Zavrieť

Porady

Nárok na dovolenku a prechod k inému zamestnávateľovi

Dobrý deň,

v októbri minulého roka som z materskej dovolenky nastúpila do práce na svoje pôvodné pracovné miesto. Od 1.6.2011 mi však zamestnávateľ ponúka inú pracovnú pozíciu, ktorá je platovo o 200 Eur nižšia -údajne z dôvodu redukovania počtu zamestnancov na úseku. Ide o to, že momentálne mám u súčasného zamestnávateľa nárok na 31 dní dovolenky (ešte aj z minulého roka). Zamestnávateľ mi súčasne s inou pozíciou navrhol z dôvodu organizačných zmien aj prechod do inej spoločnosti - iný zamestnávateľ (ktorý ale funguje v rámci toho istého podniku).

Moja otázka znie:
1. či by som týmto prechodom stratila nárok na dovolenku 31 dní? Je zamestnávateľ povinný vyplatiť mi nevyčerpanú dovolenku?
2. aký mám nárok na dovolenku u nového zamestnávateľa?

V prípade, že by som sa rozhodla odísť z firmy a neprijať pozíciu u nového zamestnávateľa, mám nárok aj na vyplatenie nevyčerpanej dovolenky + odstupné?

Vopred ďakujem pekne za odpoveď.

Tati5
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Tati5 Pozri príspevok
    Ďakujem pekne za odpoveď, ešte sa opýtam, v akej lehote má zamestnávateľ povinnosť vyplatiť odstupné a v prípade zrušenia PP dohodou, či je potom nárok na dávku v nezamestnanosti?
    Zamestnávateľ má povinnosť v poslednej výplate ti vyplatiť nielen odstupné, ale aj nevyčerpanú dovolenku.
    Ak budeš spĺňať podmienku, že v posledných troch rokoch si platila odvody na poistenie v nezamestnanosti aspoň dva roky, vznikne ti nárok na podporu v nezamestnanosti. Pritom sa neskúma dôvod ukončenia PP.

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Tati5 Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    v októbri minulého roka som z materskej dovolenky nastúpila do práce na svoje pôvodné pracovné miesto. Od 1.6.2011 mi však zamestnávateľ ponúka inú pracovnú pozíciu, ktorá je platovo o 200 Eur nižšia -údajne z dôvodu redukovania počtu zamestnancov na úseku. Ide o to, že momentálne mám u súčasného zamestnávateľa nárok na 31 dní dovolenky (ešte aj z minulého roka). Zamestnávateľ mi súčasne s inou pozíciou navrhol z dôvodu organizačných zmien aj prechod do inej spoločnosti - iný zamestnávateľ (ktorý ale funguje v rámci toho istého podniku).

    Moja otázka znie:
    1. či by som týmto prechodom stratila nárok na dovolenku 31 dní? Je zamestnávateľ povinný vyplatiť mi nevyčerpanú dovolenku? pri ukončení PP z akéhokoľvek dôvodu je zamestnávateľ povinný preplatiť nevyčerpanú dovolenku
    2. aký mám nárok na dovolenku u nového zamestnávateľa? ak nastúpiš k novému zamestnávateľovi od 1. 6., nárok na dovolenku ti vznikne najskôr po odpracovaní 21 dní a to vo výške 1/12 z ročného nároku. Po odpracovaní 60 dní, ti vznikne nárok na 7/12 z ročného nároku.

    V prípade, že by som sa rozhodla odísť z firmy a neprijať pozíciu u nového zamestnávateľa, mám nárok aj na vyplatenie nevyčerpanej dovolenky + odstupné? ak dostaneš výpoveď v zmysle § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) vznikne ti nárok na odstupné. Odstupné ti bude vyplatené minimálne vo výške dvojnásobku priemerného mesačného zárobku alebo minimálne trojnásobku priemerného mesačného zárobku (ak si u zamestnávateľa pracovala viac ako 5 rokov). Zároveň máš nárok aj na preplatenie nevyčerpanej dovolenky.

    Vopred ďakujem pekne za odpoveď.

    Tati5
    ...

    monikago je offline (nepripojený) monikago

    monikago
    Tati5 Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    v októbri minulého roka som z materskej dovolenky nastúpila do práce na svoje pôvodné pracovné miesto. Od 1.6.2011 mi však zamestnávateľ ponúka inú pracovnú pozíciu, ktorá je platovo o 200 Eur nižšia -údajne z dôvodu redukovania počtu zamestnancov na úseku. Ide o to, že momentálne mám u súčasného zamestnávateľa nárok na 31 dní dovolenky (ešte aj z minulého roka). Zamestnávateľ mi súčasne s inou pozíciou navrhol z dôvodu organizačných zmien aj prechod do inej spoločnosti - iný zamestnávateľ (ktorý ale funguje v rámci toho istého podniku).

    Moja otázka znie:
    1. či by som týmto prechodom stratila nárok na dovolenku 31 dní? Je zamestnávateľ povinný vyplatiť mi nevyčerpanú dovolenku?
    2. aký mám nárok na dovolenku u nového zamestnávateľa?

    V prípade, že by som sa rozhodla odísť z firmy a neprijať pozíciu u nového zamestnávateľa, mám nárok aj na vyplatenie nevyčerpanej dovolenky + odstupné?

    Vopred ďakujem pekne za odpoveď.

    Tati5

    ale pri prechode k inému zamestnávateľovi, ak by to bola deliminácia, čiže prechod so všetkými právami, tak by prešlo s tebou aj 31 dní dovolenky, ktorú by si si mohla vyčerpať u nového zamestnávateľa.

    Tati5 je offline (nepripojený) Tati5

    Tati5
    Ďakujem pekne za odpovede.

    1. V prípade, že by som neprijala ponúkané pracovné miesto, ako je to s výpovednou lehotou? Ako dlho trvá? Ako to funguje v praxi v prípade, že by plynula výpovedná lehota? Je to tak, že po jej uplynutí má zamestnávateľ povinnosť vyplatiť mi mzdu za vykonanú prácu počas výpovednej doby + odstupné?

    2. Ak by som chcela odísť pred uplynutím výpovednej lehoty, je to možné a zároveň dostať odstupné?

    3. Aký doklad je zamestnávateľ povinný vystaviť ako podklad pre vyplatenie odstupného? V akej lehote je povinný vyplatiť odstupné?

    4. Aké doklady musí zamestnávateľ vystaviť pri ukončení prac. pomeru? Zápočtový list, pracovný posudok atď???

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Tati5 Pozri príspevok
    Ďakujem pekne za odpovede.

    1. V prípade, že by som neprijala ponúkané pracovné miesto, ako je to s výpovednou lehotou? Ako dlho trvá? Ako to funguje v praxi v prípade, že by plynula výpovedná lehota? Je to tak, že po jej uplynutí má zamestnávateľ povinnosť vyplatiť mi mzdu za vykonanú prácu počas výpovednej doby + odstupné? vypovedna lehots je 2 mesacna, ak si zamestnana u zamestnavatela viac ako 5 rokov, tak 3 mesacna
    pocas vypovednej lehoty riadne pracujes a mas teda narok na mzdu, pri ukonceni PP aj na odstupne, ak bude ukoncenie PP podla paragrafov citovanych uz v 1.prispevku

    2. Ak by som chcela odísť pred uplynutím výpovednej lehoty, je to možné a zároveň dostať odstupné? je mozne uzavriet dohodu o ukonceni PP z dovodu zrusenia prac. miesta, kde je narok na odstupne
    s dohodou musia suhlasit obhe strany, ty aj zamestnavatel a dovod v nej musi byt uvedeny

    3. Aký doklad je zamestnávateľ povinný vystaviť ako podklad pre vyplatenie odstupného? V akej lehote je povinný vyplatiť odstupné? ziadny specialny doklad, podkladom je vypoved a par. v nej alebo dohoda o ukonceni PP a dovod v nej

    4. Aké doklady musí zamestnávateľ vystaviť pri ukončení prac. pomeru? Zápočtový list, pracovný posudok atď??? zapoctovy list ano, pracovny posudok len ak si on poziadas
    v texte

    Tati5 je offline (nepripojený) Tati5

    Tati5
    Ďakujem pekne za odpoveď, ešte sa opýtam, v akej lehote má zamestnávateľ povinnosť vyplatiť odstupné a v prípade zrušenia PP dohodou, či je potom nárok na dávku v nezamestnanosti?

    Nárok na dovolenku a prechod k inému zamestnávateľovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.