Zavrieť

Porady

Minimálne mzdové nároky

Mám pracovníka, ktorému som dohodla v pracovnej zmluve mesačnú mzdu vo výške 6.900,-. Je zaradený do 1. platovej triedy. Má 40 hodinový pracovný týždeň.
Aká bude jeho mzda v januári 2006?
Mám mu dať 6.900?
Alebo mu mám vypočítať minimálny mzdový nárok podľa ZP (§120)?
39,70 X 176 hodín = 6.988,-
Teda dám mu doplatok do MM vo výške 88,-?
Viete mi prosim poradiť?
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tintina
Mám pracovníka, ktorému som dohodla v pracovnej zmluve mesačnú mzdu vo výške 6.900,-. Je zaradený do 1. platovej triedy. Má 40 hodinový pracovný týždeň.
Aká bude jeho mzda v januári 2006?
Mám mu dať 6.900?
Alebo mu mám vypočítať minimálny mzdový nárok podľa ZP (§120)?
39,70 X 176 hodín = 6.988,-
Teda dám mu doplatok do MM vo výške 88,-?
Viete mi prosim poradiť?
Ak mu podľa počtu pracovných dní( hodín) vychádza viac ako je min.mzd. nárok tak áno, doplatíš mu ten rozdiel.
Naposledy upravil Tweety : 10.01.06 at 16:06
0 0
Tintina Tintina

Tintina je offline (nepripojený) Tintina

Tweety
Ak mu podľa počtu pracovných dní( hodín) vychádza viac ako je min.mzd. nárok tak áno, doplatíš mu ten rozdiel.
Minimálny mzdový nárok je ale predsa tých 6.988,- (176 X 39,70,-).

Odrobila celý mesiac. A prečo potom všetci zamestnávatelia dávajú iba 6.900? To nikoho netrápi že to majú dopočítať do minimálneho mzdového nároku? Alebo to nikto nekontroluje?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tintina
Minimálny mzdový nárok je ale predsa tých 6.988,- (176 X 39,70,-).

Odrobila celý mesiac. A prečo potom všetci zamestnávatelia dávajú iba 6.900? To nikoho netrápi že to majú dopočítať do minimálneho mzdového nároku? Alebo to nikto nekontroluje?
Aj napriek tomu, že má v PZ 6900,- ale podľa počtu odpracovaných dní mu vychádza viac, tak dostane aj viac, tak ako píšeš pri tomto počte hodín, ak by bolo tých hodín viac, bolo by to ešte viac. A k tomu, prečo to nedodržujú a nedoplácajú k min. mzde?. Jednoducho porušujú zákon, neviem prečo ignorujú ustanovenia zákona.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Tintina
Mám pracovníka, ktorému som dohodla v pracovnej zmluve mesačnú mzdu vo výške 6.900,-. Je zaradený do 1. platovej triedy. Má 40 hodinový pracovný týždeň.
Aká bude jeho mzda v januári 2006?
Mám mu dať 6.900?
Alebo mu mám vypočítať minimálny mzdový nárok podľa ZP (§120)?
39,70 X 176 hodín = 6.988,-
Teda dám mu doplatok do MM vo výške 88,-?
Viete mi prosim poradiť?
Odkiaľ si zobrala 176 hodín ? Mne vychádza 21,74 dňa x 8 hodín = 173,92 hodín mesačne. Takže mzda 6905 Sk.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Tweety
A k tomu, prečo to nedodržujú a nedoplácajú k min. mzde?. Jednoducho porušujú zákon, neviem prečo ignorujú ustanovenia zákona.
A nesúvisí to so znením pracovnej zmluvy a dohodnutým spôsobom odmeňovania ? 6900,- Sk platí pre pracovníkov odmeňovaných mesačnou mzdou a 39,70 pre pracovníkov s hodinovým odmeňovaním. Aspoň mne to zo znenia zákona o min. mzde tak vychádza:
§ 2
(1) Výška minimálnej mzdy je
a) za každú hodinu odpracovanú zamestnancom 37,40 Sk,*)
b) za mesiac 6 500 Sk*) pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou,
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

andrej_rv
A nesúvisí to so znením pracovnej zmluvy a dohodnutým spôsobom odmeňovania ? 6900,- Sk platí pre pracovníkov odmeňovaných mesačnou mzdou a 39,70 pre pracovníkov s hodinovým odmeňovaním. Aspoň mne to zo znenia zákona o min. mzde tak vychádza:
§ 2
(1) Výška minimálnej mzdy je
a) za každú hodinu odpracovanú zamestnancom 37,40 Sk,*)
b) za mesiac 6 500 Sk*) pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou,
Veď práve, že za každú odpracovanú hodinu, čiže prerátaš to na hodiny a keď ich je v mesiaci viac, tak musíš doplatiť do minimálnej mzdy.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
andrej_rv
A nesúvisí to so znením pracovnej zmluvy a dohodnutým spôsobom odmeňovania ? 6900,- Sk platí pre pracovníkov odmeňovaných mesačnou mzdou a 39,70 pre pracovníkov s hodinovým odmeňovaním. Aspoň mne to zo znenia zákona o min. mzde tak vychádza:
§ 2
(1) Výška minimálnej mzdy je
a) za každú hodinu odpracovanú zamestnancom 37,40 Sk,*)
b) za mesiac 6 500 Sk*) pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou,
Presne tak....a čo má navyše, preplatím ako nadčas.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
andrej_rv
A nesúvisí to so znením pracovnej zmluvy a dohodnutým spôsobom odmeňovania ? 6900,- Sk platí pre pracovníkov odmeňovaných mesačnou mzdou a 39,70 pre pracovníkov s hodinovým odmeňovaním. Aspoň mne to zo znenia zákona o min. mzde tak vychádza:
§ 2
(1) Výška minimálnej mzdy je
a) za každú hodinu odpracovanú zamestnancom 37,40 Sk,*)
b) za mesiac 6 500 Sk*) pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou,
Andrej, už je to viac - od 1.10.2005 39,70 Sk/hod. a 6900 Sk mesačne.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Janka6685
Presne tak....a čo má navyše, preplatím ako nadčas.
Nie nadčas, ale doplatok do minimálnej mzdy.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

T.z., že keď je v pracovnej zmluve dohodnutá mzda 39,7 za jednu hodinu, dostane v januári k výplate pri plnom mesiaci 176*39,7= 6988,- Sk. Vo februári je fond prac.času 160h. K výplate dostane 160*39,7=6352.-Sk.
Pokial má však v zmluve mzda za mesiac 6900,-, v januári dostane 6988,-
a vo februári 6900,-Sk. Pochopila som to správne?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

adam
T.z., že keď je v pracovnej zmluve dohodnutá mzda 39,7 za jednu hodinu, dostane v januári k výplate pri plnom mesiaci 176*39,7= 6988,- Sk. Vo februári je fond prac.času 160h. K výplate dostane 160*39,7=6352.-Sk.
Pokial má však v zmluve mzda za mesiac 6900,-, v januári dostane 6988,-
a vo februári 6900,-Sk. Pochopila som to správne?
Správne si to pochopila.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

adam
T.z., že keď je v pracovnej zmluve dohodnutá mzda 39,7 za jednu hodinu, dostane v januári k výplate pri plnom mesiaci 176*39,7= 6988,- Sk. Vo februári je fond prac.času 160h. K výplate dostane 160*39,7=6352.-Sk.
Pokial má však v zmluve mzda za mesiac 6900,-, v januári dostane 6988,-
a vo februári 6900,-Sk. Pochopila som to správne?
Len tak na odbočenie, už počítate mzdu za január? iba včera som posielala decembrové výplaty.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Tweety
Správne si to pochopila.
Ďakujem.....
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

ajobs
Andrej, už je to viac - od 1.10.2005 39,70 Sk/hod. a 6900 Sk mesačne.
Zákon som neuvádzal kvoli aktuálnej výške m.mzdy - a v platnom znení zákona sú citované sumy. Aktualizovaná výška minimálnej mzdy je vyhlasovaná od roku 2002 nie zákonom ale nariadením vlády k 1.októbru príslušného roku.
Naposledy upravil andrej_rv : 10.01.06 at 16:44
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
VEĽKÉ NESÚHLASÍM s príspevkami, ktoré tvrdia, že mzda v januári u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou je 6988!!! Ešte raz VEĽKÉ NESÚHLASÍM!!!
Naposledy upravil vladan : 10.01.06 at 18:25
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ok, predýchala som to ... a teraz zdôvodnenie:

1. uvedomte si rozdiel medzi zamestnancom odmeňovaným mesačnou mzdou a hodinovou mzdou ...
2. rozdiel je práve v spôsobe odmeňovania, jeden je závislý od počtu pracovných dní, hodín v mesiaci (hodinovo odmeňovaný), druhý má PEVNÚ mesačnú mzdu (dohodnutú v pracovnej zmluve) a je nemenná pri odpracovaní plného pracovného mesiaca

Zákon o minimálnej mzde hovorí o minimálnej mzde zvlášť pre zamestnanca odmeňovaného hodinou mzdou (aktuálna sadzba je 39,70 Sk/hod pri prvom stupni náročnosti prácovného miesta) a zvlášť pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou (aktuálna výška je 6 900,00 Sk/mes).
0 0
ivan01 ivan01

ivan01 je offline (nepripojený) ivan01

zamestnanec odmeňovaný mesačnou mzdou 6900,- zarobí v každom mesiaci 6900,- v ktorom odpracuje fond prac.času.
+- môže spôsobiť len čerpanie dovolenky, PN.......

doplnenie:
nakoľko človek sa učí celý život pozri príspevok 24 v tejto téme
Naposledy upravil ivan01 : 10.01.06 at 21:09
0 0
Tintina Tintina

Tintina je offline (nepripojený) Tintina

Milí moji poraďáci, čítam, čítam Vaše príspevky a som tam kde som bola na začiatku. Tak mu mám dať minimálnu mzdu 6900 podľa zmluvy keďže je mesačne odmeňovaný a to každý mesiac rovnakou sumou ak ho odrobí celý, alebo každý mesiac iné podľa počtu pracovných hodín (január 22x8x39,70=6988; február 6900 lebo min. mzdový nárok je len 21x8x39,70=6670; marec 23x8x39,70=7305; apríl 6900 lebo min. mzdový nárok je len 20x8x39,70=6352; atď.) Keď som čítala Vaše príspevky vyšlo mi, že ten, kto je na hodinovej tarife, je vlastne chudák. Lebo ten dostane len tie násobky hodín a minimálnej mzdy (I.-6988, II.-6670, III.-7305, IV.-6352).
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Takže ešte raz. Ak má zamestnanec mesačnú mzdu 6900,- , dostane každý mesiac rovnako, 6900,-, nezávisle od fondu prac.času. Ak je odmeňovaný hodinovou mzdou, vždy počet hodín x 39,7 správne????
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Nesúhlasím s tým , že zamestanec odmeňovaný mesačnou mzdou má každý mesiac rovnaký príjem. Rozoberala to "Mzdová účtovníčka" asi pred dvomi rokmi , keď začali platiť tarifné triedy. A potom som to čítala ešte v nejakých novinách a nebolo to tak dávno ...možno v Pravde. Súhlas dávam Tweety.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať