Zavrieť

Porady

chýbajúci doklad v JÚ

Ahojte milí poradáci, dlho som premýšlala kam túto otázku zaradiť. Dňa 17.12.2005 SZČO kúpil počítač za 18.000,00 s dph. Faktúra mu bola vystavená, ale predávajúci nevystavil doklad o úhrade. Slúbil , že doklad o úhrade pošle poštou, no po neustálom vyvolávaní a slubovaní sme do dnešného dňa nedostali od predávajúceho VPD. Nemáte niekdo takúto skúsenosť , ako postupovať a ako ho donútiť vystaviť doklad o úhrade? Za každú radu budem vdačná.
Usporiadat
porfin porfin

porfin je offline (nepripojený) porfin

Chcem sa opýtať, tú úhradu si zaplatila v hotovosti??? Asi áno, ale potom je to fakt problém keď ste odišli bez bločku. Tu by som odporúčala návštevu predávajúceho a trvala na jeho vystavení.Prípadne mu pohrozila daňákmi...
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Tiež som premýšlala mu poslať doporučený list, že ak do určitého dňa nepošle VPD, tak ho budeme hlásiť na príslušnom daňovom úrade. Myslíš, že by to pomôhlo? SZČO dôveryhodná osoba pri kúpe počítača nemal pri sebe a s pamäti nepoznal svoje IČO, DIČ, tak sa dohodli, že mu VPD pošle poštou.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
domacnost
Tiež som premýšlala mu poslať doporučený list, že ak do určitého dňa nepošle VPD, tak ho budeme hlásiť na príslušnom daňovom úrade. Myslíš, že by to pomôhlo? SZČO dôveryhodná osoba pri kúpe počítača nemal pri sebe a s pamäti nepoznal svoje IČO, DIČ, tak sa dohodli, že mu VPD pošle poštou.
Ale ak si žiadala VPD - ten ti skutočne nemohol dať, len PPD - veď on tie peniaze prijal.
Skús napísať list na DÚ, nepošli ho, len choď s jedným exemplárom listu na vedomie predajcu, nech ti podpíše, že ho prevzal na kópii. Možno sa zobudí, nenechaj sa odpinkať!
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Nevedel svoje IČO a DIČ? Ak máš faktúru, tak myslím, že takéto základné údaje tam mali byť. To sa ešte môžeš dožiť prekvapenia, že ani nie je platiteľ DPH. Trocha riskatné odovzdanie peňazí, ale stáva sa. Pokračovanie môže byť zaujímavé aj pri uplatnení záruky!
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

ondrejvla
Ale ak si žiadala VPD - ten ti skutočne nemohol dať, len PPD - veď on tie peniaze prijal.
Skús napísať list na DÚ, nepošli ho, len choď s jedným exemplárom listu na vedomie predajcu, nech ti podpíše, že ho prevzal na kópii. Možno sa zobudí, nenechaj sa odpinkať!
Áno pre mňa je to VPD a pre neho PPD. Problém je v tom, že predávajúci je od kupujúceho vzdialený 220 km. Dnes mu chce SZČO volať nech hned vystaví PPD ,odfaxuje a originál nech okamžite pošle poštou. No uvidíme či sa pohne ak nie tak potom sa bude musieť osobne za ním vybrať a už aj so spomínaným listom adresovaným na DÚ. Poradíte mi čo by som tam všetko nemala zabudnúť zahrnúť do takéhoto listu?
0 0
Pampie Pampie

Pampie je offline (nepripojený) Pampie

I ja mám podobný problém. Jeden môj klient zaplatil právničke za poskytnuté služby v hotovosti (predtým mu vystavila faktúru) a zabudol si zobrať príjmový doklad. Keď tam potom volal tej pani, čo si od neho peniaze zobrala, tak ta namiesto toho, aby mu povedala, že hneď mu ho pošle povedala, že povie tej právničke. Potom volal i tej právničke a tá zas povedala, že ona žiadny doklad nemá a že sa opýta účtovníčky. A to bolo niekedy v decembri a do dnešného dňa sa nič neudialo. Najhoršie na tom všetkom je, že on má s ňou celkom dobré vzťahy a nechce si to u nej pokaziť tak už jej ani radšej nevolá. Mám podozrenie, že to bol taký čierny obchod zo strany právničky a klient je teraz bez dokladu a ja v koncoch lebo pochybujem, že by pre kontrolu postačovalo nejaké čestné prehlásenie. Nevie niekto ešte nejaký iný spôsob ako buď dostať alebo nahradiť ten chýbajúci doklad? Za každú radu budem veľmi vďačná.
0 0
učtovníčka učtovníčka

učtovníčka je offline (nepripojený) učtovníčka

Ja by som asi išla s mojim výdavkovým dokladom vypísaným kompletne a požiadala o potvrdenie od preberajúcej osoby. Navyše by som zobrala aj vypísaný prijmový doklad a povedala, že nakoľko viem ako sú preťažení a chcem im uľahčiť prácu tak prosím len podpis a pečiatku. Niekedy pomôže trochu sa "ponížiť" a vyzdvihnúť ich nenahraditeľnosť. Keď sa Ťa budú chcieť zbaviť tak to urobia ako im " to podsunieš". Držím palce.
0 0
Pampie Pampie

Pampie je offline (nepripojený) Pampie

Ďakujem za rýchlu odpoveď. Je to celkom dobrý nápad tak to asi vyskúšam. Možno to zaberie.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Pampie
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Je to celkom dobrý nápad tak to asi vyskúšam. Možno to zaberie.
Poďakovala si za rýchlu odpoveď, to je dobre. osobne si neviem predstaviť, že by som od niekoho nasilu ťahal doklad o zaplatení faktúry.

Urob to takto:

Na hrubú dieru hrubá záplata:
Podľa zákona o dani z príjmu sú príjmy z predaja hnuteľného majetku, ktorý nebol používaný na podnikanie oslobodené od dane. Na základe tejto skutočnosti môžeš tvoj PC kúpiť od hocijakej fyzickej osoby, ktorá nie je podnikateľom na základe kúpnej zmluvy. Ak si platiteľ DPH odpočet si uplatnila, tam ti škoda nevznikla. Škodu z titulu neexistencie dokladu na dańový výdavok si nahraď kúpnou zmluvou na čokoľvek v hodnote, aby si si nahradila ujmu.

Iná alternatíva.
Na hrubú dieru fajnová záplata.
Zaraď počítač ako investičný majetok odpisovaný (môžeš aj keď je cena menšia 30.000) a počítač odpisuj rovnomerne 4 roky. K odpisovaniu nepotrebuješ mať faktúru uhradenú, stačí, že si vlastníkom PC. Faktúru uhraď výdavkovým dokladom bez potvrdenky od dodávateľa.

apo
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
apo
Poďakovala si za rýchlu odpoveď, to je dobre. osobne si neviem predstaviť, že by som od niekoho nasilu ťahal doklad o zaplatení faktúry.

Urob to takto:

Na hrubú dieru hrubá záplata:
Podľa zákona o dani z príjmu sú príjmy z predaja hnuteľného majetku, ktorý nebol používaný na podnikanie oslobodené od dane. Na základe tejto skutočnosti môžeš tvoj PC kúpiť od hocijakej fyzickej osoby, ktorá nie je podnikateľom na základe kúpnej zmluvy. Ak si platiteľ DPH odpočet si uplatnila, tam ti škoda nevznikla. Škodu z titulu neexistencie dokladu na dańový výdavok si nahraď kúpnou zmluvou na čokoľvek v hodnote, aby si si nahradila ujmu.

Iná alternatíva.
Na hrubú dieru fajnová záplata.
Zaraď počítač ako investičný majetok odpisovaný (môžeš aj keď je cena menšia 30.000) a počítač odpisuj rovnomerne 4 roky. K odpisovaniu nepotrebuješ mať faktúru uhradenú, stačí, že si vlastníkom PC. Faktúru uhraď výdavkovým dokladom bez potvrdenky od dodávateľa.

apo
Ale pampie ďakovala za odpoveď na iný príspevok- príspevok č.8 .
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Aj ja som nadšený keď dostanem radu od poraďákov. Príspekok č. 8 je úplne OK, len žiaľ slušní podnikatelia sa musia niekedy aj ponížiť. Ja som dal aj iné dve alternatívy ku ktorým je ale nutné trochu odvahy, alebo keď ani poníženie nepomohlo, že stále nie je nič stratené.

apo
0 0
matoga matoga

matoga je offline (nepripojený) matoga

Mám podobný problém s chýbajúcim dokladom. Faktúra od Orange existuje avšak nie je (ten kto vyplácal faktúru od Orange doklad nemá) doklad o úhrade. Ak by sa neuhradila faktúra od Orange tak Vám vypnú mobil. Ja však mám faktúry 8,9/07, ktoré nie sú uhradené (nie je doklad) a ani mobil nevypli. T.zn., že faktúry sa uhradili a ten kto ich uhradil nemá doklad o úhrade.
Ide o s.r.o. - ako nahradiť neexistujúci, ale evidentný doklad (keďže boli uhradené fa od Orange). Ak niekto riešil podobný problém, či by nebol taký láskavý - prosím podeliť sa o riešenie. Ďakujem
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
matoga Pozri príspevok
Mám podobný problém s chýbajúcim dokladom. Faktúra od Orange existuje avšak nie je (ten kto vyplácal faktúru od Orange doklad nemá) doklad o úhrade. Ak by sa neuhradila faktúra od Orange tak Vám vypnú mobil. Ja však mám faktúry 8,9/07, ktoré nie sú uhradené (nie je doklad) a ani mobil nevypli. T.zn., že faktúry sa uhradili a ten kto ich uhradil nemá doklad o úhrade.
Ide o s.r.o. - ako nahradiť neexistujúci, ale evidentný doklad (keďže boli uhradené fa od Orange). Ak niekto riešil podobný problém, či by nebol taký láskavý - prosím podeliť sa o riešenie. Ďakujem

Orange vystavuje potvrdenie o platbách, či ich daňový úrad pri kontrole akceptuje, s tým nemám praktickú skúsenosť. Za pokus to stojí. Keď dostaneme fa od Orange, je tam aj informácia o stave účtu, kde sú uvedené jednotlivé fa aj s úhradami. To by tiež mohlo pri príp. kontrole možno pomôcť.

Alebo na základe potvrdenie o platbách, dať túto úhradu ako VNZD, aby nám to neviselo ako neuhradené...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Orange by mal mať originál dokladu o úhrade, treba si vypítať opis toho dokladu.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
smith Pozri príspevok
Orange by mal mať originál dokladu o úhrade, treba si vypítať opis toho dokladu.

Priznám sa, že neviem ako to je teraz, ale pred cca 2 rokmi sme riešili podobný prípad a vtedy mi Orange nedal opis dokladu, ale len prehľad platieb.
0 0
matoga matoga

matoga je offline (nepripojený) matoga

To znamená, že do pokladne ako VPD plus Informáciu o stave účtu od Orange by malo stačiť - bol by som rád aby bol výdavok ako VZZD.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Mne tiež chýbali doklady od orangu a fa boli uhradené, tak SZČO chodil do orangu aby mu vystavili kopie asi po desiatom raze som sa dočkala.
Teraz sa zas vyskytol ďalší problém, stále mám ako neuhradenú faktúru prijatú od unicef, ked som tam volala, tak mi najskôr povedala, že bola uhradená, potom ma prepojili na jednu pani, ta povedala, že je to nejaké divné, že nech zavolám neskôr ked tam bude účtovníčka. Potom zistili, že uhradená nebola ale k ich fa bola priradená iná platba, tak som sa pýtala čo s tým, ale szčo tvrdí že ju hradil, doklad nemám, tak tiež by som bola rada, keby mi tam nevisela ako neuhradená, nedalo by sa to uhradiť ako VNZD bez ich dokladu, len ja by som vystavila VPD?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Pru Pozri príspevok
Mne tiež chýbali doklady od orangu a fa boli uhradené, tak SZČO chodil do orangu aby mu vystavili kopie asi po desiatom raze som sa dočkala.
Teraz sa zas vyskytol ďalší problém, stále mám ako neuhradenú faktúru prijatú od unicef, ked som tam volala, tak mi najskôr povedala, že bola uhradená, potom ma prepojili na jednu pani, ta povedala, že je to nejaké divné, že nech zavolám neskôr ked tam bude účtovníčka. Potom zistili, že uhradená nebola ale k ich fa bola priradená iná platba, tak som sa pýtala čo s tým, ale szčo tvrdí že ju hradil, doklad nemám, tak tiež by som bola rada, keby mi tam nevisela ako neuhradená, nedalo by sa to uhradiť ako VNZD bez ich dokladu, len ja by som vystavila VPD?
Platba ku ktorej nie sú všetky doklady, sa vždy dá zaúčtovať ako VNZD. Je na daňovníkovi, aby preukázal opodstatnenosť výdavku, ktorý je zaúčtovaný ako VOZD.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Pri zaúčtovaní faktúry bola odpočítaná dph, je zaúčtovaná ako výdaj za tovar, teraz keď by som dala ako VNZD a priložím svoj výdavkový by to malo stačiť? Keď sa inak nebude dať. Nemala som taký prípad, tak neviem, čo s tou dph, či bolo správne, že bola odpočítaná, dúfam, že áno.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Pru Pozri príspevok
Pri zaúčtovaní faktúry bola odpočítaná dph, je zaúčtovaná ako výdaj za tovar, teraz keď by som dala ako VNZD a priložím svoj výdavkový by to malo stačiť? Keď sa inak nebude dať. Nemala som taký prípad, tak neviem, čo s tou dph, či bolo správne, že bola odpočítaná, dúfam, že áno.
Uplatnenie DPH je v poriadku, nakoľko ste si ju uplatnili na základe riadneho dokladu /faktúry/ v evidencii DPH. O tom neúčtujete v peňažnom denníku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať