Zavrieť

Porady

Ako vykurovať RD ?

Zdravím,

Urcite sa podobna tema na porade uz objavila, no rad by som si precital Vas nazor a pripadne rady. Rekonstruujeme starsi RD a zvazujeme sposob vykurovania. Ide o 2 izby, kuchynu, wc a kupelku, spolu cca 80m2. V dome nieje zavedeny plyn, no pripojka je na pozemku. Poradte cim kurit, elektrika, plyn ? Ak plyn, gamatky ci kotol? Zbehlých poprosim aj o aspon priblizne info o zriadovacich cenach jednotlivych variant.
Dakujem za Vase odpovede, Boris
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    jeden fakt.El.pôjde za pár rokov o 100% hore.Na vykurovanie el.potrebujete povolenie od elektrárni (budete veľkoodberateľ.).Nie všade to povolia.Ak rekonštruujete určite si urobte rezervu v podobe kachlí alebo krbu.Čo keby náhodou?

    Oriešok je offline (nepripojený) Oriešok

    žena Oriešok
    No, ak môžem poradiť alebo skôr sa podeliť o doterajšie skúsenosti s kúrením. Elektrinu na vykurovanie neodporúčam, veľká spotreba, čiže drahá prevádzka, a efektivita určite nižšia ako plyn. Ak by som stála pred otázkou vykurovania s možnosťou pripojenia na plynovú prípojku, riešila by som to radiátormi s vykurovaním na plyn + drevo (na miesto dreva môže byť aj uhlie), čiže pec na oboje palivo. A teplú vodu vyhrievať plynom, nie elektrickým bojlerom, najväčší žrút elektriny. Ako prídavný zdroj môže byť aj krb. My máme doma teplovzdušný krb a vykúri celý dom (jednopodlažný), ale v pohode by vykúril aj poschodie, keby bola väčšia krbová vložka. Nemenila by som ho za nič na svete. My síce máme elektrické kúrenie (konvektory, vtedy nebola iná možnosť a znovu investovať do radiátorov, prípojky a rozvrtávať celý dom, sme vyriešili krbom a neľutujem). Ale elektrikou kúrime len v prípadoch, keď sme mimo domu na dlhšie, trebárs víkend, inak kúrime len krbom a to i v zime - 30 stupňov Celzia. Vymenili sme okná za drevené s strojsklom a ušetrili sme na palive (dreve) jednu tretinu. Takže sú dôležité aj iné faktory, aby vykurovanie bolo ekonomické, efektívne a mohlo byť komfortné.
    No ja by som to urobil takto:ak máš čas a možnosť si nachystať drevo daj kotol na drevo+ radiatory+ bojler ohrievaný v zime kotlom na drevo a v lete plynovým kotlom.Ak dáš kotol na drevo aj plyn,máš záložné kúrenie ked nebudeš môcť kúriť drevom-dovolenka mimo domu... a v lete si sním budeš ohrievať teplúvodu.
    Mám také kúrenie v podobnom dome ako máš ty.Vstupné náklady vyššie,ale návratnosť.25 eur som platil mesačne za plyn a drevo som si nachystal za náklady 200 eur

    miloslav13 je offline (nepripojený) miloslav13

    miloslav13
    ja mam pec na plyn a aj na ustredne, elektrika je draha a bude drahsia. ale daj si aspon dva sposoby kurenia elektrika a drevo (krb postaci ne jedno poschodie)

    fuldob je offline (nepripojený) fuldob

    fuldob
    Dakujem za odpovede,

    Co v pripade, ze by som sa chcel vyhnut kureniu drevom...
    Rad by som zvazil, ci by bolo /ak vylucime el./ lepsie zaviest plyn
    do jednotlivych izieb a osadit gamatky,
    alebo kupit kotol a radiatory a zaroven si nim
    pripravovat TUV, ktora sa momentalne zohrieva el bojlerom ???

    tienik je offline (nepripojený) tienik

    tienik
    Tak ked to zhrniem:

    1) ked vykurujem elektrikou urcite nie som velkoodberatel :-)
    2) elektrika pojde hore, urcite, ale taktne sa mlci ze aj plyn a 100% aj drevo ked sa viac zacne davat pozor co kde kto rube bez povolenia
    3) v dnesnej dobe je kazde kurenie zavisle od elektriny (neratam kadejake krbove "akoze" ustredne pokusy)
    4) ak kurit elektrikou, tak iste nie konvertormi - su sice lacne, ale je to najvacsia blbost z hladiska kurenia - zle rozlozenie teploty, vysoka povrchova teplota...atd.

    Na a konecne k jadru problemu. Kedze ide o starsi objekt, tak tepelne straty su iste vacsie. A ked k tomu vezmeme ze je na pozemku plyn, tak na 100% bude najvhodnejsie kurit v takomto pripade plynom, ci uz ekonomicky, ale aj konfortom. Elektrika je vyhodnejsia len pre objekty z nizkymi stratami.
    Urcite by som ale riesil aspon jednoduchy krb, alebo pec - aby v pripade vypadku bolo aspon niekde teplo. Ale bez kadejakych sialenych rozvodov.

    Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

    Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac Kvietocek
    Prosim Vas o radu. Opravujem starsi RD a riesim otazku kurenia. Je to RD na prizemi je 5 izieb a na poschodi 3 izby. Rozmyslam nad pecou na pevne palivo t.j. uhlie, koks, drevo nejaku (viadrusku alebo buderusku). Problem je ale v tom, ze v tom dome sa nebude stale byvat ("chata"). Ked bude zima nalejem fridex, aby mi nepopraskali radiatory, ale co s tou ostatnou vodou v dome?

    TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

    TomasHC
    Oriešok Pozri príspevok
    No, ak môžem poradiť alebo skôr sa podeliť o doterajšie skúsenosti s kúrením. Elektrinu na vykurovanie neodporúčam, veľká spotreba, čiže drahá prevádzka, a efektivita určite nižšia ako plyn. Ak by som stála pred otázkou vykurovania s možnosťou pripojenia na plynovú prípojku, riešila by som to radiátormi s vykurovaním na plyn + drevo (na miesto dreva môže byť aj uhlie), čiže pec na oboje palivo. A teplú vodu vyhrievať plynom, nie elektrickým bojlerom, najväčší žrút elektriny.
    Síce starší príspevok, ale chcem len poopraviť niektoré tvrdenia:

    - veľká spotreba pri elektrine??? Straty domu sú rovnaké bez ohľadu na typ kúrenia. Rozdiel je len v prevádzkových nákladoch na kWh (ktoré sú pri plyn samozrejme nižšie).
    - efektivita určite nižšia ako plyn??? Efektivitu premeny na teplo má vyššiu elektrina.
    - bojler nemusí nutne byť najväčším žrútom elektriny. Aj bojler má straty (tým väčšie, čím má väčší objem a tenšiu izoláciu) a je jedno či vodu ohrievaš elektrinou alebo plynom - straty sú rovnaké, zase je o len o cene za kWh energie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.