Zavrieť

Porady

Je "márna jazda" daňovým nákladom pre daň z príjmu?

Neviem si odpovedať na otázku, či je to náklad, ktorý slúži na dosiahnutie zisku. Vychádza mi, že skôr nie, som zvedavá na vaše názory.
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Vysvetlite pojem "márna jazda " .
0 0
Lucia Červenková Lucia Červenková

Lucia Červenková je offline (nepripojený) Lucia Červenková

márna jazda - prepravca išiel po tovar k dodávateľovi a z nejakého dôvodu nenaložil tovar, pre ktorý cestoval
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
Lucia Červenková Pozri príspevok
Neviem si odpovedať na otázku, či je to náklad, ktorý slúži na dosiahnutie zisku. Vychádza mi, že skôr nie, som zvedavá na vaše názory.
Mne vychádza, že áno. Ved keby sme dopredu vedeli, že tam cestujeme nadarmo, tak by sme asi necestovali. Neviem v čom podnikáš, ale úspechom je v niektorých odvetviach aj 10% úspešnosť. Ved si zober len tie predvádzacie akcie - koľko asi musíš pozvať ľudí, dať im darčeky aby si našla toho pravého truľa, ktorý Ti tie náklady vráti aj s úrokami. Myslíš, že tí predajcovia to pohostenie a jazdy dotujú zo svojho platu ?
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Lucia Červenková Pozri príspevok
márna jazda - prepravca išiel po tovar k dodávateľovi a z nejakého dôvodu nenaložil tovar, pre ktorý cestoval
Myslím, že to záleží práve od dôvodu, prečo nenaložil tovar. Keď ho len zabudol, alebo prišiel neskoro a tam už nikoho nebolo, tak si myslím, že nie je to daňový náklad
0 0
Lucia Červenková Lucia Červenková

Lucia Červenková je offline (nepripojený) Lucia Červenková

"Mne vychádza, že áno. Ved keby sme dopredu vedeli, že tam cestujeme nadarmo, tak by sme asi necestovali. Neviem v čom podnikáš, ale úspechom je v niektorých odvetviach aj 10% úspešnosť. Ved si zober len tie predvádzacie akcie - koľko asi musíš pozvať ľudí, dať im darčeky aby si našla toho pravého truľa, ktorý Ti tie náklady vráti aj s úrokami. Myslíš, že tí predajcovia to pohostenie a jazdy dotujú zo svojho platu ?"

Pri škodách by sa tiež každý vyhol tomu, aby škoda vznikla, ale pokiaľ vznikla a nie je prijatá náhrada, je to nedaňový náklad. Predvádzacie akcie to je niečo iné - v zákone je stanovené že reklamné predmety do 16,60 € sú daňovým nákladom. Ide mi o to, či márna jazda je tiež nejakým druhom "škody", či sa to neposudzuje podobne.
0 0
Lucia Červenková Lucia Červenková

Lucia Červenková je offline (nepripojený) Lucia Červenková

bea Pozri príspevok
Myslím, že to záleží práve od dôvodu, prečo nenaložil tovar. Keď ho len zabudol, alebo prišiel neskoro a tam už nikoho nebolo, tak si myslím, že nie je to daňový náklad
jednalo sa o prepravu tovaru z Ruska a tovar nebol vyzdvihnuty, lebo nastali problemy s pripravou papierov na preclenie
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Podla mna je to danovy naklad. Nie z kazdej jazdy musi byt zakonite obchod. Ak viete potvrdit ze ste tam boli, a nie je to vymyslena jazda, tak to podla mna danovy naklad je.

Klient chodi dohadovat ksefty po celej eruope a z kseftov vyjde mozno naozaj 1 z 10. Vsetko mame v knihe jazd a cestakoch.... a v nakladoch...
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Lucia Červenková Pozri príspevok
jednalo sa o prepravu tovaru z Ruska a tovar nebol vyzdvihnuty, lebo nastali problemy s pripravou papierov na preclenie
Ak to ty sama, nebudeš spájať sa škodou, tak je to normálna nákladová položka. Nikto ti to pri kontrole nebude spájať s konkrétnym dovozom tovaru.
0 0
Lucia Červenková Lucia Červenková

Lucia Červenková je offline (nepripojený) Lucia Červenková

jar88 Pozri príspevok
Ak to ty sama, nebudeš spájať sa škodou, tak je to normálna nákladová položka. Nikto ti to pri kontrole nebude spájať s konkrétnym dovozom tovaru.
tuto prepravu nam vyfakturoval prepravca a na fakture uviedol, ze sa jedna o fakturaciu za marnu jazdu. Z faktury sa da vycitat, odkial mal tovar viezt, ze ziadny neviezol, takze sa to da spojit s konkretnym dovozom tovaru (kedze tato prva preprava bola zmarena, o mesiac nam prepravna spolocnost vyfakturovala dalsiu prepravu tohto tovaru, zase sa da presne urcit ku ktorej fakture sa tato preprava viaze)
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Pre mna je to stale nakladova polozka. Take veci sa stavaju...
0 0
Lucia Červenková Lucia Červenková

Lucia Červenková je offline (nepripojený) Lucia Červenková

Presvedcili ste ma dakujem za odpovede
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Je jasné, že dopravca márnu jazdu fakturoval, veď dostal objednávku na prepravu od Vás.
V takýchto prípadoch sa na jednej preprave môže zúčastniť viac strán, od odosielateľa po odberateľa môže byť minimálne jeden dopravca + 1-2 zasielateľské spoločnosti.
Tzn., že všetky zúčastnené strany si prefakturujú márnu jazdu a posledný by mal dostať škodnú fa za márnu jazdu ten, u koho problém s nakládkou vznikol, u koho došlo k prekážkam, pre ktoré sa nakladať nedalo.

Teraz je však otázne, ako objednávka na prepravu veci bola formulovaná a či sa tam rátalo v dojednaniach aj s prestojmi a prekážkami.
Určite však márna jazda nákladovou položkou je, veď súvisela s obchodom. Pri takýchto problémoch je veľmi dôležité vedieť dokázať, že auto na nakládku pristavené bolo, no k preprave veci nedošlo.
1 0
Lucia Červenková Lucia Červenková

Lucia Červenková je offline (nepripojený) Lucia Červenková

danushka Pozri príspevok
...
Teraz je však otázne, ako objednávka na prepravu veci bola formulovaná a či sa tam rátalo v dojednaniach aj s prestojmi a prekážkami.
Určite však márna jazda nákladovou položkou je, veď súvisela s obchodom. Pri takýchto problémoch je veľmi dôležité vedieť dokázať, že auto na nakládku pristavené bolo, no k preprave veci nedošlo.
To u nas nie je problem dokazat. K fakture od prepravcu mame podpisane potvrdenie od dodavatela tovaru, ze auto prislo a ze odislo naprazdno.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

danushka Pozri príspevok
Je jasné, že dopravca márnu jazdu fakturoval, veď dostal objednávku na prepravu od Vás.
V takýchto prípadoch sa na jednej preprave môže zúčastniť viac strán, od odosielateľa po odberateľa môže byť minimálne jeden dopravca + 1-2 zasielateľské spoločnosti.
Tzn., že všetky zúčastnené strany si prefakturujú márnu jazdu a posledný by mal dostať škodnú fa za márnu jazdu ten, u koho problém s nakládkou vznikol, u koho došlo k prekážkam, pre ktoré sa nakladať nedalo.

Teraz je však otázne, ako objednávka na prepravu veci bola formulovaná a či sa tam rátalo v dojednaniach aj s prestojmi a prekážkami.
Určite však márna jazda nákladovou položkou je, veď súvisela s obchodom. Pri takýchto problémoch je veľmi dôležité vedieť dokázať, že auto na nakládku pristavené bolo, no k preprave veci nedošlo.
Ale to čo tu uvádzaš, vôbec nesúvisí s prejednávaným problémom.
Ona sa nepýta, či jej dopravca môže fakturovať, ale či si to môže dať do nákladov. O prepravu a platenie, sa nesporí.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Lucia Červenková Pozri príspevok
To u nas nie je problem dokazat. K fakture od prepravcu mame podpisane potvrdenie od dodavatela tovaru, ze auto prislo a ze odislo naprazdno.
Žiadny daňovák ti nebude pri kontrole párovať dopravu s tovarom.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

jar88 Pozri príspevok
Ale to čo tu uvádzaš, vôbec nesúvisí s prejednávaným problémom.
Ona sa nepýta, či jej dopravca môže fakturovať, ale či si to môže dať do nákladov. O prepravu a platenie, sa nesporí.
Naznačila som zadávateľke, že aj ona môže posunúť faktúru márnej jazdy ďalej, ak má komu.

To či uvádzam, je náväznosť od prvého článku po posledný a divím sa Jardo, že pri svojom vysokom chápaní, nechápeš o čom točím.

Vlastne Ty chápeš, Ty si si potreboval len ešte niečo povedať, tak ako je to u Teba zvykom. Nuž keď nemáš priestor inde, ja Ti ho tu uvoľním .
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

jar88 Pozri príspevok
Žiadny daňovák ti nebude pri kontrole párovať dopravu s tovarom.
A Ty to vieš ako?
Keby som bola teta z DÚ, alebo audítorka, tak by som si došetrila márnu jazdu od A-Z.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
danushka Pozri príspevok
A Ty to vieš ako?
Keby som bola teta z DÚ, alebo audítorka, tak by som si došetrila márnu jazdu od A-Z.
Tak ...niekto pri realizácii obchodu zlyhal .To vie najlepšie posúdiť zadávateľka .Ak vylúčime prepravcu , tak je to záležitosť odberateľa a dodávateľa .

Odberateľ - nedostatočne dohodnutý a zabezpečený priebeh obchodu
Dodávateľ - zanedbanie svojich dohodnutých povinností včas
0 0
Lucia Červenková Lucia Červenková

Lucia Červenková je offline (nepripojený) Lucia Červenková

Zita5 Pozri príspevok
Tak ...niekto pri realizácii obchodu zlyhal .To vie najlepšie posúdiť zadávateľka .Ak vylúčime prepravcu , tak je to záležitosť odberateľa a dodávateľa .

Odberateľ - nedostatočne dohodnutý a zabezpečený priebeh obchodu
Dodávateľ - zanedbanie svojich dohodnutých povinností včas
Podrobnosti neviem, pravdepodobne je chyba na strane dodávateľa, avšak táto márna preprava sa mu nebude refakturovať.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

danushka Pozri príspevok
A Ty to vieš ako?
Keby som bola teta z DÚ, alebo audítorka, tak by som si došetrila márnu jazdu od A-Z.
Ale danushka, veď tu nepreberáme, ako mala napísanú zmluvu s dopravcom.
Ona sa pýta, či to má spájať so škodou a zaradiť to do nedaňových výdavkov.
Nič viac a nič menej.
----------------------------------
A naviac k tomu, či to nejaký kontrolór "došetrí", alebo nie, je dobré mať v účtovníctve aj takéto dohladatelné maličkosti.
Keď už nič iné, aspoň potešíš daňovákov, že sa im čosi aj podarilo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať