Zavrieť

Porady

Zdanenie pausalnej nahrady

Ahojte Poradaci,

som konatel a majitel s.r.o., no vyuzivam na cesty automobil, ktoreho drzitelom a vlastnikom je otec. Chcem sa spytat "vyplacam" mu 0,183 €/km a plus PHM, musi si otec v DP zapocitat tento "prijem" ktory ma z toho, ze vyuzivam a vyplacam za pouzivanie auta nahrady?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    to mu vyplácaš z firmy alebo sukromne?
    Na cestovanie ho používaš ty alebo otec? Na koho sú robené cesťáky?

    martinetto je offline (nepripojený) martinetto

    martinetto
    vyplacam mu to z firmy - pravdupovediac len papierovo aby som znizil danovy zaklad na firme, a auto pouzivam ja a cestaky si robim ja na seb alebo ja s nim jazdim za zakaznikmi ...

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Vyplácaš náhradu za používanie automobilu otcovi? Otec je vo firme zamestnaný?

    martinetto je offline (nepripojený) martinetto

    martinetto
    Otec nie je vo firme zamestnany, ja len pouzivam jeho auto a teda uplatnujem si na auto PHM do uctovnictva podla spotreby a uplatnujem si ,183 €/km - len pre znizenie danove zakladu na dan z prijmov, len neviem potom ci otec si nebude musiet v Dan. priznani (je nepodnikatel) priznat a nasledne zdanit takto vyplatene peniaze

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Základná náhrada sa uplatňuje len ak máš auto vlastné, nezaradené v majetku firmy, takže nemôžeš vyplácať otcovi základnú náhradu za používanie jeho automobilu.

    martinetto je offline (nepripojený) martinetto

    martinetto
    no len co citam tak podla zakona a §7 nic sa nespomina ze auto musi byt moje nato aby som si mohol uplatnit nahradu ... proste robim si cestaky, uplatnujem si PHM podla priemernej spotreby a myslim si ze zakladna nahrada ma byt vyplacana, alebo sa nieco v zakonoch menilo??

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    martinetto Pozri príspevok
    no len co citam tak podla zakona a §7 nic sa nespomina ze auto musi byt moje nato aby som si mohol uplatnit nahradu ... proste robim si cestaky, uplatnujem si PHM podla priemernej spotreby a myslim si ze zakladna nahrada ma byt vyplacana, alebo sa nieco v zakonoch menilo??
    § 7 ZCN:
    Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách
    (1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.
    A otec nieje zamestnancom, za náhradu máš nárok ty ako zamestnanec.
    Naposledy upravil Iwett : 10.06.11 at 04:35

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Iwett Pozri príspevok
    § 7 ZCN:
    Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách
    (1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.
    A otec nieje zamestnancom, za náhradu máš nárok ty ako zamestnanec.
    ale nikde nie je napísané, že zamestnanec musí použiť vlastné auto

    http://www.porada.sk/1383573-post56.html tu je aj pripnutá odpoveď z drsr
    Naposledy upravil Dáša_ : 10.06.11 at 04:59

    martinetto je offline (nepripojený) martinetto

    martinetto
    Fayn cize aj ja to takto viem ze vyplacat mu to mozem, len neviem este ako to je s tym zdanenim, ten prijem ktory mu budem vyplacat musi zdanit alebo nie?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    martinetto Pozri príspevok
    Fayn cize aj ja to takto viem ze vyplacat mu to mozem, len neviem este ako to je s tym zdanenim, ten prijem ktory mu budem vyplacat musi zdanit alebo nie?
    ide o to, že ty si vo vzťahu zam-ec versus sro, Ty dostávaš tie náhrady a TEBE sa to nezdaňuje.
    Fakt, že tie peniaze posúvaš otcovi - to je mimo tejto otázky. Po vyplatení sú to tvoje súkromné peniaze a čo s nimi urobíš, je čisto tvoja vec. otec s nimi nemusí nič robiť, nikam hlásiť či priznávať.
    fakticky ty mu ich ani reálne nedávaš - všimla som si v inom príspevku.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Dáša_ Pozri príspevok
    ale nikde nie je napísané, že zamestnanec musí použiť vlastné auto

    http://www.porada.sk/1383573-post56.html tu je aj pripnutá odpoveď z drsr
    Dáša, neodpovedala som, za aké auto má nárok zamestnanec náhradu. Zadávateľ sa pýtal na otca, a ten nieje zamestnancom firmy, nárok na náhradu má Martinetto, nie jeho otec.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Iwett Pozri príspevok
    Dáša, neodpovedala som, za aké auto má nárok zamestnanec náhradu. Zadávateľ sa pýtal na otca, a ten nieje zamestnancom firmy, nárok na náhradu má Martinetto, nie jeho otec.
    Iwett Pozri príspevok
    Základná náhrada sa uplatňuje len ak máš auto vlastné, nezaradené v majetku firmy, takže nemôžeš vyplácať otcovi základnú náhradu za používanie jeho automobilu.
    no, moja reakcia asi bola skôr na tento príspevok

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Dáša_ Pozri príspevok
    no, moja reakcia asi bola skôr na tento príspevok
    Tak to som ešte nevedela, že je zamestnanec hneď som nepochopila, o čo ide.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.