejaké náklady s bytom spojené.............

    geodet123 je offline (nepripojený) geodet123

    geodet123
    Ďakujem za odpovede.
    ----
    ivka70
    Pokiaľ som si správne pospájal informácie, ktoré som pogooglil, tak prevádzkareň nepotrebujem (?). Išlo by o prácu prostredníctvom internetu, čiže iba izba v nej stôl a na ňom počítač pripojený do elektriky a na internet. Žiadne osobné vybavovanie zákazníkov, žiaden sklad, žiaden tovar...

    Mne ide najmä o čo najmenšiu byrokratickú záťaž, čiže ak sa dá vyhnúť dohode s rodičmi, rád by som sa jej vyhol (im je to jedno, len aby to bolo papierovo OK) aj za cenu trocha vyšších daní.

    A potom, ako by som vyčlenil časť bytu a rozpočítal naň prípadné náklady ak by to bolo potrebné?

    Pretože to, ako je to vysvetlené vo Vašom odkaze na poradca.sk, tak sa mi stavajú aj tie chlpy, ktoré nemám
    ----
    KEJKA
    Ak správne rozumiem, podľa Vás stačí iba ohlásiť a teoreticky nič viac? To by mi maximálne vyhovovalo. A ohlásiť na mestskom?, stavebnom? alebo živnostenskom?

    Ešte raz ďakujem za odpovede.

    Miestne dane a poplatky, energie - živnostník/firma

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.