Zavrieť

Porady

výpoveď - súrne

ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadne výpovede v práci. Manžel by urgentne potreboval ukončiť pracovný pomer. Môžem použiť § 60 dohodou, no vtom prípade ak by to zamestnávateľ aj podpísal príde o odstupné. Jedná sa oto, že zamestnávateľ mu nechce povoliť čerpanie dovolenky v čase, kedy on potrebuje a i. načo samozrejme neexistujú dôkazy. Prosím ako to čo najšetrnejšie ošetriť, aby mu bolo vyplatené aj odstupné? Ak by to bolo zo zdrav. dôvodou, aký § použiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    kimart Pozri príspevok
    moc pekne ďakujem. Ešte poprosím o radu, ktorý paragraf radšej použiť, aby bolo možno prac. pomer ihneď ukončiť? a čo robiť ak to zamestnávateľ nepodpíše? niečo aby nemusel dodržať dvojmesačnú výpoved. dobu?
    Skúste to najprv so skončením pracovného pomeru Dohodou, podľa § 60 ZP. Pokiaľ mu ju nepodpíše, nech dá Výpoveď, ale začne mu plynúť až 1.7.
    Pokiaľ nemá v pracovnej zmluve napísané, že podľa § 62, ods.3 - ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peńažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, tak jednoducho odíde. Len môže mať potom problém s výstupnými papierami, ale to už je o inom.

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    kimart Pozri príspevok
    ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadne výpovede v práci. Manžel by urgentne potreboval ukončiť pracovný pomer. Môžem použiť § 60 dohodou, no vtom prípade ak by to zamestnávateľ aj podpísal príde o odstupné. Jedná sa oto, že zamestnávateľ mu nechce povoliť čerpanie dovolenky v čase, kedy on potrebuje a i. načo samozrejme neexistujú dôkazy. Prosím ako to čo najšetrnejšie ošetriť, aby mu bolo vyplatené aj odstupné? Ak by to bolo zo zdrav. dôvodou, aký § použiť?
    Pokiaľ predložíte zamestnávateľovi Dohodu § 60 ZP, alebo výpoveď § 61 ZP, vždy obíde bez odstupného.
    Odstupné by dostal,len keby mu dal výpoveď zamestnávateľ z nadbytočnosti, resp. by manžel nemohol vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva.

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    kimart Pozri príspevok
    jasné, nejedná sa len o dovolenku, je toho samozrejme viac.... ale to som tu nechcela rozpisovať, len sme mysleli, že ak zamestnávateľ neumožní čerpanie dovolenky - starej, ktorú neprepláca, porušuje tým Zákoník práce a vlastne tým poškodzuje zamestnanca, že by sa to možno dalo nejak použiť - no ako to dokázať, čiou je to vinou?
    ani preplatiť nemôže - dovolenka sa prepláca iba pri výstupe /môže ju iba čerpať/

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    kimart Pozri príspevok
    ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadne výpovede v práci. Manžel by urgentne potreboval ukončiť pracovný pomer. Môžem použiť § 60 dohodou, no vtom prípade ak by to zamestnávateľ aj podpísal príde o odstupné. Jedná sa oto, že zamestnávateľ mu nechce povoliť čerpanie dovolenky v čase, kedy on potrebuje a i. načo samozrejme neexistujú dôkazy. Prosím ako to čo najšetrnejšie ošetriť, aby mu bolo vyplatené aj odstupné? Ak by to bolo zo zdrav. dôvodou, aký § použiť?
    Ak pôjde o §60 -dohodu, nárok na výpoveď nie je. Na výpoveď zo zdravotných dôvodov potrebuje odborný posudok. Takže s tým odstupným asi nepochodí. Len tak naokraj, s dovolenkou disponuje zamestnáv., ak jemu ten dátum nevyhovuje, nedá sa svietiť.

    Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

    Gina Er
    ak sa neruší jeho pracovné miesto,nemá nárok na odstupné.
    zamestnávateľ disponuje s celou dovolenkou,bohužiaľ,ale je to tak.

    kimart je offline (nepripojený) kimart

    kimart
    moc pekne ďakujem. Ešte poprosím o radu, ktorý paragraf radšej použiť, aby bolo možno prac. pomer ihneď ukončiť? a čo robiť ak to zamestnávateľ nepodpíše? niečo aby nemusel dodržať dvojmesačnú výpoved. dobu?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    kimart Pozri príspevok
    moc pekne ďakujem. Ešte poprosím o radu, ktorý paragraf radšej použiť, aby bolo možno prac. pomer ihneď ukončiť? a čo robiť ak to zamestnávateľ nepodpíše? niečo aby nemusel dodržať dvojmesačnú výpoved. dobu?
    Dohodou-§60 (ako som už uviedla) k určitému termínu, ale s tou musí súhlasiť aj druhá strana. Ak nebude, ostáva jedine výpoveď a tá je dvojmesačná. PS, dávať výpoveď v dnešnej dobe len preto, že zamestnáv. nedovolí čerpanie dovolenky, je trochu neobvyklé.

    Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

    Gina Er
    alebo nech príde do práce pod vplyvom alkoholu,to má výpoveď okamžite...ale takto to asi nechcete riešiť....

    kimart je offline (nepripojený) kimart

    kimart
    Tweety Pozri príspevok
    Dohodou-§60 (ako som už uviedla) k určitému termínu, ale s tou musí súhlasiť aj druhá strana. Ak nebude, ostáva jedine výpoveď a tá je dvojmesačná. PS, dávať výpoveď v dnešnej dobe len preto, že zamestnáv. nedovolí čerpanie dovolenky, je trochu neobvyklé.
    jasné, nejedná sa len o dovolenku, je toho samozrejme viac.... ale to som tu nechcela rozpisovať, len sme mysleli, že ak zamestnávateľ neumožní čerpanie dovolenky - starej, ktorú neprepláca, porušuje tým Zákoník práce a vlastne tým poškodzuje zamestnanca, že by sa to možno dalo nejak použiť - no ako to dokázať, čiou je to vinou?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.