Zavrieť

Porady

byť platcom DPH alebo nie?

Dobrý deň

uvažujem na založením živnosti. Prečítal som si niečo o možných kombinácií ako keď živnostník nakupuje a predáva platcom resp neplatnom DPH a priznám sa mám z toho bordel.

Potreboval by som vedieť ako by to bolo v mojom prípade:

Ja by som fakturoval iba služby(odvedenú prácu) platiteľom DPH a nenakupoval by som tovar ani služby.

Viem že z pohľadu firmy by bolo lepšie ak by som ja bol platcom DPH ale ako je to z môjho pohľadu?

predom ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    keďže budeš fakturovať iba služby, určite je lepšie nebyť platcom DPH, lebo by ti pravdepodobne stále vychádzala daňová povinnosť

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    odvod do zdrav.poisťovne musíš platiť 46,06€

    do soc.poisťovne zatiaľ platiť nebudeš (až keď za predchádzajúci rok zarobíš viac ako je práve stanovená hranica, tak začneš platiť). teraz platí hranica príjmu 3948,72€

    a budeš platiť daň z príjmov po podaní daňového priznania do 31.3.

    WRaves je offline (nepripojený) WRaves

    WRaves
    ďakujem

    ešte by ma zaujímalo tu uvedené odvody podnikajte.sk/prevadzka-firmy/category/dane-a-odvody/article/odvody-szco-zivnostnikov-2011.xhtml


    musím platiť uvedené minimálne ceny?
    (do soc.pos 109,07€ a do zdravotnej 46,06€ alebo uvedné % z príjmu tj tých 47,15% z príjmu?)

    WRaves je offline (nepripojený) WRaves

    WRaves
    takže predvčerom som bol na obecnom úrade si vybaviť živnosť, na moje prekvapenie netrvalo to dlho cca 10 min

    bolo mi povedané že za mňa vybavia všetko (register trestu, zdravotnú a sociálnu poisťovňu) že mne už stačí iba vrátiť sa o týždeň pre zbytok papierov

    no ja som predpokladal že budem musieť isť na daňový úrad
    osobne a tam si vybaviť či chcem byť platca DPH alebo nie, alebo sa to vybaví ešte pri ďalšom návšteve na živnostníckom úrade ?

    ďakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    DPH si vybavíš sám. Nezamieňaj vybavenie živnosti s ďalšími povinnosťami.
    Ked si vezmeš zostávajúce papiere, ešte raz sa opýtaj, kde všade ťa zaregistrovali a potom odporúčam ísť tam osobne.
    Na DU zajdi isto osobne a žiadaj kartičku registrácie za platiteľa dane z príjmov.
    Pochopila som, že NECHCEŠ byť platiteľom DPH, takže túto daň a registráciu neriešiš.
    Ale ak by si chcel byť žiadosť už musíš podať osobne.

    byť platcom DPH alebo nie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.