Zavrieť

Porady

SZČO a odvody do SP

Ahoj, živnosť mám cca od júla 2010 a dostala som dotáciu z UP. Prvý rok neplatím odvody do SP, na základe príjmov mi nevzniká povinnosť platiť odvody do SP ani v ďalšom roku (od júla 2011), čiže povinnosť mi vznikne najskôr od júla 2012 (podľa príjmov) ale v podnikateľskom zámere mám vyhradenú určitú sumu z dotácie určenú na odvody do SP (dotáciu musím vyčerpať do 2 rokov od začatia podnikania) takže túto sumu zrejme neminiem na odvody to SP keďže mi nevzniká povinnosť. Na odvody do ZP som v podnikateľskom zámere uviedla sumu na platby do ZP na celé dva roky (myslela som najprv že urobím zmenu a sumu čo bola určená na odvody do SP presuniem na odvody do ZP). Neviete poradiť, čo môžem urobiť, aby som sumu nemusela vracať úradu a ani platiť odvody do SP keď nemusím? Ďakujem.
Sabina
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    saabinna Pozri príspevok
    a je možné plaiť napr. iba nemocenske a starobne....co vychadza okolo 75 € ?
    KEJKA Pozri príspevok
    ako dobrovoľne poistená osoba áno.
    Nie, nie je možné platiť iba starobné. Ak sa rozhodneš byť dobrovoľne dôchodkovo poistená, platíš starobné, invalidné a rezervný fond solidarity.


    "Dobrovoľne poistená osoba si vymeriavací základ v zákonom stanovených hraniciach určuje sama a môže si vybrať všetky druhy poistenia alebo len niektoré z nich; pokiaľ platí poistné na dobrovoľné dôchodkové poistenie, je povinná platiť aj poistné do rezervného fondu solidarity" Zdroj: SP

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    skús požiadať z uvedených dôvodov o zmenu účelu.
    Prípadne ak nie si poistená z iného dôvodu /alebo aj ked si/, tak plať aspoň dôchodkové a nemocenské, to sa nestratí - využiješ pri PN, OČR, MD, RD,----- započítaju sa ti roky do dôchodku.
    Tiež nie je na zahodenie platiť poistenie nezamestnanosti.
    Vždy lepšie, ako keby si tie peniaze naozaj z dôvodu nevyčerpania musela vrátiť.

    saabinna je offline (nepripojený) saabinna

    saabinna
    KEJKA Pozri príspevok
    skús požiadať z uvedených dôvodov o zmenu účelu.
    Prípadne ak nie si poistená z iného dôvodu /alebo aj ked si/, tak plať aspoň dôchodkové a nemocenské, to sa nestratí - využiješ pri PN, OČR, MD, RD,----- započítaju sa ti roky do dôchodku.
    Tiež nie je na zahodenie platiť poistenie nezamestnanosti.
    Vždy lepšie, ako keby si tie peniaze naozaj z dôvodu nevyčerpania musela vrátiť.
    a je možné plaiť napr. iba nemocenske a starobne....co vychadza okolo 75 € ?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ako dobrovoľne poistená osoba áno.

    saabinna je offline (nepripojený) saabinna

    saabinna
    ďakujem za odpovede, ešte jedna otazka, keďže mi od jula nevznika povinnosť, ale vyčerpať sumu z dotácie na odvody do SP budem chcieť, môžem sa dobrovoľne prihlásiť aj inokedy v priebehu budúceho roka, napr. od januára 2012 ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.