Zavrieť

Porady

Predaj bytu v roku 2006

dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Chcela by som predať byt, ktorý mám v osobnom vlasntnícke 2 roky, ale nemám tam trvalý pobyt. Som povinná zaplatiť daŇ ?Prosím o podrobné infor, ako je to v roku 2006? Ďakujem vopred
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Príklad : Kúpila som byt za 500.000 Sk. Dala som prerobiť okná, podlahy, jadro čo jednoznačne zvýšilo hodnotu bytu a umožňuje mi to získať aj vyšší príjem z jeho predaja. Keď ho predám, do výdavkov si okrem obstarávacej ceny započítam aj sumu, za ktorú som preukázateľne dala byt vylepšiť. Už chápeš?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Johanka
Príklad : Kúpila som byt za 500.000 Sk. Dala som prerobiť okná, podlahy, jadro čo jednoznačne zvýšilo hodnotu bytu a umožňuje mi to získať aj vyšší príjem z jeho predaja. Keď ho predám, do výdavkov si okrem obstarávacej ceny započítam aj sumu, za ktorú som preukázateľne dala byt vylepšiť. Už chápeš?
Presne takto som "vedela" pokiaľ som si niekde niečo neprečítala a začala som pochybovať sama o sebe.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

A čo má s tým spoločné či bol byt využívaný na podnikanie alebo nie. Jedná sa predsa o predaj bytu, ktorý bol kúpený pred rokom, takže sa žiadne osobobodenie od dane nedá použiť. Byt sa kúpil za 500.000,- , technicky sa zhodnotil a predáva sa za 600.000,-. Však už jsem Ti citoval ustanovení Zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v platnom znení § 8 ods. 5 - Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e je výdavkom : /príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti je b)/

Pod písm. d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu, údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okram výdavkov na osobné účely,

Sám som sice nič nepredával, ale Zákon hovorí jasne.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Ďakujem svojar, chápem tomu tak, že všetky výdavky, ktorými som zhodnotila byt môžem zahrnúť do výdavkov v DP. Napr. výdavok za nákup okien, či znižovanie stropov. Len som to nikde konkrétne nenašla a preto tie obavy. Nemám s týmto vôbec skúsenosti, logika mi hovorí, že je to tak správne ale zase sa mi to zdá dosť jednoduché. Potom by to každý takto vyriešil a neplatil DÚ daň
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Nemôže to takto vyriešiť každý, tie výdavky musia byť preukázané.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Johanka, myslela som to tak, že ak bude niekto šikovný tak si zoženie doklady a zníži daňový základ ak aj v byte žiadne úpravy nerobil.

Čo všetko tam môže podľa teba byť, podlahy, zníženie stropov by mohlo byť?
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Nikto už neporadí ???? Prosím.
0 0
Tatranka Tatranka

Tatranka je offline (nepripojený) Tatranka

Podľa môjho názoru, toto všetko, čo ste tu uviedli /prerobenie jadra, okien apod./ nemôže byť predmetom uplatnenia výdavkov pri predaji - sú to všetko výdaje na osobné účely...
Ako náklad si môžeš uplatniť výlučne iba výdavky, ktoré súvisia s úkonom - predaj nehnuteľnosti /vyhotovenie kúpnej zmluvy u právnika, vyhotovenie návrhu do katastra nehnuteľnosti, osvedčenie podpisov predávajúceho, kolky na právne úkony atď./.
Ešte sa skúsim pošprtať niekde v zákone, aby to bolo presné.
Pekný deň.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Já si zasa myslím, že výmena okien, podlahy, zníženie stropu je technické zhodnotenie bytu a nie je to žiadny výdavok na osobné účely. Osobným výdavkom by bolo napr. cestovné pri vybavovaní potrebných náležitostí k predaju.Bolo by predsa nelogické, keď by som niečo v byte vylepšil za už raz zdanené peniaze, aby sa potom táto hodnota pri predaji zdanila ešte raz.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Tatranka
Podľa môjho názoru, toto všetko, čo ste tu uviedli /prerobenie jadra, okien apod./ nemôže byť predmetom uplatnenia výdavkov pri predaji - sú to všetko výdaje na osobné účely...
Ako náklad si môžeš uplatniť výlučne iba výdavky, ktoré súvisia s úkonom - predaj nehnuteľnosti /vyhotovenie kúpnej zmluvy u právnika, vyhotovenie návrhu do katastra nehnuteľnosti, osvedčenie podpisov predávajúceho, kolky na právne úkony atď./.
Ešte sa skúsim pošprtať niekde v zákone, aby to bolo presné.
Pekný deň.
Keď sa budeš kutať , tak si pozri čo je technické zhodnotenie (§29).
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať