Zavrieť

Porady

Predaj bytu v roku 2006

dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Chcela by som predať byt, ktorý mám v osobnom vlasntnícke 2 roky, ale nemám tam trvalý pobyt. Som povinná zaplatiť daŇ ?Prosím o podrobné infor, ako je to v roku 2006? Ďakujem vopred
Usporiadat
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

posúvam...............
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

1.Nemáš v ňom trvalý pobyt 2 roky - nie je to príjem oslobodený od dane v zmysle § 9 ods. 1 písm. a)
2. Medzi nadobudnutím a predajom neuplynulo 5 rokov - nie je to príjem oslobodený od dane v zmysle § 9 ods. 1 písm. b).
Záver: ak ho predáš si povinná príjem z predaja tohto bytu zdaniť.
0 0
Tatranka Tatranka

Tatranka je offline (nepripojený) Tatranka

Áno, súhlasím s Pepa. Si povinná zaplatiť daň z príjmu - nespĺňaš podmienku
2-ročný trvalý pobyt v uvedenom byte alebo 5-ročné vlastníctvo bytu.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Ak som byt kúpila za cca 500 tis., znalecký je na 600 tis. a predám ho za 600 tis. daňová povinnosť bude 0 sk, je tak? Ak sa mýlim, tak ma prosím opravte.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Kúpila si za 500 a predáš za 600 - daň platíš zo 100.
Ako si prišla k tej nule?
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

No myslela som, či sa pri predaji neberie hodnota bytu, ktorá je na znaleckom posudku. Pýtam sa nakoľko, s týmto nemám dostatočné skúsenosti.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Takže na príklade a prosím potvrdte mi to ak je to správne:

1,

Kúpa bytu rok 2003 - 300 tis.
Znalecký na - 500 tis.
Predaj v roku 2006 - 300 tis.

Daň 0

2,

Kúpa bytu rok 2003 - 300 tis.
Znalecký na - 500 tis.
Predaj v roku 2006 - 500 tis.

Daň 38 tis.

Ďakujem za všetky cenné rady
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Je to správne.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Pepa
Je to správne.
Nebolo to tak, že ak hodnota uvedená v znaleckom posudku bola vyššia ako predajná cena, tak základom dane bola tá cena určená znaleckým posudkom? Zmenilo sa to teraz niekedy?

Lebo to by potom bolo ľahko zneužiteľné - určí sa cena znaleckým posudkom a v zmluve sa uvedie predajná cena čo najnižšia (rovná nadobúdacej cene), mimo zmluvy sa v hotovosti doplatí rozdiel a potom netreba odviesť žiadnu daň z príjmu.

Fakt to takto funguje?
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Jemine Chobot, nechápem ťa, kto by rád platil štátu vysoké dane.


Čo sa týka znaleckého, tiež som na pochybách, lebo myslím, že som sa niekde na porade dočítala, že ak je cena znaleckého vyššia ako cena nákupná berie sa tá výššia, t.j. zo znaleckého posudku.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

A ďalej by som potrebovala poradiť aj v prípade dedičstva.

Ak rodin.príslušníci zdedia byt. Sú traja vlastníci, pričom jeden z nich tam má trvalý pobyt. Ako postupovať v prípade predaja? Bude sa platiť daň z príjmu z predaja bytu??? Prosím poradte. Ďakujem
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Súhlasím s Dara a Pepa. Cena vyššia platila, keď sa platila daň z prevodu. Tá sa platila z ceny vyššej.
Dnes, keď je daň z prevodu a prechodu nehnuteľností zrušená, nepotrebuješ k prevodu znalecký posudok. Platí cena dohodou.
Keď si kúpila za 300000 a predávaš za 500000 skôr, ako naplníš zákonom stanovené podmienky na oslobodenie, zdaňuješ rozdiel. Bez ohľadu na znalecký posudok.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Chobot:
No fakt to takto funguje. Znalecký posudok bol potrebný pri dani z prevodu a prechodu, kde základom dane bola cena predajná min. však cena zo znaleckého posudku.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Vierka, teda ak kúpim za cca 300 a predám za 300 tak je daň.základ 0, daň sa neplatí?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

dara
Vierka, teda ak kúpim za cca 300 a predám za 300 tak je daň.základ 0, daň sa neplatí?
Daňový základ nula = daň 0
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

dara
A ďalej by som potrebovala poradiť aj v prípade dedičstva.

Ak rodin.príslušníci zdedia byt. Sú traja vlastníci, pričom jeden z nich tam má trvalý pobyt. Ako postupovať v prípade predaja? Bude sa platiť daň z príjmu z predaja bytu??? Prosím poradte. Ďakujem
Treba upresniť - rodinní príslušníci. Pokiaľ sú dedičmi v priamom rade tak:
predaj takejto nehnuteľnosti je oslobodený od dane podľa § 9 ods. 1 písm. c) ak uplynie aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Rod.príslušníci = deti.

V prípade, že neuplynula lehota 5 rokov od nadobudnutia, je potrebné príjem zdaniť?
0 0
Stina Stina

Stina je offline (nepripojený) Stina

Pepa
Treba upresniť - rodinní príslušníci. Pokiaľ sú dedičmi v priamom rade tak:
predaj takejto nehnuteľnosti je oslobodený od dane podľa § 9 ods. 1 písm. c) ak uplynie aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa.
Ak sa nemýlim v prípade dedenia v priamom rade v dôsledku smrti poručiteľa sa do tejto doby bude započítaná aj doba po ktorú bol byt vo vlasníctve poručiteľa.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Všetko je tak, ako ste napísali.
V roku 2003 bol potrebný znalecký posudok, lebo vtedy sa ešte platila daň z prevodu a ZP bol potrebný, aby sa vedelo, či cena dohodnutá nie je náhodou nižšia. Daň sa platila z ceny vyššej.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

dara
Rod.príslušníci = deti.

V prípade, že neuplynula lehota 5 rokov od nadobudnutia, je potrebné príjem zdaniť?
Do tých piatich rokov sa počíta aj doba, po ktorú byt vlastnil poručiteľ /zomrelý rodič/.
Naposledy upravil Pepa : 01.02.06 at 13:27
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať