Zavrieť

Porady

mzda po materskej dovolenke

Dobry den,

prosim vas, ako je to s pracovnym miestom a vyskou mzdy po materskej dovolenke v trvani 3 roky?
Musi zamestnavatel ponuknut po MD rovnaku poziciu a mzdu ako pred nastupom na MD? Ak ano, existuje nejaka "ochranna" lehota, alebo moze po prvom mesiaci manzelke znizit mzdu (preradit na ine pracovne miesto a pod.)?

Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    yessimus Pozri príspevok
    Dobry den,

    prosim vas, ako je to s pracovnym miestom a vyskou mzdy po materskej dovolenke v trvani 3 roky?
    Musi zamestnavatel ponuknut po MD rovnaku poziciu a mzdu ako pred nastupom na MD? Ak ano, existuje nejaka "ochranna" lehota, alebo moze po prvom mesiaci manzelke znizit mzdu (preradit na ine pracovne miesto a pod.)?

    Dakujem.
    Po prvé, MD nie je v trvaní 3 rokov, takže do práce nastúpi po skončení RD, a tú už zamestnáv. podľa ZP nemá povinnosť zaradiť zamestnanca na rovnakú pozíciiu.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    tá úprava sa týka hlavne práv zamestnankyne, takže ak obe strany súhlasia aj s preradením aj so znížením mzdy, tak k porušeniu zákona podľa mňa nedôjde. resp. kde niet žalobcu, nie je ani sudcu.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    dobrý postreh.................oceňujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    yessimus Pozri príspevok
    Dobry den,

    prosim vas, ako je to s pracovnym miestom a vyskou mzdy po materskej dovolenke v trvani 3 roky?
    Musi zamestnavatel ponuknut po MD rovnaku poziciu a mzdu ako pred nastupom na MD? Ak ano, existuje nejaka "ochranna" lehota, alebo moze po prvom mesiaci manzelke znizit mzdu (preradit na ine pracovne miesto a pod.)?

    Dakujem.
    http://www.google.sk/url?sa=t&source...KAheIgQ5IWyLRA

    k odkazu ešte jedna poznámka :
    rod.dovolenka podľa § 166 odst. 1 ZP je vlastne "materská" dovolenka muža, počas ktorej poberá dávku nem.poistenia "materské" zo sociálnej poisťovne (nie rodičovský príspevok z UP).
    Naposledy upravil veronikasad : 15.05.11 at 10:57

    yessimus je offline (nepripojený) yessimus

    yessimus
    Tak som z toho trochu zmateny.
    Ako je to teda, musi zamestnavatel dat rovnake miesto a podmeinky alebo nemusi.
    Z toho odkazu na novelu co tu je mi pride ze teda ano.
    Ale z prispevkov to vyzera ze nie.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    yessimus Pozri príspevok
    Tak som z toho trochu zmateny.
    Ako je to teda, musi zamestnavatel dat rovnake miesto a podmeinky alebo nemusi.
    Z toho odkazu na novelu co tu je mi pride ze teda ano.
    Ale z prispevkov to vyzera ze nie.
    Po návrate z MD áno, ale po návrate z RD už nie, tak ako som už uviedla v prvom príspevku. Manželka sa vráti z RD.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    yessimus Pozri príspevok
    Tak som z toho trochu zmateny.
    Ako je to teda, musi zamestnavatel dat rovnake miesto a podmeinky alebo nemusi.
    Z toho odkazu na novelu co tu je mi pride ze teda ano.
    Ale z prispevkov to vyzera ze nie.
    pozri § 157 odst. 2)

    http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...14&Rocnik=2011

    Tá druhá veta sa dá vysvetliť všelijako - samozrejme v prospech zamestnávatela ...

    yessimus je offline (nepripojený) yessimus

    yessimus
    Ja teda neviem ale stale sa mi zda, ze si tu odpovede protirecia.
    Citujem z tej zbierky: Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do
    práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166
    ods. 2, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú
    prácu a pracovisko.
    Samozrejme neviem co je v paragrafe 166.
    To ze je tam dalsi text ktory moze zamestnavatel vyuzit je druha vec.

    yessimus je offline (nepripojený) yessimus

    yessimus
    Prosim ako to teda je?

    V paragrafe 157 (plne znenie, nejde mi sem pridat odkaz) je jasne napisane, ze aj po navrate z RD je zamestnavatel povinny poskytnut rovnake miesto. A iba ak to nie je mozne preto, ze sa dana praca uz nevykonava, alebo je pracovisko zrusene, len vtedy mu moze dat ine miesto, ale zodpovedajuce zmluve.

    Nicmenej tento ZP zacal platit az po nastupe manzelky na RD (MD). Neviem ako to bolo presne predtym, ale zamestnavatel sa teraz ohana tym, ze pre manzelku platia pravidla zakonniku prace za ktorych nastupovala na MD (RD), nie tie ktore platia teraz, co sa mi zda dost cudne.

    Prosim o pomoc. Dakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.