Zavrieť

Porady

JÚ - faktúra prijatá z iného členského štátu EÚ

Veľmi chcem poprosiť o radu, prvý krát mám zaúčtovať faktúru od predajcu z Poľska.
Som 1/4 platca DPH.

Faktúra je zo 16.5.2011 a tovar bol na mieste uhradený aj prevzatý. Faktúra je vyhotovená v Zl.

1/ ako mám prosím postupovať v JÚ a zaúčtovať ju?
2/ akým kurzom sa prerátava Zl na EUR?
3/ musím potom podávať aj súhrnný výkaz do 20.7.2011? /hodnota tovaru bola nižšia ako 100 000 €?



poradí mi prosím niekto?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    severanka Pozri príspevok
    Veľmi chcem poprosiť o radu, prvý krát mám zaúčtovať faktúru od predajcu z Poľska.
    Som 1/4 platca DPH.

    Faktúra je zo 16.5.2011 a tovar bol na mieste uhradený aj prevzatý. Faktúra je vyhotovená v Zl.

    1/ ako mám prosím postupovať v JÚ a zaúčtovať ju? je potrebné vykonať tzv. samozdanenie (to znamená, že celková daňová povinnosť bude nulová)
    2/ akým kurzom sa prerátava Zl na EUR? Zákon o dani z pridanej hodnoty
    § 26
    Prepočet cudzej meny
    a zaokrúhľovanie dane
    (1) Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska5a) v deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti.
    3/ musím potom podávať aj súhrnný výkaz do 20.7.2011? /hodnota tovaru bola nižšia ako 100 000 €? nakoľko ty nie si dodávateľ, tak nie si povinná podávať súhrnný výkaz.



    poradí mi prosím niekto?
    Dodávateľ z Poľska je platiteľom dane v Poľsku?

    Budem vychádzať z toho, že je platiteľ, potom odpoveď je vyznačená v texte

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    severanka Pozri príspevok
    áno ten dodávateľ z Polska je tiež registrovaný pre DPH.

    Akým spôsom sa prosím vykoná samozdanenie?
    to znamená, že najskôr urobím prepočet podľa kurzu NBS, vyznačím ho na faktúrke, koľko je to EUR a potom v ALFE zaučtujem toto s O% DPH?

    Inak tá faktúra z Polska je vystavená bez polskej DPH.
    Faktúra musí byť vystavená bez DPH. Ty si ju prepočítaš kurzom a nahodíš na to 20 % DPH, túto DPH budeš mať aj na vstupe aj na výstupe, takže DÚ nebudeš z tejto fa nič odvádzať. To je samozdanenie.

    severanka je offline (nepripojený) severanka

    severanka
    áno ten dodávateľ z Polska je tiež registrovaný pre DPH.

    Akým spôsom sa prosím vykoná samozdanenie?
    to znamená, že najskôr urobím prepočet podľa kurzu NBS, vyznačím ho na faktúrke, koľko je to EUR a potom v ALFE zaučtujem toto s O% DPH?

    Inak tá faktúra z Polska je vystavená bez polskej DPH.

    severanka je offline (nepripojený) severanka

    severanka
    Ďakujem veľmi, nebolo mi to celkom jasné, keďže je to 1x, čo také niečo idem účtovať.

    Viba je offline (nepripojený) Viba

    Viba
    Kedy mi vzniká daňová povinnosť ak je dátum vystavenia faktúry 30.5.2011 a tovar bol privezený na sklad na Slovenku 9.6.2011. Tovar je z Poľska - samozdanenie mi je jasné, len neviem kedy ho zdaním, či v máji alebo v júni

    Viba je offline (nepripojený) Viba

    Viba
    Kedy mi vzniká daňová povinnosť ak je dátum vystavenia faktúry 30.5.2011 a tovar bol privezený na sklad na Slovenku 9.6.2011. Tovar je z Poľska - samozdanenie mi je jasné, len neviem kedy ho zdaním, či v máji alebo v júni
    Zabudla som napísať, že som mesačný platca DPH

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    , len chcem upozorniť, čo znamená pojem SAMOZDANENIE:

    - tento pojem neznamená, že vzťah voči ŠR je nula (vstup a výstup)
    - samozdanenie znamená, že ja idem platiť daň za niekoho iného, na mňa je prenesená daňová povinnosť (par.69)
    - samozdanenie neznamená, že ja mám nárok i na odpočítanie DPH.
    - samozdanenie robia i osoby, kt. nie sú zdaniteľnou osobou: občan - nákup auta z EU-nový dopravný prostriedok, obec-oprava nehnuteľnosti (16/1) teda obecného úradu Poľskou zdaniteľnou osobou, na obec Poliak prenáša DP....

    mr.arsenal je offline (nepripojený) mr.arsenal

    mr.arsenal
    Prosim Vas, vie mi niekto vysvetlit ako prebieha samozdanenie v JU? Som uplny zacatocnik. Jedna sa o nakup stroja z Polska. Aj my aj polska strana sme platcovia DPH. Za odpovede vopred vsetkym dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.