Zavrieť

Porady

Môžem vystaviť fa za finančné sprostredkovanie cez platcu DPH

Dobrý deň, vo firme som konateľka /spol. s r. o. , platca DPH/ a okrem hlavnej činnosti kúpa a predaj tovaru sa mi naskytla príležitosť na finančné sprostredkovanie /poisťovníctvo/ - mám mandátnu zmluvu. Viem vystaviť fa cez túto firmu na základe províznej listiny?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Mirininu Pozri príspevok
    Dobrý deň, vo firme som konateľka /spol. s r. o. , platca DPH/ a okrem hlavnej činnosti kúpa a predaj tovaru sa mi naskytla príležitosť na finančné sprostredkovanie /poisťovníctvo/ - mám mandátnu zmluvu. Viem vystaviť fa cez túto firmu na základe províznej listiny?
    Treba najskôr prečítať dobre Mandátnu zmluvu , ak tam nie je zmienka o fakturácii , tak provízny list je právoplatným dokladom či už pre prijímateľa provízie, alebo platiteľa provízie .Aj ste prijímateľom provízie , tak provízny list riadne zaúčtujete (ID) a prijatú platbu spárujete s týmto dokladom.
    Treba brať však ohľad na zmluvné strany a samozrejme na registráciu činnosti .To je dôležité .

    Väčšinou tieto vzťahy fungujú na Províznych listoch , čo je samozrejme uvedené aj v zmluve či už mandátnej, alebo v Zmluve o sprostredkovaní .

    Platobné podmienky máte riešené v zmluvnom vzťahu .
    Naposledy upravil Zita5 : 25.05.11 at 07:48 Dôvod: Treba brať však ohľad na zmluvné strany a samozrejme na registráciu činnosti .To je dôležité

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    Mirininu Pozri príspevok
    tak som sa na to bližšie pozrela, čo za sprostredkovanie to tam máme - je to v rozsahu voľných živností, čo som sa ale dočítala, že sprostredkovanie poistenia /finančné poradenstvo/ tam nepatrí ... a prišlo to na moje meno, takže vyfaktúrovať cez túto firmu to nebudem môcť.
    Ak tomu dobre rozumiem, viem to vyfaktúrovať iba ak to mám v predmete činnosti - v tomto prípade by som to musela doplniť a registrácia by musela byť na firmu - nestačí na moje meno ... dobre som to pochopila?
    ... v každom prípade budeš mať Ty, ako fyzická osoba, príjmy zo sprostredkovania poistenia, nakoľko máš registráciu na seba ... tak asi nemá zmysel, aby si Ty uzavrela napr. nejakú mandátnu zmluvu s Tvojou spoločnosťou, resp. spoločnosťou, v ktorej figuruješ ako konateľka ... tak by sa Ti iba nakopilo účtovanie a to dvakrát ... a tak potom nepotrebuješ ani nič riešiť okolo zmeny zápisu v obchodnom registri v predmete činnosti ... a aj z daňového hľadiska by to bolo asi výhodnejšie, ak by si to celé finančné poradenstvo nechala na fyzickej osobe ... ak aj beriem do úvahy daňovoodvodovú reformu, či navrhované zmeny od 1. 1. 2012 ...

    ... potrebuješ ale doručiť prihlášku do registra miestne príslušného daňového úradu v súvislosti s Tvojimi príjmami so spostredkovania poistenia ... a ten Ti pridelí DIČ ( daňové identifikačné číslo) a pod týmto číslom môžeš alebo aj nemusíš ( ... príjmy Ti budú na základe zmluvy predsa nabiehať na bankový účet ... a Ty ako fyzická osoba nie si platcom DPH), vystavovať faktúry ... a napokon aj podať po skončení zdaňovacieho obdobia ( u Teba je to kalendárny rok) daňové priznanie k dani z príjmu fyzických osob typu B ... a napokon aj viesť minimálne daňovú evidenciu, pretože na skutočné výdavky, čo sa týka tejto činnosti, asi nepôjdeš ...či?
    Naposledy upravil promont maja : 25.05.11 at 08:00

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Hm... tým pádom si sa stala aj SZCO, a si povinná platiť preddavky do ZP . Nezabudni na to.

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    .... pýtaš sa, či vieš vystaviť faktúru? ... to by si mala vedieť hlavne ty, či ju vieš vystaviť ... alebo sa pýtaš, či môžeš? ...

    ... asi by si mala v prípade finančného sprostredkovania v poisťovníctve máť vyriešenú otázku v súvislosti s NBS ( ... keďže ide o s. r. o.) ... či?

    ... a ak ide o s. r. o. máš túto činnosť v predmete činnosti zapísanú aj v Obchodnom registri ...?

    ... ak máš toto všetko za sebou ... a asi možno máš, ak máš k dipozícii už provízne listy, a si platcom DPH, resp. je Tvoja s. r. o. platcom DPH aj pre túto činnosť .... ?
    Naposledy upravil promont maja : 26.05.11 at 04:00

    Mirininu je offline (nepripojený) Mirininu

    Mirininu
    no hlavne či môžem ju vystaviť , registrácia mi akurát z NBS došla a v predmete činnosti mám sprostredkovanie.

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    ... a v predmete činnosti máš aké sprotredkovanie ...? ... nakoľko tých možností je viac ... mala by si tam mať sprostredkovanie poistenia, pretože ide o samostatnú klauzulu ...

    Mirininu je offline (nepripojený) Mirininu

    Mirininu
    tak som sa na to bližšie pozrela, čo za sprostredkovanie to tam máme - je to v rozsahu voľných živností, čo som sa ale dočítala, že sprostredkovanie poistenia /finančné poradenstvo/ tam nepatrí ... a prišlo to na moje meno, takže vyfaktúrovať cez túto firmu to nebudem môcť.
    Ak tomu dobre rozumiem, viem to vyfaktúrovať iba ak to mám v predmete činnosti - v tomto prípade by som to musela doplniť a registrácia by musela byť na firmu - nestačí na moje meno ... dobre som to pochopila?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Mirininu Pozri príspevok
    tak som sa na to bližšie pozrela, čo za sprostredkovanie to tam máme - je to v rozsahu voľných živností, čo som sa ale dočítala, že sprostredkovanie poistenia /finančné poradenstvo/ tam nepatrí ... a prišlo to na moje meno, takže vyfaktúrovať cez túto firmu to nebudem môcť.
    Ak tomu dobre rozumiem, viem to vyfaktúrovať iba ak to mám v predmete činnosti - v tomto prípade by som to musela doplniť a registrácia by musela byť na firmu - nestačí na moje meno ... dobre som to pochopila?
    Sprostredkovanie poistenia sa nedá vykonávať na živnostenský list .Musíte mať registráciu v NBS.Buď sa zaregistrujete Vy , alebo Vás zaregistruje ten, s kým máte mandátnu zmluvu .

    Mirininu je offline (nepripojený) Mirininu

    Mirininu
    ďakujem Vám za poradenie - konečne sa v tom orientujem.
    Čiže teraz pôjdem na štatistický úrad po IČO /keďže osvedčenie o registrácii v NBS mám/, potom daňový úrad DIČ a potom im vystavím fa /preplácajú až po vystavení fa/ a zatiaľ určite nepôjdem na skutočné výdavky, čo sa tejto činnosti týka uvidíme, čo prinesie čas ... a nebudem to komplikovať cez s.r. o. ozaj by to bolo zbytočne na dlhé lakte

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    ... nakoľko sú od 1. 2011 zmeny, aj čo sa týka zdravotného a aj sociálneho poistenia ... a v Tvojom prípade ide pravdepodobne o súbeh zamestnanca a tzv. samostatne zárobkovo činnej osoby bez živnostenského oprávnenia ... a to len typujem ... takže si aj to prever a poinformuj sa ...

    ... a ako vidím Xanti bola rýchlejšia ... vďaka ... len ešte dodám, že v tejto súvislosti potrebuješ doručiť prihlášku aj Tvojej zdravotnej poisťovni ... a v lehote ...
    Naposledy upravil promont maja : 25.05.11 at 08:35

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.