Zavrieť

Porady

Školenie stomatológov-zníženie základu dane

Od 1.1.2011 si nemôžu zdravotníci /napr. zubný lekár/ znížiť základ dane na špecializačné vzdelávanie. Týka sa to aj bežných pobytových školení v zahraničí alebo na Slovensku ? Dúfam, že nie. Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Beáta178 je offline (nepripojený) Beáta178

    Beáta178
    Ahojte, tak som to konečne zistila. Výdavky daňovníka s príjmami podľa § 6 odst. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste ako je miesto v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v inom mieste. Ak ide o výdavky súvisiace s činnosťou stomatológa možno ich po splnení vyššie uvedených podmienok uplatniť do daňových výdavkov.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Mila123 Pozri príspevok
    týka sa to tých, kt. dosahujú príjem podľa § 5 daň. zákona, tuším to bola odp. položka ( § 11) zo základu dane.....

    To bolo asi toto

    § 5 ods. 8
    vypúšťa sa druhá veta
    Vypustenie možnosti zníženia základu dane zo závislej činnosti zamestnancov, ktorí vykonávajú zdravotnícke povolanie lekára, zubného lekára, sestry alebo pôrodnej asistentky (zdravotníckych pracovníkov), o úhrady za ďalšie vzdelávanie preukázateľne zaplatené v príslušnom zdaňovacom období.

    § 5
    vypúšťa sa odsek 9
    V súvislosti so zrušením možnosti zníženia základu dane zo závislej činnosti zdravotníckych pracovníkov o úhrady za ďalšie vzdelávanie preukázateľne zaplatené v príslušnom zdaňovacom období sa vypúšťa súvisiaca povinnosť zvýšiť základ dane v prípade nedodržania podmienok
    ďalšieho vzdelávania.

    Pre zadávateľku :
    Na stomatológa SZČO platí §6 a k nemu patriace výdavky podľa §19

    Minna je offline (nepripojený) Minna

    Minna
    Aj ja veľmi pekne prosím o odpoveď na túto otázku, minulý rok som zubnému lekárovi účtovala všetky úhrady za jedno prípadne dvojdňové školenia na Slovensku ako VOZD - réžia (v JÚ), od 01.01.2011 to už teda nie je možné, už to bude len VNZD?

    Ďakujem.

    Minna je offline (nepripojený) Minna

    Minna
    Prosím, nájde sa niekto, kto účtuje stomatológa a vie odpoveď na vyššie položenú otázku?

    Beáta178 je offline (nepripojený) Beáta178

    Beáta178
    Ahojte, tak som to konečne zistila. Výdavky daňovníka s príjmami podľa § 6 odst. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste ako je miesto v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v inom mieste. Ak ide o výdavky súvisiace s činnosťou stomatológa možno ich po splnení vyššie uvedených podmienok uplatniť do daňových výdavkov.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Beáta178 Pozri príspevok
    Od 1.1.2011 si nemôžu zdravotníci /napr. zubný lekár/ znížiť základ dane na špecializačné vzdelávanie. Týka sa to aj bežných pobytových školení v zahraničí alebo na Slovensku ? Dúfam, že nie. Ďakujem za radu.
    týka sa to tých, kt. dosahujú príjem podľa § 5 daň. zákona, tuším to bola odp. položka ( § 11) zo základu dane.....

    Beáta178 je offline (nepripojený) Beáta178

    Beáta178
    Mňa zaujímali SZČO, konkrétne stomatológ § 6./. Samozrejme podľa ô 5./ napr. zamestnanci majú nárok na vyúčtovanie a preplatenie služobnej cesty na ktorú ju vyšle zamestnávateľ. Neviem ale prečo spomínaš § 11./ odpočitateľné položky, to s tým nemá nič spoločné. Napr. aj vreckové, ktoré sa v minulosti mohlo pri služobnej ceste vyplatiť až do výšky 40% sa od 1.1.2011 musí zdaniť. Takže ja ho už vôbec nedávam, lebo je to výdaj-príjem. Načo si robiť robotu navyše.

    Beáta178 je offline (nepripojený) Beáta178

    Beáta178
    Áno to beriem, ale to sa týka ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, ale mňa zaujímali služobné cesty "školenia" a to je ako píšeš § 19./ daňové výdavky, ktoré si môžu uplatniť. Podľa mňa je to už jasné. Díky za ohlasy.

    Školenie stomatológov-zníženie základu dane

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.