Zavrieť

Porady

DHM

Chcem zaradiť do DHM majetok v hodnote 33.000 Sk bez DPH. Stačí mi bločik z registračky alebo si mám isť pýtať aj Fa?
Podľa mňa stačí aj bločik, len či nemá niekto iný názor alebo skúsenosti s kontrolou.

tiež sa chcem spýtať: klient, pre ktorého robím, vytvára web stránky a web prezentácie (všetko na PC), multimédia. Kúpil si zostavu: dvd prehrávač, receiver, reproduktory. Myslím si, že do nákladov si to môže dať, ale je tu ten problém, že nemá kanceláriu a klietnov prijíma v byte v obývacej miestnosti /môže sa tváriť ako prijímacia miestnosť). Ako sa pri tomto správa kontrola, ked by to bolo v byte??

dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andrea2304 je offline (nepripojený) Andrea2304

    Andrea2304
    Ak cena tovaru vrátane DPH nie je viac ako 50 tis. , za faktúru sa považuje aj doklad z ERP.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Urcite postacuje doklad z registracnej pokladne. Predpokladam, ze obsahuje samozrejme vsetky nalezitosti. Faktura sa musi vyhotovovat pri dodaniach nad 50.000 myslim...

    Co sa tyka toho, ze nema kancelariu - nikde nie je napisane, ze ju musi mat. Len s vydavkami treba potom dost opatrne, hlavne treba pripadne vediet presvedcit danovakov, ze ta urcita nakupovana vec sluzi na zabezpecenie a udrzanie prijmu z podnikania. Lebo ak si to DVD kupil pre "domacu" potrebu a nebude vediet zdovodnit, ze ho vyuziva na podnikanie, moze byt s tym problem.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ja len dodám , že ak má doma sídlo a využíva priestor na podnikanie , treba to zahlásiť na MÚ odd.podnikateľskej činnosti a platiť aj patričný poplatok . Viem , že veľa SZČO to tak nerobí , ale malo by sa . Môže sa stať , že si to vyžiada aj daňový kontrolór v súvislosti s uplatňovaním výdavkov , ktoré znižujú ZD a taktiež na obhájenie aj toho napr. DVD , lebo skutočne to môže vyzerať , že sa to kúpilo pre účel rodiny a nie podnikateľskej činnosti . Ale to je všetko vec v rovine dokazovania .

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Zita5
    a platiť aj patričný poplatok .
    Prečo by som mala platiť za to, že ušetrím DU náklady, veď nájomné si platím z mojich peňazí?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Tweety
    Prečo by som mala platiť za to, že ušetrím DU náklady, veď nájomné si platím z mojich peňazí?

    Twetty , práve pre to som písala , že veľa podnikateľov to tak nerobí . Už tu o tomto probléme v minulosti prebiehala diskusia či áno , alebo nie . Boli všakovaké reakcie .

    Ale , ak budem mať doma kanceláriu , musím vyčleniť napr. 2 m a za tieto metre platiť daň z nehnuteľnosti ako podnikateľ a nie ako občan . A tu ide o to .

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Zita5
    Twetty , práve pre to som písala , že veľa podnikateľov to tak nerobí . Už tu o tomto probléme v minulosti prebiehala diskusia či áno , alebo nie . Boli všakovaké reakcie .
    Ale , ak budem mať doma kanceláriu , musím vyčleniť napr. 2 m a za tieto metre platiť daň z nehnuteľnosti ako podnikateľ a nie ako občan . A tu ide o to .
    A čo v tom prípade, keď je kancelária roztrúsená po celom dome, všade po skrinkách samé šanóny, prenosný PC môže byť všade, aj v kuchyni atď....

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    dakujem za odpovede. Velmi ma zaujala otázka platenia dane z nehnuteľnosti za priestory bytu.
    ak sa nikto nenahnevá, skúsim zadať anketu, pretože ma veľmi zaujíma, kto a za koľko m2 platí. Idem to zadať "do chlieviku": ostatné dane

    Ak máte čas: http://www.porada.sk/t16717-dao-z-ne...priestory.html
    Naposledy upravil ajacik : 05.01.06 at 14:05 Dôvod: doplnenie

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Tweety
    A čo v tom prípade, keď je kancelária roztrúsená po celom dome, všade po skrinkách samé šanóny, prenosný PC môže byť všade, aj v kuchyni atď....

    Nechcem tu robiť nejaký nátlak , ja som sa zmienila o tom len preto , lebo mám skúsenosti , že to má byť tak , ako som písala v predchádzajúcom príspevku . Zostáva na každom jedincovi , aký postoj k tomu zaujme . Predsa nemôže človek niekoho nahovárať na niečo s čím sa nestotožňuje . Veľa ľudí o tom aj vie a nekoná tak , ako by mal . Ale ja sa ani nedivím tomu , pretože pomaly by chceli aby sme platili daň aj za vzduch , ktorý dýchame a slnko , ktoré nám občas zasvieti .

    Ale príde čas , keď to budú brať vážne , pretože štátu unikajú peniaze v našom prípade obciam . Je rozdiel zaplatiť daň z nehnuteľnosti 300,- Sk a v prípade podnikateľa za využívanie priestoru na podnikateľské účely napr. 1 500,- Sk .

    Napríklad ja mám prevádzku v rodinom dome , kde platíme daň z nehnuteľnosti .... podnikateľská sadzba vo výške 27 500,- Sk ročne .Hoci ma z tejto sumy ide šľak trafiť , ale nepomôžem si .
    Ale, keby som tu bývala a nepodnikala , tak platím príkl. 1200,- Sk možno aj to je veľa . A tu ide hlavne o tie finančné straty o ktoré prichádza náš štát. Teraz som počula , že veľmi v tomto roku idú odhaľovať čierne stavby . Čo myslíš , že kvôli čomu ?
    V roku 1990 keď som začala podnikať tak už na živnostenskom úrade nás na to nahlasovanie upozorňovali a povedali , že kde ma ísť čiže na MÚ - oddelenie podnikateľskej činnosti . No a teraz kašlú na informácie podávané začínajúcim podnikateľom , lebo sú si vedomí toho , že každý má poznať zákony a pritom ich ani naši úradníci dokonale nepoznajú .

    Takže skutočne názor na túto oblasť nemáme rovnaký medzi podnikateľmi . Vieš pokiaľ budem mať doma kanceláriu , kúpim si písací stôl, PC, skrinky na doklady a podobne , tak tým , že tam platím vyšší poplatok na určité metre , ktoré využívam na podnikanie , je skôr prechodnejšie z hľadiska uznania výdavkov pri prípadnej kotrole. Ale , ..... môže to dopadnúť aj tak , že kontrola sa tým ani nebude zapodievať a výdavky bez problému uzná . Aj to je možné očakávať a presviedča ma fakt ten , že aj daniari sa menia a tí noví nemajú ešte až takú prax a znalosť zákonov . Takže to by bolo len dobré pre kontrolovaného daňovníka .

    Ale , Twety už moc filozofujem , že ?
    Naposledy upravil Zita5 : 08.01.06 at 09:55

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Ja mám tiež kanceláriu v rodinnom dome, v ktorom aj byvam. Cele roky som platila aj dan za podnikanie v nehnuteľnosti. Vlani, ked sa zmenil zákon a vydali nové tlačivá na daň z nehnuteľnosti nastal problém, lebo ani celé oddelenie pracovníčok na miestnom úrade, nevedelo tu daň na jednu miestnosť z celého domu vypočítať. Odvtedy teda platím daň z nehnuteľnosti, ako keby som tam nepodnikala.
    A ešte mám otázočku. Podávam nové daňové priznanie aj tento rok, keď som jednu nehnuteľnosť predala, ale ešte mi nejaké zostali z toho istého daň. priznania? Zánik daňovej nehnuteľnosti som samozrejme vlani odovzdala. Pokladá sa to za zmenu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.