Zavrieť

Porady

Prvý zamestnanec

Dobry den,
mohla by som niekoho velmi ochotného a trpezlivého poprosiť, aby mi napisal, ake su moje povinnosti ku zamestnancovi? Konkretne, budem prijmat zamestnanca na par hodin tyzdenne, ale chce byt zamestnany, tak sa dohodujeme na minimalnej mzde. Som povinna mu davat stravne listky? Neviem, co vsetko musim splnit (okrem socialnej, zdravotnej, dan.uradu). Velmi prosim o pomoc a vopred velmi dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    + vyhlásenie na zdanenie príjmov + prípadne nárok na daňový bonus

    manus je offline (nepripojený) manus

    Som kto som :-) manus
    filantrop Pozri príspevok
    Dobry den,
    mohla by som niekoho velmi ochotného a trpezlivého poprosiť, aby mi napisal, ake su moje povinnosti ku zamestnancovi? Konkretne, budem prijmat zamestnanca na par hodin tyzdenne, ale chce byt zamestnany, tak sa dohodujeme na minimalnej mzde. Som povinna mu davat stravne listky? Neviem, co vsetko musim splnit (okrem socialnej, zdravotnej, dan.uradu). Velmi prosim o pomoc a vopred velmi dakujem.
    Tak na začiatok s tým prihlasovaním:
    -sociálna poisťovňa deň pred začatím pracovného pomeru. Najskôr sa však musíš prihlásiť ako zamestnávateľ (Registračný list zamestnávateľa), potom prihlásiť zamestnanca (Registračný list FO)
    -zdravotná poisťovňa tiež najskôr prihlásiť sa ako zamestnávateľ, potom prihlásiť zamestnanca
    -daňový úrad - prihlásiť sa ako zamestnávateľ, mesačne zo mzdy zrážať prípadnú daň, štvrťročne vypracovávať Prehľady a ročne Hlásenie.
    Prosím, doplňte ma ak som na niečo dôležité nezabudla.
    S tými lístkami - musíš zabezpečiť stravu ak v príslušnom dni zamestnanec u teba odrobí viac ako 4 hodiny - ty mu prispievaš 55%, on si hradí 45%.

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Ešte doplním:
    zamestnanec si môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku (podpísaním Vyhlásenia ...)
    ak bude aj zamestnanec pracovať menej hodín ako je stanovený týždenný pracovný čas, si povinná mu v rámci kratšieho pracovného času vyplatiť minimálnu mzdu, prislúchajúcu počtu ním odpracovaných hodín (podľa jeho týždenného času je to alikvotná časť z minimálnej mzdy)

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    filantrop Pozri príspevok
    Boze, ste skvele. Dakujem za odpovede. Este by som vsak poprosila jednu vec. Clovek bude u mna pracovat napr 2 hodiny rano a 6 hodin vecer. Musim u neho riesit stravne listky?
    Vopred dakujem.
    Ak denne bude pracovať viac ako 4 hodiny (večer bude pracovať 6 hodín), musíš mu poskytnúť stravu.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    filantrop Pozri príspevok
    Boze, ste skvele. Dakujem za odpovede. Este by som vsak poprosila jednu vec. Clovek bude u mna pracovat napr 2 hodiny rano a 6 hodin vecer. Musim u neho riesit stravne listky?
    Vopred dakujem.
    Áno, bude pracovať viac ako 4 hod., musí mať zabezpečené stravovanie.

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    manus Pozri príspevok
    Je to viac ako 4 hodiny. Ale zasa je dôležitá informácia, či si neuplatňuje lístky cez deň (keď u teba nepracuje) u iného zamestnávateľa.
    Každý zamestnávateľ je povinný mu zabezpečiť stravu. Neskúma sa, že u jedného dostal stravu, pretože odpracoval viac ako 4 hodiny, a u druhého už nemá nárok na stravu (aj napriek tomu, že aj u tohto odpracuje viac ako štyri hodiny.

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    rodina1 Pozri príspevok
    Ešte doplním:
    zamestnanec si môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku (podpísaním Vyhlásenia ...)
    ak bude aj zamestnanec pracovať menej hodín ako je stanovený týždenný pracovný čas, si povinná mu v rámci kratšieho pracovného času vyplatiť minimálnu mzdu, prislúchajúcu počtu ním odpracovaných hodín (podľa jeho týždenného času je to alikvotná časť z minimálnej mzdy)
    si ma predbehla
    Boze, ste skvele. Dakujem za odpovede. Este by som vsak poprosila jednu vec. Clovek bude u mna pracovat napr 2 hodiny rano a 6 hodin vecer. Musim u neho riesit stravne listky?
    Vopred dakujem.

    manus je offline (nepripojený) manus

    Som kto som :-) manus
    filantrop Pozri príspevok
    Boze, ste skvele. Dakujem za odpovede. Este by som vsak poprosila jednu vec. Clovek bude u mna pracovat napr 2 hodiny rano a 6 hodin vecer. Musim u neho riesit stravne listky?
    Vopred dakujem.
    Je to viac ako 4 hodiny. Ale zasa je dôležitá informácia, či si neuplatňuje lístky cez deň (keď u teba nepracuje) u iného zamestnávateľa.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.