Zavrieť

Porady

Aky je rozdiel medzi feudalizmom a buržoáziou?

čítal som AJ články na wikipedii ale presne aký je hlavný rozdiel medzi týmito dvomi pojmami
Naposledy upravil Danny778 : 01.05.11 at 12:58
Usporiadat
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
V feudalizme ešte existovalo nevoľníctvo. Tiež horná vrstva vlastnila pôdu. Najvyšší je kráľ, ktorý a nezodpovedá nikomu. V kapitalizme už horná vrstva vlastní výrobné prostriedky, čo je spôsobené priemyselnou revolúciou a vrstva zemepánov sa posúva pod nich. Nevoľníctvo je zrušené, jeho pokračovaním je vykorisťovanie robotníckej triedy.

Pardon, zadanie bolo medzi feudalizmom a buržoáziou:
Feudalizmus je stredoveké zriadenie.
Buržoázia je vykorisťovateľská vrstva v období ranného kapitalizmu
Naposledy upravil bettylou : 24.04.11 at 18:27
5 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Danny778 Danny778

Danny778 je offline (nepripojený) Danny778

- nechcela si este nieco dopisat za slovom ktorý...?
- dalsia otazka: nepatri do vyrobnych prostriedkov aj poda? aky rozdiel si tym myslela?
- diky za odpoved
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Danny778 Pozri príspevok
- nechcela si este nieco dopisat za slovom ktorý...?
- dalsia otazka: nepatri do vyrobnych prostriedkov aj poda? aky rozdiel si tym myslela?
- diky za odpoved
... ktorý sa nezodpovedá nikomu.

Napíš priamu otázku, o čo ti ide.
Vo feudalizme boli feudáli a poddaní. Poddaní boli neslobodní ľudia, napr. nemohli sa bez súhlasu pána odsťahovať. V kapitalizme - buržuázia a robotnícka trieda. Všetko je to zjednodušené, preto treba vedieť, čo potrebuješ.
8 0
Gabhus Gabhus

Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

Myslím si, že tu nie sú celkom správne použité termíny: Buržoázia je v podstate vládnuca trieda v systéme kapitalizmu. Feudalizmus je systém, kde sú tiež určité triedy - zjednodušene feudáli a nevoľníci.
2 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Ja naopak nevidim rozdiel. Obidvom vladnucim vrstvam ide o dane. Kapitalizmus isiel na to sofistikovanejsie, dokonca sa snazi vyprodukovat matematicke modely. :-)
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Rozdiel je najlepsie vidiet na Amerike a Rusku. V Amerike bol velmi skoro burzoazny system, zatial co v Rusku presli rovno od feudalizmu ku komunizmu. Ten medzistupen vyrovnavaju doteraz.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Zvláštne položená otázka.
Neviem prečo, ale mám pocit, že autor tejto otázky, je vzorový príklad, ako funguje, či skôr nefunguje naše úžasné školstvo.
Najviac ma zaujalo Dannyho konštatovanie, že čítal som ... bla, bla, bla, ale nerozumiem tomu.
To isté sledujem na odpovediach poraďákov. Tiež majú za sebou absolvovanie tlačenia kalerábov o vykorisťovaní a neskutočnej nespravodlivosti, o neslobode nevoľníkov a stále im nedochádza, kde sú skutočné hodnoty ľudskej spoločnosti.
-------------------------------------
Naviac následne doplnil svoju otázku, či je pôda výrobným prostriedkom.
Áno, aj pôda je výrobným prostriedkom. Patrí medzi tie najzákladnejšie a najdôležitejšie, a pritom jej finančná hodnota je vo výrobnom procese skoro bezpredmetná. V našej kapitalisticko-sociálnej spoločnosti nemá skoro žiadnu hodnotu, ale to len v prípade, ak nerátam jej dotačný výnos.
---------------------------------------
Každý tu má pocit, že vykorisťovanie človeka človekom je prinajmenšom hriech, ale skoro každý by chcel byť vykorisťovaný aspoň za 500 až 1000 € mesačne.
Vidíte v platení niekoho a vo vykorisťovaní niekoho rozdiel ??? Kde je podľa vás hranica medzi platením a vykorisťovaním ???
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Danny778 Pozri príspevok
čítal som aj články o tom na wikipedii ale neviem aký je hlavný rozdiel medzi týmito dvomi systémami?
To je teda témička!!!!! Čo má spoločné s kultúrou, tak to ozaj netuším! Alebo tuším?

Za takú, akú ju považujem, tak v takom duchu si v nej aj dovolím pokračovať.

Základný rozdiel medi medzi feudalizmom a buržoáziou tu bol vysvetlený, aj niektoré zásadné rozdiely medzi feudalizmom a kapitalizmom. A ja pridám jeden z možno sto ďalších rozdielov. A položím Ti tiež jednu otázku. Vieš prečo v stredoveku sa napr. jedna osmina ľudí z feudálneho panstva na seba podobala? Nevieš? Nuž preto, že za feudalizmu existovalo právo "Ius primae noctis" uplatňované zemepánom alebo kňazom. Toto právo bolo až po čase modifikované vykupovaním – poplatkami. Neviem, či to bolo spôsobené láskou panstva k peniazom, alebo obavou, že časť populácie úplne zdegeneruje. Aj keď existuje protichodná teória, teória tzv. "fyziologickej impregnácie". No a v kapitalizme žiadne takéto právo neexistuje.

P.S. Podľa mňa namiesto Wikipédie treba prečítať učebnicu dejepisu pre ôsmakov ZŠ.
1 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

No zakladny problem je v tom, ze porovnavat burzoaziu a feudalizmus je nezmysel. Jedno je spolocenske zriadenie, druhe je spolocenska trieda v inom spolocenskom zriadeni.
5 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Slayer666 Pozri príspevok
No zakladny problem je v tom, ze porovnavat burzoaziu a feudalizmus je nezmysel. Jedno je spolocenske zriadenie, druhe je spolocenska trieda v inom spolocenskom zriadeni.
Presne tak. Ako keby sa pýtal na rozdiely medzi hokejkou a futbalom.
4 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

marjankaj Pozri príspevok
Presne tak. Ako keby sa pýtal na rozdiely medzi hokejkou a futbalom.
Myslím, že v takom prípade by si nemal problém dobre poradiť
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
jar88 Pozri príspevok
Myslím, že v takom prípade by si nemal problém dobre poradiť
To by mala byť skôr tvoja parketa.
1 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
No my ako malé decká sme hrávli s futbalovou loptou a hokejkami hokej.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

marjankaj Pozri príspevok
Presne tak. Ako keby sa pýtal na rozdiely medzi hokejkou a futbalom.
Netvrdila by som, že je to presne tak. Danny sa pýtal presne na toto ..."čítal som AJ články na wikipedii ale neviem presne aký je hlavný rozdiel medzi týmito dvomi pojmami". Z jeho otázky teda nevyplynulo, že chce porovnávať, on chcel len vysvetliť dva pojmy "feudalizmus" a "buržoázia". A toho vysvetlenia sa mu dostalo v príspevku od bettylou. To len kvôli presnosti. Všetky ostatné porovnávania feudalizmu a kapitalizmu, ktoré sme mu ponúkli v príspevkoch, boli nad rámec jeho otázky. Hoci, ak nerozumel prvým dvom pojmom, no, dalo sa očakávať, že nebude doma ani v charakteristikách spoločenských zriadení. Možno.
Naposledy upravil Petra Nová : 26.04.11 at 20:34
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Petra Nová Pozri príspevok
Netvrdila by som, že je to presne tak. Danny sa pýtal presne na toto ..."čítal som AJ články na wikipedii ale neviem presne aký je hlavný rozdiel medzi týmito dvomi pojmami". Z jeho otázky teda nevyplynulo, že chce porovnávať, on chcel len vysvetliť dva pojmy "feudalizmus" a "buržoázia". A toho vysvetlenia sa mu dostalo v príspevku od bettylou. To len kvôli presnosti. Všetky ostatné porovnávania feudalizmu a kapitalizmu, ktoré sme mu ponúkli v príspevkoch, boli nad rámec jeho otázky. Hoci, ak nerozumel prvým dvom pojmom, no, dalo sa očakávať, že nebude doma ani v charakteristikách spoločenských zriadení. Možno.
Veď som mu to povedal "polopatisticky". Keď má v tom hokej

Niekedy je to takto najlepšie.

Ale načo tu budeme diskutovať. Ktovie kde sa stratil zadávateľ.
Naposledy upravil marjankaj : 26.04.11 at 21:24
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

marjankaj Pozri príspevok
Veď som mu to povedal "polopatisticky". Keď má v tom hokej

Niekedy je to takto najlepšie.

Ale načo tu budeme diskutovať. Ktovie kde sa stratil zadávateľ.
Janko, prečo sa na Porade diskutuje? Najčastejšie preto, že sa nám chce, ale aj pre iné.

Mne nechýba zadávateľ, hoci s ním by bolo veselšie. A takéto témy nemožno brať smrteľne vážne. Tým nechcem tvrdiť, že ju Ty tak vážne berieš.
2 0
Pikoška Pikoška

Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

marjankaj Pozri príspevok
Presne tak. Ako keby sa pýtal na rozdiely medzi hokejkou a futbalom.
Alebo šlapkou a pannou.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

marjankaj Pozri príspevok
To by mala byť skôr tvoja parketa.
Ale nie je. Už dávno nehrám hokej a ani jojo.
---------------------------------------------
Ale úplne vážne by ma zaujímalo, prečo sa hovorí pravici pravica a ľavici ľavica.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Pikoška Pozri príspevok
Alebo šlapkou a pannou.
A ty si ešte panna?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať