Zavrieť

Porady

manko v JU

Neviete mi poradiť, ako mám yaúčtovať manko v jednoduchom účtovníctve. Dá sa to spôsobom, že interným dokladom z "nákladov ovplyvňujúcich daň" mínusom sumu manka ponížim výdavok za tovar a následne si uvedenú sumu dám do výdavkov neovplyvňujúcich daň?
Možno som blbá, ale ďakujem vopred za každý názor.
Usporiadat
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
3tina
Neviete mi poradiť, ako mám yaúčtovať manko v jednoduchom účtovníctve. Dá sa to spôsobom, že interným dokladom z "nákladov ovplyvňujúcich daň" mínusom sumu manka ponížim výdavok za tovar a následne si uvedenú sumu dám do výdavkov neovplyvňujúcich daň?
Možno som blbá, ale ďakujem vopred za každý názor.
Asi sa budeš čudovať, lebo ja áno, ale neviem si predstaviť manko v JÚ!
V pokladni, v predajni, v sklade áno, ale v JÚ, nie.
Ak myslíš v tom druhom prípade, tak napíš zápis o manku a o túto sumu zníž výdavky OZD ak si platiteľ DPH tak tú tiež, a naúčtuj to ako VNZD.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
3tina
Neviete mi poradiť, ako mám yaúčtovať manko v jednoduchom účtovníctve. Dá sa to spôsobom, že interným dokladom z "nákladov ovplyvňujúcich daň" mínusom sumu manka ponížim výdavok za tovar a následne si uvedenú sumu dám do výdavkov neovplyvňujúcich daň?
Možno som blbá, ale ďakujem vopred za každý názor.
prečo blbá ... dobrá otázka
predpokladám, že ide o zásoby, to je najbežnejšie... tak to urob tak ako píšeš.
K druhému príspevku len toľko, že DPH sa pri manku neodvádza, ledaže by šlo o odcudzený tovar.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Lida
prečo blbá ... dobrá otázka
predpokladám, že ide o zásoby, to je najbežnejšie... tak to urob tak ako píšeš.
K druhému príspevku len toľko, že DPH sa pri manku neodvádza, ledaže by šlo o odcudzený tovar.
Práve z toho dôvodu, že som predpokladala, že ide o odcudzený tovar (pravdepodobne predavačka ukradla tovar) som pridala poznámku o DPH.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ondrejvla
Práve z toho dôvodu, že som predpokladala, že ide o odcudzený tovar (pravdepodobne predavačka ukradla tovar) som pridala poznámku o DPH.
ja som to len upresnila - že nie vždy je nutné odviesť DPH.
0 0
3tina 3tina

3tina je offline (nepripojený) 3tina

Vďaka za pomoc. Samozrejme ide o tovar, mohla som to napísať. A keď dám hmotne zodpovedným osobám časť manka k náhrade formou zrážky zo mzdy (samozrejme po ich písomnom súhlase podľa ZP) musím vystaviť faktúru na zamestancov ?
Vďaka
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
3tina
Vďaka za pomoc. Samozrejme ide o tovar, mohla som to napísať. A keď dám hmotne zodpovedným osobám časť manka k náhrade formou zrážky zo mzdy (samozrejme po ich písomnom súhlase podľa ZP) musím vystaviť faktúru na zamestancov ?
Vďaka
Nie , ved im nepredávaš tovar ale požaduješ náhradu škody. V prípade faktúry by si odvádzala DPH, v druhom prípade ide o náhradu škody na základe výsledkov inventúry. Stačí zápis o výsledku, podpis zamestnancov, najmä podísaný záver, že škodu nahradia formou zrážky zo mzdy v takej a takej výške a napokon podpísaný súhlas so zrážkou. V podstate tak ako si to napísala Ty.
Z praktického hľadiska zaokrúhli náhradu na celé koruny, nakoľko aj zložky mzdy sa zaokrúhľujú.
0 0
3tina 3tina

3tina je offline (nepripojený) 3tina

Veľmi pekne ďakujem
0 0
Machulka Machulka

Machulka je offline (nepripojený) Machulka

:-)
Chcela by som poprosit o radu. Robim kamaratke JU je aj platca DPH, ktora zamestnavala chalana na rozvoz tovaru po celej SR. Odovzdala mu ERP a tovar (spravila vydajku, ktoru jej podpisal, ze tovar prebral). Po tyzdni sa vratil ale neodovzdal jej celu trbu. Chybalo mu 30.000,-Sk a pri inventúre zistila, ze takisto mu chyba aj tovar za cca 6000,-Sk bez DPH. Dal vypoved, ona ma inventuru od neho podpisanu. Ma aj doklad, v ktorom on sa zaväzuje, ze chybajucu sumu 30000,- Sk zaplati. Problem je v tom, ze chalan zdupkal do Ciech a peniaze ona uz neuvidi.

Z tych 6000,-Sk by som mala odviest DPH? Nakolko je predpoklad, ze on ten tovar ukradol?
A co s chybajucou trzbou? Lebo tie peniaze uz pravdepodobne nikdy neuvidi.
Radost podnikat
0 0
machuľa machuľa

machuľa je offline (nepripojený) machuľa

S.O.S.
Pomôže niekdo pri tom manku?

Účtujeme JU máme sklad s tovarom, na ktorom nám nesedela inventúra. Ako to zaúčtujem?
Ako môže inak vzniknúť manko na sklade ako odcudzením? Mne napríklad tak, že obchoďák predal tovar bez DPH - teda není odpísaný zo skladu (Dobrák jeden) a čo s tým mám teraz urobiť? Ako to zaučtovať?
Čo keď sme plátcami DPH, ako to mám spraviť?
Ďakujem všetkým!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0 0
machuľa machuľa

machuľa je offline (nepripojený) machuľa

machuľa
S.O.S.
Pomôže niekdo pri tom manku?

Účtujeme JU máme sklad s tovarom, na ktorom nám nesedela inventúra. Ako to zaúčtujem?
Ako môže inak vzniknúť manko na sklade ako odcudzením? Mne napríklad tak, že obchoďák predal tovar bez DPH - teda není odpísaný zo skladu (Dobrák jeden) a čo s tým mám teraz urobiť? Ako to zaučtovať?
Čo keď sme plátcami DPH, ako to mám spraviť?
Ďakujem všetkým!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Je tu niekdo kto by mi mohol pomôcť?
0 0
machuľa machuľa

machuľa je offline (nepripojený) machuľa

machuľa
Je tu niekdo kto by mi mohol pomôcť?

Naozaj tu nik nie je kdo by vedel poradiť????????????????????????
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Nechcem zakladať novú tému, tak dúfam, že manko a škoda nie je až tak ďaleko od seba

Mám takýto problém, presnejšie dva.
1) V sklade materiálu poddal jeden regál s uskladneným hranolom, čím došlo k jeho znehodnoteniu - trvalému poškodeniu, už sa nedá použiť na ďalšiu výrobu. Škoda je cca vo výške 200.000,-. Ako to mám zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve? Na skladových kartách odpíšem tento hranol v dôsledku škody a v PD ponížim nákup materiálu, DPH neodvádzam. Je to tak správne?
2) Vonku sa sušilo ďalšie rezivo, ktoré však namiesto prirodzeného dosušenia nasalo veľa vody a zhnilo. Čo s týmto? Tiež to môžem považovať za škodu? Majiteľ chcel toto znehodnotené drevo predať lacnejšie, ale nakoniec sa rozhodol, že ho použije pre seba na vykurovanie. Ako budem účtovať tento prípad - tiež sa jedná o JÚ.

Poraďte prosím....
Ďakujem.
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Posúvam....
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

bendo, a hľadal si odpoveď na svoj problém? Našiel by si http://www.porada.sk/t87489-manko-pr...dez_linky.html
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Áno, hľadala... presne v tom, čo si dala dokopy ty . Lenže väčšina sa týkala podvojného účtovníctva alebo polemiky o tom, či je to manko alebo krádež, alebo to boli staršie príspevky - z r.2004,2005.... Ja to potrebujem vedieť premietnuť do JÚ. Tiež tam bol taký názor, že to stačí odpísať zo skladových kariet a hotovo . Preto sa chcem radšej ešte raz uistiť, aby som nespravila nejakú chybu...
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

bendo Pozri príspevok
Nechcem zakladať novú tému, tak dúfam, že manko a škoda nie je až tak ďaleko od seba

Mám takýto problém, presnejšie dva.
1) V sklade materiálu poddal jeden regál s uskladneným hranolom, čím došlo k jeho znehodnoteniu - trvalému poškodeniu, už sa nedá použiť na ďalšiu výrobu. Škoda je cca vo výške 200.000,-. Ako to mám zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve? Na skladových kartách odpíšem tento hranol v dôsledku škody a v PD ponížim nákup materiálu, DPH neodvádzam. Je to tak správne?
Zo ZoDPH § 53(Oprava odpočítanej dane) ods. 5 vyplýva, že platiteľovi dane vzniká povinnosť vrátenia odpočítanej dane v prípade krádeže. Poškodenie tovaru nie je krádežou. Z toho mi vyplýva, že daň nie ste povinní vrátiť.
2) Vonku sa sušilo ďalšie rezivo, ktoré však namiesto prirodzeného dosušenia nasalo veľa vody a zhnilo. Čo s týmto? Tiež to môžem považovať za škodu? Majiteľ chcel toto znehodnotené drevo predať lacnejšie, ale nakoniec sa rozhodol, že ho použije pre seba na vykurovanie. Ako budem účtovať tento prípad - tiež sa jedná o JÚ.
Materiál(tovar) bude využitý na dosiahnutie zdaniteľných príjmov.V tomto prípade len postupné vyradzovanie zo skladovej evidencie.Najprv by som však previedla z doterajšej skladovej karty na novú ako palivo.
Poraďte prosím....
Ďakujem.
Odpoveď v texte citátu.
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Ďakujem, mne išlo hlavne o spôsob účtovania, pretože v JÚ som o škode ešte neúčtovala a keďže názory sa rozchádzali, tak som si to chcela radšej potvrdiť. Ešte raz vďaka, Marína ...
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
Marína Pozri príspevok
Odpoveď v texte citátu.

Ahojte poradáci.Aj ja by som potrebovala jednu malú , dobre mienenú radu.Účtujem v JU a zákazník je mesačný plátca DPH.Na sklade má vykázané manko a škody - na zásobách.
Za manko nebude nik postihnutý ....SZCO si dáva výšku manka mínusom do VOZD .Je treba pripočítať aj DPH a odviesť ju?

Z tých škod som pochopila, že nie. Je urobený škodový protokol.
Nemáte nahodou niekto vypracovanú smernicu ktorá saviaže k zásobam?Dakujem, Andrea
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Klikla si na link v prísp. 15?
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
maska2 Pozri príspevok
Ahojte poradáci.Aj ja by som potrebovala jednu malú , dobre mienenú radu.Účtujem v JU a zákazník je mesačný plátca DPH.Na sklade má vykázané manko a škody - na zásobách.
Za manko nebude nik postihnutý ....SZCO si dáva výšku manka mínusom do VOZD .Je treba pripočítať aj DPH a odviesť ju?

Z tých škod som pochopila, že nie. Je urobený škodový protokol.
Nemáte nahodou niekto vypracovanú smernicu ktorá saviaže k zásobam?Dakujem, Andrea
Marina . dakujem za usmernenie, ale som mierne zmetená.Názory sa roznia. Mozem a nemusim. Ale teraz vazne, ak manko vycislim aj DPH , vznika mi mensi problem.Inv je k 31.12.2008 a supis som dostala az dnes.Ako s DPH ,ked by mala ist teda este k 31.12.2008?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať