Zavrieť

Porady

služba do EÚ

Dobrý deň,
prosím poraďte mi. Odberateľ z Rakúska, platiteľ DPH k nám doniesol svoj materiál, z ktorého sa mu u nás skompletizoval výrobok, t. j. budeme mu fakturovať službu, ktorá bola vykonaná na Slovensku. On si následne tento výrobok sám vyvezie do Rakúska. Ako mám túto službu posúdiť? Fakturujem s DPH alebo bez DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Nie som odborník na DPh ale skúsim, snáď sa ešte niekto pridá. Dôležité je určiť miesto dodania služby lebo tam vzniká daňová povinnosť a uplatní sa sadzba dane platná v danom štáte. Ak poskytovateľ aj príjemca služby sú zdaniteľné osoby (inými slovami podnikatelia) v takom prípade je pri poskytnutí služby miesto v tom ČŠ, kde má príjemca služby svoje sídlo, resp. miesto podnikania t.j. § 15 ods.1., ak nie je možné použiť niektorú z výnimiek uvedenú v § 16. Teda faktúru vystavíte bez DPH a odberateľ si ju samozdaní vo svojej štáte sadzbou dane platnou pre tento štát.

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    súhlasím s Ester plus

    * oprava hnuteľného majetku - § 15 - fakturujete bez DPH - nakoľko osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.
    - uvedená dodávka nejde do DP DPH ,ale ide do SV

    nezabudnite na faktúre uviesť - odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme DPH v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 ktorej je služba dodaná.

    ZuziT je offline (nepripojený) ZuziT

    ZuziT
    Prosím o radu - firma-registrovaná pre DPH v SR vykonáva stavebné a montážne práce na nehnuteľnosti v ČR pre firmu registrovanú pre daň v ČR.
    Ak to chápem správne, posudzuje sa to podľa par. 16 - takže slovenská firma vyfakturuje bez DPH. Toto plnenie nepôjde do daňového priznania k DPH a neposiela sa ani súhrnný výkaz? ďakujem za odpoveď

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    aj mne to takto vychádza, máš pravdu

    vaneta je offline (nepripojený) vaneta

    vaneta
    Som SZČO, svoje služby faktúrujem do Českej republiky, t.z. že celý rok faktúrujem iba českej zdaniteľnej osobe. Nie som platcom DPH, ale som zaregistrovaný na podanie súhrnného výkazu-štvťročne. Teraz som zistil, že za posledných 12 mesiacov som prekročil výšku obratu na platiteľa DPH. Mám podať žiadosť o platiteľa DPH, keď môj jediný príjem aj tak budem faktúrovať bez DPH, pretože faktúrujem do čiech a vychádza mi to tak, že služby, ktoré poskytujem, budem naďalej uvádzať v súhrnnom výkaze a do daňového priznania k dph nepôjdu????

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak tvoje služby vchádzajú do sledovania obratu pre účely registrácie DPH, tak sa zaregistruj. Pozri presne, z čoho treba počítať obrat.

    vaneta je offline (nepripojený) vaneta

    vaneta
    No veď práve. Definícia obratu začína v § 4 ods. 9, že na účely zákona obratom sa rozumejú príjmy (výnosy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku ..... a SZČO predsa dodáva služby s miestom dodania v ČR. Iné služby nefaktúruje, je to jediný zdroj príjmov.... Tieto služby asi nie sú predmetom dane v SR, uvádzajú sa len v súhrnnom výkaze... a domnievam sa, že teda nevstupujú ani do obratu na účely DPH.
    OPRAVTE MA PROSÍM, AK UVAžUJEM NESPRáVNE.

    blondy je offline (nepripojený) blondy

    iwa blondy
    Potrebujem poradiť, dodávateľ neplatca DPH v SK fakturuje službu (sprostredkovanie) nepodnikateľom (súkromným osobám) do ČR. Je v tomto prípade potrebné aby sa dodávateľ zaregistroval sa podľa paragr 7a?

    Daniela81 je offline (nepripojený) Daniela81

    Daniela81
    prosim o pomoc, uz som sa pytala vo viacerych temach a precitala vsetko mozne, cim dalej sa viac stracam

    Posudila som zdanitelny obchod spravne podla §15 ods.1 - ked:
    - fakturujeme zasielatelske sluzby + mytny poplatok + sluzby spojene s prepravou zahranicnemu platcovi DPH v inom clenskom state EU i so sidlom v zahranici v EU
    - dodanie sluzby je v ramci SR
    - sme tiez platci DPH (faktura s nulovou DPH)
    - tieto zdanitelne obchody davam alebo nedavam do danoveho priznania DPH?
    - ak nejdu do priznania, davam ich do suhrnneho vykazu? ak ano, na kolky riadok?

    vopred dakujem

    Daniela81 je offline (nepripojený) Daniela81

    Daniela81
    Daniela81 Pozri príspevok
    prosim o pomoc, uz som sa pytala vo viacerych temach a precitala vsetko mozne, cim dalej sa viac stracam

    Posudila som zdanitelny obchod spravne podla §15 ods.1 - ked:
    - fakturujeme zasielatelske sluzby + mytny poplatok + sluzby spojene s prepravou zahranicnemu platcovi DPH v inom clenskom state EU i so sidlom v zahranici v EU
    - dodanie sluzby je v ramci SR
    - sme tiez platci DPH (faktura s nulovou DPH)
    - tieto zdanitelne obchody davam alebo nedavam do danoveho priznania DPH?
    - ak nejdu do priznania, davam ich do suhrnneho vykazu? ak ano, na kolky riadok?

    vopred dakujem
    nikto neporadi?

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    V danom prípade sa nejedná o prepravu medzi členskými štátmi, ale len v rámci Slovenska. Preto by som fakturoval zahraničnému odberateľovi z iného členského štátu zasielateľské služby + vedľajšie služby vrátane slovenskej DPH 20 %.
    Faktúra patrí do DP k DPH. Do súhrnného výkazu by som ju neuvádzal.

    Daniela81 je offline (nepripojený) Daniela81

    Daniela81
    DušanČ Pozri príspevok
    V danom prípade sa nejedná o prepravu medzi členskými štátmi, ale len v rámci Slovenska. Preto by som fakturoval zahraničnému odberateľovi z iného členského štátu zasielateľské služby + vedľajšie služby vrátane slovenskej DPH 20 %.
    Faktúra patrí do DP k DPH. Do súhrnného výkazu by som ju neuvádzal.
    vdaka za reakciu dusan. o medzinarodnu prepravu sa jedna, akurat my si fakturujeme len slovensky usek.. neviem ako to lepsie popisat. a zakaznik ma sidlo v CR.. preto fakturujem bez DPH s tym, ze na fakturu davam i odvolavku na cl. 193 196 smernice..
    akurat som si nie ista, ci som obchod posudila spravne podla §15 ods. 1 a ci sa taketo obchody davaju do danoveho priznania DPH alebo do suhrnneho vykazu..

    blondy je offline (nepripojený) blondy

    iwa blondy
    blondy Pozri príspevok
    Potrebujem poradiť, dodávateľ neplatca DPH v SK fakturuje službu (sprostredkovanie) nepodnikateľom (súkromným osobám) do ČR. Je v tomto prípade potrebné aby sa dodávateľ zaregistroval sa podľa paragr 7a?
    posúvam ...
    Katarína Cigánová
    blondy Pozri príspevok
    Potrebujem poradiť, dodávateľ neplatca DPH v SK fakturuje službu (sprostredkovanie) nepodnikateľom (súkromným osobám) do ČR. Je v tomto prípade potrebné aby sa dodávateľ zaregistroval sa podľa paragr 7a?
    registrácia podla §7a zákona o DPH je pri poskytovaní služby podla §15 odst.1 .
    Ty podla všetkého poskytuješ službu podla §15 odst.2 , príp. §16 - / neviem presne o akú službu sa jedná. /
    V tomto prípade sa podla §7a neregistruješ.

    blondy je offline (nepripojený) blondy

    iwa blondy
    Katarína Cigánová Pozri príspevok
    registrácia podla §7a zákona o DPH je pri poskytovaní služby podla §15 odst.1 .
    Ty podla všetkého poskytuješ službu podla §15 odst.2 , príp. §16 - / neviem presne o akú službu sa jedná. /
    V tomto prípade sa podla §7a neregistruješ.
    Ide konkrétne o sprostredkovanie práce, poradenstvo. Ďakujem za reakciu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.