Zavrieť

Porady

zaradenia auta s nízkou obstarávacou cenou

Pekne prosím, ak firma / má povinnosť auditu/ kúpila ojazdený automobil s obstarávacou cenou 400€...musím to zaradiť do majetku a odpisovať?
Vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    blondy je offline (nepripojený) blondy

    iwa blondy
    Splňa takéto auto jednu funkciu dlhodobého majetku a to je doba použiteľnosti - viac ako jeden rok, t.j. nemal by byť v krátkodobom majetku aj keď cena je do 1700€. V internej smernici si ustanov, že v takomto prípade bude majetok zaradený ako dlhodobý, a odpisovaný ako "ostatný majetok" 029, počas doby viac ako 1 rok napr na 24 mesiacov. V tomto prípade by sa účtovné odpisy rovnali daňovým.
    Ak určíte že doba použiteľnosti toho auta je najviac jeden rok, naúčtuješ to priamo do nákladov.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    plavčík Pozri príspevok
    Tak som sa rozhodla....dám to do majetku!
    Len akosi odpisovať to 4 roky sa mi nezdá, lebo je to straé auto a toľko asi ani nevydrží. Čo s tým?
    ale veď nikde nie je napísané, že musíš odpisovať 4 roky - kľudne to môže byť napr. 14 mesiacov.... Daňové odpisy sa v tomto prípade budú rovnať účtovným.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Myslim, ze auto v hodnote 400 Eur ani realne nebude mat dlhsiu dobu pouzitelnosti ako 1 rok . Snad po prvu STK...

    plavčík je offline (nepripojený) plavčík

    človek s dušou plavčík
    blondy Pozri príspevok
    Splňa takéto auto jednu funkciu dlhodobého majetku a to je doba použiteľnosti - viac ako jeden rok, t.j. nemal by byť v krátkodobom majetku aj keď cena je do 1700€. V internej smernici si ustanov, že v takomto prípade bude majetok zaradený ako dlhodobý, a odpisovaný ako "ostatný majetok" 029, počas doby viac ako 1 rok napr na 24 mesiacov. V tomto prípade by sa účtovné odpisy rovnali daňovým.
    Ak určíte že doba použiteľnosti toho auta je najviac jeden rok, naúčtuješ to priamo do nákladov.


    a účet 029 nelatí iba pre rekultivácie a podobne?

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    Nandrolon Pozri príspevok
    ... zaujímalo by ma, ako by pán Blondy účtoval:

    elektronické váhy .... cca 1200 eur/ks
    chladiarina ........... cca 1500 eur/ks
    počítače ............ cca 700 eur/ks
    notebooky........... cca 1000 eur/ks

    ..... ak by si mal robiť toľko výnimiek tak vnútropodniková smernica by mala 500 strán a pri veľkej obchodnej firme /cca 100 prevádzok/ by si si za chvíľu hodil mašľu......


    ... k zvýraznenému....-prečo by mala mať vnútropod.smernica 500 strán? Určím si jednou-dvoma vetami,že účtovná jednotka si určuje dolnú hranicu OC, od ktorej bude hmotný majetok považovať za dlhodobý, napr. 500 eur, zaradí a odpisuje... a žiadnu "mašľu" mi netreba. Na to predsa vnútropodnikové smernice slúžia a preto to zákon dovoľuje.... osobne si neviem auto predstaviť v zásobách ale skôr v DHM.
    Ale je to na účtovnej jednotke.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    misomiso Pozri príspevok
    Myslim, ze auto v hodnote 400 Eur ani realne nebude mat dlhsiu dobu pouzitelnosti ako 1 rok . Snad po prvu STK...
    ... toto môže platiť i pre auto s obstarávacou cenou 1701 € a predsa sa musí odpisovať

    plavčík Pozri príspevok
    a účet 029 nelatí iba pre rekultivácie a podobne?
    Platí. Vhodnejšie je analytika v rámci 022, resp. samostatný syntetický účet 028...

    plavčík je offline (nepripojený) plavčík

    človek s dušou plavčík
    Tak som sa rozhodla....dám to do majetku!
    Len akosi odpisovať to 4 roky sa mi nezdá, lebo je to straé auto a toľko asi ani nevydrží. Čo s tým?

    blondy je offline (nepripojený) blondy

    iwa blondy
    Stefan2005 Pozri príspevok
    ... toto môže platiť i pre auto s obstarávacou cenou 1701 € a predsa sa musí odpisovať



    Platí. Vhodnejšie je analytika v rámci 022, resp. samostatný syntetický účet 028...
    účet 028 ja v účtovnej osnove už teda nevidím. buď analyticky rozlíšiť na 022 alebo použiť účet 029 - ostatný dlhod.hm.maj

    blondy je offline (nepripojený) blondy

    iwa blondy
    Nandrolon Pozri príspevok
    ... zaujímalo by ma, ako by pán Blondy účtoval:

    elektronické váhy .... cca 1200 eur/ks
    chladiarina ........... cca 1500 eur/ks
    počítače ............ cca 700 eur/ks
    notebooky........... cca 1000 eur/ks

    ..... ak by si mal robiť toľko výnimiek tak vnútropodniková smernica by mala 500 strán a pri veľkej obchodnej firme /cca 100 prevádzok/ by si si za chvíľu hodil mašľu......
    500 stranová smernica môže byť alebo nemusí... Všetko záleží od účtovnej jednotky, ako si to tam napíše.. V smernici môže byť predsa napr. uvedený len jedna výnimka, ktorá by platila pre automobily s obstarávacou cenou nižšou ako 1700€. Mať automobil evidovaný v krátkodobom majetku, alebo ako dlhodobý, je na posúdení firmy.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    blondy Pozri príspevok
    účet 028 ja v účtovnej osnove už teda nevidím. buď analyticky rozlíšiť na 022 alebo použiť účet 029 - ostatný dlhod.hm.maj
    nie je to celkom tak; účtovná osnova nie je dogma - preto sa koniec koncom nazýva rámcová - nič nebráni vytvoreniu ďalšieho syntetického účtu v rámci dlhodobého majetku

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    môže to ísť normálne do spotreby tak ako účtuješ zariadenie do 1500 eur, napr. tlačiareň, a evidoval by som to v analytickej evidencii....

    Dalo by sa to aj zaradiť do majetku, pokiaľ by tento osobitný neštandardný prípad riešila vnútropodniková smernica ako výnimku...

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    aj majetok s dobou použiteľnosti nad 1 rok a s cenou nižšou ako 1700 eur môže byť vnútropodnikovou smernicou kvalifikovaný ako drboný majetok !!!!!!!!

    ALEBO VYŠIEL NEJAKÝ NOVÝ PREDPIS O KTOROM NEVIEM ?

    - výnimku, kde MUSí byť majetok zaradený do dlhodobého majetku majú iba nehnuteľnosti /budova, prípojky, stavby atď./ a pozemky !

    o inom neviem.....

    ps: to čo by malo byť ma nezaujíma, dôležité je to, čo "môže" a čo "nemôže".
    dúfam že to tu niekto objasní...

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    ... zaujímalo by ma, ako by pán Blondy účtoval:

    elektronické váhy .... cca 1200 eur/ks
    chladiarina ........... cca 1500 eur/ks
    počítače ............ cca 700 eur/ks
    notebooky........... cca 1000 eur/ks

    ..... ak by si mal robiť toľko výnimiek tak vnútropodniková smernica by mala 500 strán a pri veľkej obchodnej firme /cca 100 prevádzok/ by si si za chvíľu hodil mašľu......

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    Lenka1979 Pozri príspevok
    [/B]

    ... k zvýraznenému....-prečo by mala mať vnútropod.smernica 500 strán? Určím si jednou-dvoma vetami,že účtovná jednotka si určuje dolnú hranicu OC, od ktorej bude hmotný majetok považovať za dlhodobý, napr. 500 eur, zaradí a odpisuje... a žiadnu "mašľu" mi netreba. Na to predsa vnútropodnikové smernice slúžia a preto to zákon dovoľuje.... osobne si neviem auto predstaviť v zásobách ale skôr v DHM.
    Ale je to na účtovnej jednotke.
    ak by si účtovná jednotka dala takto nízku hranicu, tak to potom zrušme všetky zákony a vráťme sa 100 rokov za opicami....

    Prečo by som si mal sám sebe dávať hranicu 500 eur, keď zákon DOVOĽUJE až 1700,00 eur dať do nákladov ???????????????

    ps: nehovorím o úzko špecifických prípadoch, kedy je to pre firmu výhodnejšie, ale nevidím dôvod aby som ešte išiel NAD RáMEC zákona...

    v našej smernici máme od 0-250,00 eur do spotreby bez povinnosti evidencie
    250,01 - 1700,00 do spotreby + analytická evidencia
    1700,01 eur a viac - dlhodobý hmotný majetok
    + ešte nehmotný to už nejdem rozpisovať...
    - potom máme ešte konkrétne 3 prípady, ktoré sú špecifikované osobitne v smernici aj s inventárnymi číslami, kde sa odpisuje ináč ako v ostatnom účtovnom pláne...

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    Stefan2005 Pozri príspevok
    ... toto môže platiť i pre auto s obstarávacou cenou 1701 € a predsa sa musí odpisovať



    Platí. Vhodnejšie je analytika v rámci 022, resp. samostatný syntetický účet 028...
    ale veď presne na toto je zákon o dani z príjmov, aby sme sa tu nemuseli dohadovať o takýchto veciach.

    to potom kúpim notebook za 300 eur, dám ho do nákladov, ale pýtam sa: "Prečo??? Keď notebook za 2500 eur musím odpisovať?"
    Sám si odpovedám: "Preto, lebo toto rieši zákon o dani z príjmov, ktorý určuje finančnú hranicu 1700 eur..."

    - a takto to je so všetkým..

    Mal som starého favorita v evidencii za 50 KORÚN SLOVENSKÝCH a nikto vrátane audítora s tým nemal problém, žiadny zákon nebol porušený, používal za asi 5 rokov.
    - áno, odborník by povedal: Mal si tých 50 Sk odpisovať 5 rokov, lenže: Ja som si myslel že bude slúžiť 2 týždne, to že vydržal 5 rokov nie je trestné, prípadne NECH ZAVRú FAVORIT že nemal toľko vydržať :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) ))))))))))))))))))))))))))))))

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    Blondy: v čom je iný automobil ako drahá chladnička?
    v čom je iný automobil ako drahý počítač?
    v čom je iný automobil ako vysokozdvižný vozík?

    - hovorím, ak to nutne netreba, napr. že viem že prevádzku za 2 roky zruším, tak urobím výnimku, dám do odpisového plánu a uvediem to v smernici... to je iný - špecifický prípad, ale ak takto počleníte majetok /prečo iba autá, rozdeľme teda všetko/... tak za 10 rokov nebudete vedieť ako čo zaradiť aby išli správne účtovné a daňové odpisy a do toho sa ešte za 10 rokov zmenia 12 krát zákony, bude z toho jeden guláš, ale je to vaša vec...

    ps: ak by mal automobil jednoznačne patriť do dlhodobého majetku bez ohľadu na obstarávaciu cenu, bolo by to jednoznačné uvedené v zákone, rovnako ako pozemok, budova, ak to tam nie je, je ho možné dať priamo do nákladov a za TÝM SI STOJÍM., ak ho tam zabudli uviesť /čo nepredpokladám/ potom je diera v zákone a ja mám možnosť ho dať do nákladov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.