Zavrieť

Porady

Musím platiť spoločné poplatky ak nie som stálym obyvateľom bytu?

Moja situácia je takáto:
Každý týždeň cez víkend (sobota, nedeľa, pondelok nepravidelne aj piatok) chodievam pomáhať svojej starej mame s bytom, tiež som podľa možnosti prítomný pri každom odpise. Susedia si všimli, že sa tam zdržujem a správca začal vymáhať od mojej starej mamy poplatky na spoločné priestory, odvoz odpadu a vykurovanie, nakoľko ich majú rozrátané na osoby.

Snažil som sa situáciu vysvetliť ,ponúkol som čiastočnú platbu úmernú tomu koľko spoločné zariadenie využívam, no viedlo to len k hádke , bol som nazvaný klamárom - susedia tvrdia že v byte bývam so starou mamou nepretržite hoci to nie je pravda.

Existuje nejaký rozumný právny postup ako situáciu vyriešiť?

Tieto poplatky samozrejme platím v plnej výške v mieste môjho trvalého bydliska.
Naposledy upravil Dav : 20.04.11 at 17:07
Usporiadat
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Exosferik Pozri príspevok
Moja situácia je takáto:
Každý týždeň cez víkend (sobota, nedeľa, pondelok nepravidelne aj piatok) chodievam pomáhať svojej starej mame s bytom, tiež som podľa možnosti prítomný pri každom odpise. Susedia si všimli, že sa tam zdržujem a správca začal vymáhať od mojej starej mamy poplatky na spoločné priestory, odvoz odpadu a vykurovanie, nakoľko ich majú rozrátané na osoby.

Snažil som sa situáciu vysvetliť ,ponúkol som čiastočnú platbu úmernú tomu koľko spoločné zariadenie využívam, no viedlo to len k hádke , bol som nazvaný klamárom - susedia tvrdia že v byte bývam so starou mamou nepretržite hoci to nie je pravda.

Existuje nejaký rozumný právny postup ako situáciu vyriešiť?

Tieto poplatky samozrejme platím v plnej výške v mieste môjho trvalého bydliska.
Viem, že poniektorým správcom sa to nebude páčiť a zožerú ma, ale ja odporúčam neplatiť, podľa mojho názoru na tie poplatky nemajú nárok...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Viem, že poniektorým správcom sa to nebude páčiť a zožerú ma, ale ja odporúčam neplatiť, podľa mojho názoru na tie poplatky nemajú nárok...
ÁNo, nemajú,(ak nie si majiteľom, ani spolumajiteľom) to by ich mohli vymáhať aj od dlhších návštev, a to by už bolo choré.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Exosferik Pozri príspevok
Moja situácia je takáto:
Každý týždeň cez víkend (sobota, nedeľa, pondelok nepravidelne aj piatok) chodievam pomáhať svojej starej mame s bytom, tiež som podľa možnosti prítomný pri každom odpise. Susedia si všimli, že sa tam zdržujem a správca začal vymáhať od mojej starej mamy poplatky na spoločné priestory, odvoz odpadu a vykurovanie, nakoľko ich majú rozrátané na osoby.
Podľa čoho to majú rozrátené na osoby?
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

vykurovanie podla poctu osob ?

a odpad ? co s nim ma spravca, ved odpad nie je sucastou zalohovych platieb SVB alebo SBD, je to zalezitost obce, okrem toho plati sa v mieste trvaleho bydliska ...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bubkoch Pozri príspevok
a odpad ? co s nim ma spravca, ved odpad nie je sucastou zalohovych platieb SVB alebo SBD, je to zalezitost obce, okrem toho plati sa v mieste trvaleho bydliska ...
Ako kde. V BA sa odpad neplatí podľa počtu osôb, ale OLO si faktúruje každý odvoz každého jedného kontajnera. Takže ak má bytovka 2 kontajnery, OLO ich odváža 2x týždenne a 1 odvoz stojí napr.l 8 EUR, tak mesačná faktúra za odvoz je 64 EUR, či v dome býva 30 osôb alebo 50. Potom je už na obyvateľoch, ako si tento náklad medzi sebou podelia - či podľa bytov alebo podľa osôb.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Tweety Pozri príspevok
ÁNo, nemajú,(ak nie si majiteľom, ani spolumajiteľom) to by ich mohli vymáhať aj od dlhších návštev, a to by už bolo choré.
Nie je pravdou, že len majiteľ alebo spolumajiteľ je povinný prispievať na počet osôb. Ak majiteľ prenajíma byt 5 študentom, tak je povinný nahlásiť u správcu 5 osôb. Tento majiteľ sa potom bude spolupodieľať na úhrade nákladov väčšou sumou, v pomere 5 osôb. Logicky 5 osôb spotrebuje viac elektriny v spoločných priestoroch, viac sa vozí výťahom (zase väčšia spotreba elektriny) a viac zašpiní chodbu či schody.
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Exosferik Pozri príspevok
Moja situácia je takáto:
Každý týždeň cez víkend (sobota, nedeľa, pondelok nepravidelne aj piatok) chodievam pomáhať svojej starej mame s bytom, tiež som podľa možnosti prítomný pri každom odpise. Susedia si všimli, že sa tam zdržujem a správca začal vymáhať od mojej starej mamy poplatky na spoločné priestory, odvoz odpadu a vykurovanie, nakoľko ich majú rozrátané na osoby.

Snažil som sa situáciu vysvetliť ,ponúkol som čiastočnú platbu úmernú tomu koľko spoločné zariadenie využívam, no viedlo to len k hádke , bol som nazvaný klamárom - susedia tvrdia že v byte bývam so starou mamou nepretržite hoci to nie je pravda.

Existuje nejaký rozumný právny postup ako situáciu vyriešiť?

Tieto poplatky samozrejme platím v plnej výške v mieste môjho trvalého bydliska.
Bývaš tam 4 dní v týždni, pravidelne každý týždeň. Povedz úprimne - skutočne si myslíš, že nevytváraš náklady na spoločnú údržbu domu? Nechodíš výťahom? Nešpiníš chodbu a schody? Nemusia aj po tebe pravidelne upratovať?

Keby si tam bol 4 dní do mesiaca, nikto si ťa nevšimne. Ale ak tam tráviš polovicu mesiaca (a možno aj viac), tak tam fakticky bývaš. Ja si nemyslím, že si tam len na návšteve...
0 1
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Toto záleží od správcu a ako sa v dome dohodli. Ty si tam štyri dni v týždni a platiť nechceš a napríklad študenti chodia domov v piatok a v nedeľu odchádzajú a platiť musia. Ja osobne si myslím, že to nie je tak veľká položka, ktorá by sa zaplatiť nemusela.
Je tiež pravda, že platba je podmienená trvalým bydliskom ale sú prípady, že je v byte osoba prihlásená a vôbec tam nebýva alebo naopak.
1 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Chobot Pozri príspevok
Ako kde. V BA sa odpad neplatí podľa počtu osôb, ale OLO si faktúruje každý odvoz každého jedného kontajnera. Takže ak má bytovka 2 kontajnery, OLO ich odváža 2x týždenne a 1 odvoz stojí napr.l 8 EUR, tak mesačná faktúra za odvoz je 64 EUR, či v dome býva 30 osôb alebo 50. Potom je už na obyvateľoch, ako si tento náklad medzi sebou podelia - či podľa bytov alebo podľa osôb.
no to sú mi veci ...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Neviem ako to je v skutočnosti.
Ale ak chodí pomáhať starej mame, tak stará mama možno nechodieva toľko výťahom, nespotrebováva toľko spoločnej elektriny a zrejme ani neprodukuje toľko odpadu ako ostatní. Napríklad deti vedia spotrebovať dosť elektriny vo výťahu.
Takže by to chcelo viac info.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Chobot Pozri príspevok
Bývaš tam 4 dní v týždni, pravidelne každý týždeň. Povedz úprimne - skutočne si myslíš, že nevytváraš náklady na spoločnú údržbu domu? Nechodíš výťahom? Nešpiníš chodbu a schody? Nemusia aj po tebe pravidelne upratovať?

Keby si tam bol 4 dní do mesiaca, nikto si ťa nevšimne. Ale ak tam tráviš polovicu mesiaca (a možno aj viac), tak tam fakticky bývaš. Ja si nemyslím, že si tam len na návšteve...

A ak majú niektoré "deti" permanentne návštevy každý deň, tak treba nahlásiť aj tie do počtu.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Marjanka, to všetko závisí ako sa obyvatelia dohodli. Túto tému sme tu už rozoberali z každej strany.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Chobot Pozri príspevok
Nie je pravdou, že len majiteľ alebo spolumajiteľ je povinný prispievať na počet osôb. Ak majiteľ prenajíma byt 5 študentom, tak je povinný nahlásiť u správcu 5 osôb. Tento majiteľ sa potom bude spolupodieľať na úhrade nákladov väčšou sumou, v pomere 5 osôb. Logicky 5 osôb spotrebuje viac elektriny v spoločných priestoroch, viac sa vozí výťahom (zase väčšia spotreba elektriny) a viac zašpiní chodbu či schody.
To je pravda, na podnájomníkov som zabudla, ale to nie je prípad v prísp. č. 1.
0 0
Jozef Štora Jozef Štora

Jozef Štora je offline (nepripojený) Jozef Štora

správca
Stanislav 1975 Pozri príspevok
Viem, že poniektorým správcom sa to nebude páčiť a zožerú ma, ale ja odporúčam neplatiť, podľa mojho názoru na tie poplatky nemajú nárok...
Ja som spravca a v tomto pripade suhlasim, neplatit. Spravca totizto nemoze len tak nieco uctovat ako sa mu chce. Musi preukazat, ze sa tam zdrzuje viac osob ako je nahlasene. Mieru vyskytu a na nu naviazanu povinnost platit moze urcite len sud, nic ine na to neexistuje. Nech vas da teda spravca na sud. Ale upozornujem, ze musite mat fakt pravdu, lebo ak ste tam 12 hodin denne tak uznajte ze tam aj jete aj svietite na chodbe aj smeti produkujete takze by ste ich mal zaplatit... My sa standardne riadime tym, ci sa osoba zdrziava v byte viac ako polovicu mesiaca alebo nie, niekde kde sa opatruju starsi ludia nam zase staci potvrdenie ze ide o sluzbu a sme predsa ludia. Alebo sa dohodne ze dalsia osoba sa uctuje len pol roka a podobne zavisi to pripad od pripadu. Koniec koncov, spravca nerozpocitava vlastne prostriedky ale prostriedky ludi v dome cize ak ludia povedia ze 1 osoba, spravca si moze trhnut a musi rozratat 1 osobu.
4 1
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Chobot Pozri príspevok
Bývaš tam 4 dní v týždni, pravidelne každý týždeň. Povedz úprimne - skutočne si myslíš, že nevytváraš náklady na spoločnú údržbu domu? Nechodíš výťahom? Nešpiníš chodbu a schody? Nemusia aj po tebe pravidelne upratovať?

Keby si tam bol 4 dní do mesiaca, nikto si ťa nevšimne. Ale ak tam tráviš polovicu mesiaca (a možno aj viac), tak tam fakticky bývaš. Ja si nemyslím, že si tam len na návšteve...
Tibore, však ma neštvi takto pred sviatkami- nemusí nič platiť a basta- odomňa by teda nevideli ani euro..., ani cent...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Ja som otázku pochopil tak, že tam nechodí na rekreáciu ani vyžírat, ale POMÁHAŤ starej mame.
A pravdepodobne aj pracuje, takže chodí iba na tie víkendy. A občas pondelok alebo piatok.
Akosi nevidím medzi riadky.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Ak tam nemá ani trvalý pobyt, ani prechodný pobyt - nemá za čo platiť - je to návšteva!

(To by som potom aj ja musel platiť za švagrinú aj s jej troma deťmi, ak prídu ku mne na 10 dní na dovolenku? Somarina - sú len na návšteve!)
0 0
Jozef Štora Jozef Štora

Jozef Štora je offline (nepripojený) Jozef Štora

správca
misoft Pozri príspevok
Ak tam nemá ani trvalý pobyt, ani prechodný pobyt - nemá za čo platiť - je to návšteva!

(To by som potom aj ja musel platiť za švagrinú aj s jej troma deťmi, ak prídu ku mne na 10 dní na dovolenku? Somarina - sú len na návšteve!)
ak ta dovolenka trva cely rok... vzdi sa do situacie opacne, si sam a k tvojim susedom stale niekto chodi, spini, svieti, vytahom trieska.... chcel by si aby platil?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Podľa môjho názoru vedie so starou mamou spoločnú domácnosť, aj keď oficiálne býva inde. Dali by sa tolerovať víkendy, také návštevy môže mať každý. Ak sa však v byte zdržiavajú väčšinu času dve osoby, je seriozne platiť za dve. Má dva domovy, aj keď v nich nie je naraz. Prečo by mu mali náklady odpúšťať práve v tomto dome?
4 1
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

ak by mal platit naklady u svojej starej mamy, tak potom by mal o tu casovu pomernu cast platit menej v mieste svojho trvaleho bydliska, kedze naozaj nemoze byt fyzicky naraz na dvoch miestach,

ale to uz by bol zase problem, co?

ak byva na dvoch miestach, tak potom nech plati pol na pol na oboch miestach, uz vidim, ako spravca v mieste trvaleho bydliska zdovodnuje, preco nie...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať