Zavrieť

Porady

Protipožiarne prepážky

Dobrý deň,náš predseda SVB chce medzi jednotlive byty vložiť protipožiarne prepážky, aby sa v budúcnosti zabránilo šíreniu požiaru medzi podlažiami a zároveň chce vymenit zvislé vodovodné potrubie a odpadové potrubie - ide o spoločné zariadenie bytového domu.. Kedže mám v byte urobené murované jadro nie je možné, aby sa cez ten maly otvor (kde mam pristup k meracom) namontovali prepážky a vymenili potrubia. Povedal mi, že si budem musiet na vlastné náklady zbúrať murovanú stenu,aby ich tam firma mohla namontovať a následne si na vlastné náklady znovu stenu postaviť. Vyslovila som súhlas so zbúraním steny, len ak mi firma dá stenu do pôvodného stavu. S tým predseda nesúhlasi, že by boli škodní tí, čo majú len "umakartové" jadrá, pritom im to firma demontuje a namontuje naspäť. Som si vedomá že mám sprístupniť spoločné zariadenie bytu ( potrubia) v zmysle zákona o SVB a zmluvy o SVB, ale stena je mojim vlastníctvom ako súčasť bytu. Som toho názoru , že tým že mi poškodia počas sprístupnenia spoločných zariadení moju stenu je ich povinnosťou dať ju do "pôvodného stavu" alebo nahradiť poškodenie. Vychádzam pritom z Občianskeho zákonníka (zodpovednosť za poškodnie nehnutelnosti a náhrada škody) - keďže zákon o SVB poškodenie veci nerieši.
Zdá sa mi to neférové. Je nás 40 bytov, ale asi len 7 bytov má murované jadro. Tým čo majú len umakartové jadrá to dajú do pôvodného stavu a my ostatní si to máme urobiť na vlastné náklady. Čo by ste mi poradili?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    krokodil28 je offline (nepripojený) krokodil28

    krokodil28
    predseda SVB má pravdu, mali ste na to mysliet dopredu, že stupacky bude potrebne raz menit a vy ich musíte sprístupnit, nic sa neda robit(

    energetik1 je offline (nepripojený) energetik1

    energetik1
    A si si naozaj istá že máš od stavebného úradu povolenie zamurovať prístup k spoločným rozvodom? Ak áno, tak náklady bude znášať stavebný úrad, v opačnom prípade Ty. A čo rozumieš pod pojmom štandardná prerábka jadra? Lebo štandardne prístup k rozvodom má zostať zachovaný...

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    babinka Pozri príspevok
    no do bytu nebol urobený žiadny svojvolný zásah- (svojvolne=bez potrebných povolení, na vlastnú zodpovednosť) išlo o štadardnú prerábku jadra s potrebnými podkladmi a súhlasmi. z čoho vyplýva že mám znášať naklady na buranie a rekonštrukciu steny sama? chcem právny predpis.... na to mi nik presne nedal odpoveď. ja nemám problém sprístupniť byt za účelom výmeny potrubí- problém nastáva s nákladmi na buranie steny a jej navratenie preto som zato že treba sa pozreť lepšie do zákona o SVB a občianskeho zákonníka. zákon o SVB hovorí o nevyhnutnom čase a miere sprístupnenia bytu za účelom opráv atd- byt predsa sprístupnim tak ako pri kontrole spotreby vody. možno je to na právnika....
    Aké náklady z búraním?
    Minulý týždeň nám menili stupačky, tiež sme mali vymurované jadro s malými dvierkami, lebo v čase ked sa prerábalo jadro sa nič nehovorilo o výmenách stupačiek.
    A nebol problém vybrať dvierka, pekne s pilovým listom na železo sa vyrezal potrebný otvor, pekne po špárach ako boli kachličky. 8 kachličiek aj s iporkami sa vybralo vonku a stupačky v pohode vymenili. Teraz sa tam tá časť steny opäť vložila, dala sa troška lepidla a vyšpárovalo sa to.

    A akurát čo bola robota tak s tým vypílením ... žiadna škoda nevznikla. Tak skús sa na to pozrieť triezvo a nepanikar. Pracovníci firmy čo Vám budú vymieňať stupačky Ti povedia čo všetko máš odstrániť.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    To je bohužiaľ tvoj problém, náklady musíš znášať sama. Ako si kúpila tak máš...Otvor v jadre musí mať prístup pre výmenu potrubia. Tak to bolo pôvodne projektované. Niekto si projekt zmenil po svojom, tak si pýtaj náhradu od neho....ak máš možnosť buraj z druhej strany...napr za sporakom, neviem akú máš situáciu.
    Naposledy upravil Halli : 24.05.11 at 17:42

    babinka je offline (nepripojený) babinka

    babinka
    ja som tento byt kupila uz prerobeny, takze som nemohla vediet, ze sa tu bude o rok nieco prerabat a spristupnenim (zburanim steny) mi vznika skoda.
    Podľa občianskeho zákonníka §420a - škoda pri opravnenej činnosti sa považuje tiež za škodu a patri za nu nahrada.

    krokodil28 je offline (nepripojený) krokodil28

    krokodil28
    s náhradou škody by si neuspela, nakoľko ako bolo povedané, bol svojvolne urobený zasah a namiesto umakartu urobene nove jadro a bohuzial sa na to pozabudlo,..riesit nejaký pricinny vztah,zavinenie pri otazke nahrady skody si myslim, že v tomto prípade by nebolo realne

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Najlepšie urobíš, keď si dáš sama rozobrať potrebný počet obkladačiek a po výmene stúpačiek si ich dáš znovu urobiť. Nebudeš mať takú veľkú škodu a ani si nepoškodíš obklad.

    babinka je offline (nepripojený) babinka

    babinka
    no do bytu nebol urobený žiadny svojvolný zásah- (svojvolne=bez potrebných povolení, na vlastnú zodpovednosť) išlo o štadardnú prerábku jadra s potrebnými podkladmi a súhlasmi. z čoho vyplýva že mám znášať naklady na buranie a rekonštrukciu steny sama? chcem právny predpis.... na to mi nik presne nedal odpoveď. ja nemám problém sprístupniť byt za účelom výmeny potrubí- problém nastáva s nákladmi na buranie steny a jej navratenie preto som zato že treba sa pozreť lepšie do zákona o SVB a občianskeho zákonníka. zákon o SVB hovorí o nevyhnutnom čase a miere sprístupnenia bytu za účelom opráv atd- byt predsa sprístupnim tak ako pri kontrole spotreby vody. možno je to na právnika....

    krokodil28 je offline (nepripojený) krokodil28

    krokodil28
    energetik1 Pozri príspevok
    A si si naozaj istá že máš od stavebného úradu povolenie zamurovať prístup k spoločným rozvodom? Ak áno, tak náklady bude znášať stavebný úrad, v opačnom prípade Ty. A čo rozumieš pod pojmom štandardná prerábka jadra? Lebo štandardne prístup k rozvodom má zostať zachovaný...

    suhlasim s týmto nazorom, svojvolne znamena aj nerespektovanie povodneho rozmeru dvierok na pristup k stupackam a nakolko ide v podstate o spolocne priestory a spolocne vlastnictvo na stupackach, tam je pravne zakotvene to, že musis spristupnit tieto priestory a na vlastne naklady umožnit pristup k stupackam a to bud este rada, že si nemenila nejak moc celkovy podorys wc a kupelne, lebo su aj horsie prípady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.