Zavrieť

Porady

Porušovanie práv nájomníkov. Prosím o radu.

Pekný deň,
mám prenajatý bytový priestor v rodinnom dome na bývanie a mám samostatný vchod a prenajímateľka nebýva v tomto dome, ale ho celý prenajímajú. Chodí do bytu bez ohlásenia a bez klopania, narúša naše súkromie a nejedná sa nikdy o žiadny núdzový stav. Robí si, čo chce. Odkedy nám byt prenajala, zobrala si odtiaľto už luster, obraz a zopár iných vecí. Chcem sa opýtať, ako mám postupovať, keď nechcem, aby tu takto neoprávnene chodila, lebo mi to vyslovene vadí, ako narúša moje súkromie.

Vopred ďakujem za odpovede...
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Vymeň si zámok...veď predsa máš nájomnú zmluvu ???
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Peťo K. Peťo K.

Peťo K. je offline (nepripojený) Peťo K.

Mám nájomnú zmluvu...
0 0
Peťo K. Peťo K.

Peťo K. je offline (nepripojený) Peťo K.

Nemôžem žiadať zľavu z nájomného? Lebo platíme 250 eur a keď tu tak chodia, tak to vôbec nie je normálne za také peniaze...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

A v nej nejaká zmienka o možnosti, že bude si predmet nájmu, byt kontrolovať????a za akých podmienok???
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ťažko povedať, či ti zľavu dá.....ako máš v nájomnej zmluve ošetrený prenájom, jeho úpravu ???
0 0
Peťo K. Peťo K.

Peťo K. je offline (nepripojený) Peťo K.

nie, nič také... platia teda skutočnosti uvedené v zákone... keby to robila len prenajímateľka, ale tu chodia aj tretie osoby - jej mama a rodina...
0 0
Peťo K. Peťo K.

Peťo K. je offline (nepripojený) Peťo K.

úpravu nemám nijako spomentutú v zmluve... je to obyčajná zmluva na jednu stranu, kde sú len základné veci... nič o zmene nájmu...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Postraš ju, že dáš výpoveď.....nič iné ti neostáva...okrem výmeny kľúča....alebo zaklam, že ti niečo zmizlo....ale to si musíš byť istý, že tam niekto od nich bol....
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Peťo K. Pozri príspevok
úpravu nemám nijako spomentutú v zmluve... je to obyčajná zmluva na jednu stranu, kde sú len základné veci... nič o zmene nájmu...
Dôrazne a jednoznačne jej povedz, že takéto jednanie sa ti nepáči a žiadaš, aby návštevy vopred ohlásila, alebo chodila do bytu len vtedy, keď jej to dovolíš. Ak si doma, zamykaj sa.

Buď to pochopí, alebo ukončíte nájomnú zmluvu a pôjdeš inde.
0 0
Peťo K. Peťo K.

Peťo K. je offline (nepripojený) Peťo K.

Som si istý, lebo zamkli aj izbu v byte, ktorú nevyužívame a bola otvorená. A stiahli aj okenicu v tej izbe.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ja by som dala vypoved.

To ked tam chodia bez tvojho vedomia, to chodia pouzivat aj "tvoje" WC a ine veci? A potom ti spravi na konci roka spravit vyuctovanie za spotrebu energii?

Ak ti tam chodia len tak, a aj tretie osoby, to si mohol ist byvat na hlavnu stanicu. Tam je tiez rovnaky prechod ludi. A je to zadarmo
0 0
Peťo K. Peťo K.

Peťo K. je offline (nepripojený) Peťo K.

Chobot Pozri príspevok
Dôrazne a jednoznačne jej povedz, že takéto jednanie sa ti nepáči a žiadaš, aby návštevy vopred ohlásila, alebo chodila do bytu len vtedy, keď jej to dovolíš. Ak si doma, zamykaj sa.

Buď to pochopí, alebo ukončíte nájomnú zmluvu a pôjdeš inde.
Toto som jej už povedal a nič. Stále robí to isté.
0 0
Peťo K. Peťo K.

Peťo K. je offline (nepripojený) Peťo K.

zk24 Pozri príspevok
Ja by som dala vypoved.

To ked tam chodia bez tvojho vedomia, to chodia pouzivat aj "tvoje" WC a ine veci? A potom ti spravi na konci roka spravit vyuctovanie za spotrebu energii?

Ak ti tam chodia len tak, a aj tretie osoby, to si mohol ist byvat na hlavnu stanicu. Tam je tiez rovnaky prechod ludi. A je to zadarmo
Energie mame v cene a neda sa to rozratat na izby, kedze dom je rozdeleny na tri casti, prisom kazda ma samostatny vchod, ale nie su nikde merace, takze to sa neda dokazat, kolko spotrebujeme. Ale chodi ku nam a berie si veci, ktore nam tu predtym nechala. Ako dnes napriklad vedro na umyvanie podlahy. Len tak si ho vzala.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

V akom je to meste? Myslis ze za 250 € nenajdes lepsi podnajom?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Peťo K. Pozri príspevok
Energie mame v cene a neda sa to rozratat na izby, kedze dom je rozdeleny na tri casti, prisom kazda ma samostatny vchod, ale nie su nikde merace, takze to sa neda dokazat, kolko spotrebujeme. Ale chodi ku nam a berie si veci, ktore nam tu predtym nechala. Ako dnes napriklad vedro na umyvanie podlahy. Len tak si ho vzala.
Jej správanie asi nezmeníš, nehnuteľnosť parí jej (myslím tým, že ani majiteľa nehnuteľnosti nezmeníš), tak ti zostáva len nájsť si nový nájom.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Chobot Pozri príspevok
Jej správanie asi nezmeníš, nehnuteľnosť parí jej (myslím tým, že ani majiteľa nehnuteľnosti nezmeníš), tak ti zostáva len nájsť si nový nájom.
nemyslim si ze mas pravdu ...

Práva a povinnosti z nájmu bytu
§ 687


(1) Prenajímateľ je povinný odovzdať nájomcovi byt v stave spôsobilom na riadne užívanie a zabezpečiť nájomcovi plný a nerušený výkon práv spojených s užívaním bytu.


dokonca OZ presne specifikuje, ze v prenajimatel moze pri zmene nájomcu obťazovat počas obhliadky s novym najomcom, ktoru je stary najomca povinny strpiet len v nevyhnutnej miere ...

takze vymenit zamky a majitela viac do bytu nevpustit, nema pravo kedykolvek vstupovat do bytu a cokolvek z neho brat, preto OZ stanovuje že súcastou najomnej zmluvy by mal byť aj súpis hnuteľných vecí v byte.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

bubkoch Pozri príspevok
nemyslim si ze mas pravdu ...

Práva a povinnosti z nájmu bytu
§ 687


(1) Prenajímateľ je povinný odovzdať nájomcovi byt v stave spôsobilom na riadne užívanie a zabezpečiť nájomcovi plný a nerušený výkon práv spojených s užívaním bytu.


dokonca OZ presne specifikuje, ze v prenajimatel moze pri zmene nájomcu obťazovat počas obhliadky s novym najomcom, ktoru je stary najomca povinny strpiet len v nevyhnutnej miere ...

takze vymenit zamky a majitela viac do bytu nevpustit, nema pravo kedykolvek vstupovat do bytu a cokolvek z neho brat, preto OZ stanovuje že súcastou najomnej zmluvy by mal byť aj súpis hnuteľných vecí v byte.
To je možné, ale dospeje to do štádia, že prenajímateľ vypovie zmluvu.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Prenajímateľ môže vypovedať zmluvu len z dôvodov v § 711. Prenajímateľ by ani nemal ako zdôvodniť, že zistil výmenu zámku, musel by priznať, že porušuje ústavu:

Čl.21

(1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.
3 0
Peťo K. Peťo K.

Peťo K. je offline (nepripojený) Peťo K.

Ďakujem krásne za rady, poradil som sa s právnikom a keďže som ju už ústne upozornil a nepomohlo, zajtra jej posielam doporučene upozornenie a keď príde, mením zámok.
0 0
Peťo K. Peťo K.

Peťo K. je offline (nepripojený) Peťo K.

zk24 Pozri príspevok
V akom je to meste? Myslis ze za 250 € nenajdes lepsi podnajom?
V Bratislave to je, ale tak sme dvaja a chceme samostatne byvanie za taku sumu. Nechceme spolubyvajucich.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať